Art & Kulture


Francë, Papa Gjon Pali në versionin mbinjerëzor

25-09-2020 - 16:09

Polemika në Francë pas zbulimit të një skulpture të Papës së ndjerë Gjon Pali II, që mban lart një meteorit në 100 vjetorin e...


Mbyll siparin në Tiranë “Mediterranea 18”

09-05-2017 - 15:27

“Mediterranea 18” sot mbyll siparin në Tiranë, por shumë prej punimeve do të vazhdojnë të ekspozohen për publikun deri në fund të muajit. Kryebashkiaku...


Rudi Erebara, një nga 12 fituesit e çmimit evropian për Letërsinë 2017

21-04-2017 - 14:52

Shkrimtari shqiptar Rudi Erebara shpallet fitues i një prej 12 çmimeve europiane për Letërsinë 2017, me librin “Epika e yjeve të mëngjesit”. Vlerësimi iu...


Ukraina nuk lejon këngëtaren ruse në Eurovision, kundërpërgjigjet Rusia

14-04-2017 - 09:55

Rusia i kundërpërgjigjet vendimit të Ukrainës për të mos lejuar që këngëtarja ruse Julia Samoilova të performojë në Festivalin Europian të Këngës, “Eurovision”. Kanali...


Ismail Kadare nderohet me çmimin “Letërsia Shqipe” në Kosovë

06-04-2017 - 14:00

Kosova nderon Ismail Kadarenë me Çmimin Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”. Në ceremoninë e organizuar nga Ministria e Kulturës në Prishtinë, gjeniu i letrave shqipe u...


Bob Dylan vendos të tërheqë Nobelin për Letërsinë

29-03-2017 - 14:47

Më në fund, Bob Dylan vendos të tërheqë Nobelin për Letërsinë. Pasi dezertoi ceremoninë zyrtare të muajit dhjetor, kantautori amerikan i vlerësuar edhe për...


Pas restaurimit rihapet dhoma e varrit të Jezusit

25-03-2017 - 08:31

Rihapet varri i Krishtit në Jeruzalem. Pas 9 muajve restaurimesh, tashmë dhoma e varrimit të Jezusit është e hapur për vizitorët. Punimet u mbikëqyrën...


Dinastia Rockefeller, shuhet filantropi 101-vjeçar

20-03-2017 - 20:37

Ndërron jetë në moshën 101-vjeçare miliarder dhe filantropi amerikan David Rockefeller. Ai ishte i fundit i dinastisë së famshme për pasurinë dhe filantropinë Rockfeller. ...