Bota


Holanda pjesërisht përgjegjëse për 350 vdekje në Masakrën e Srebrenicës në Bosnje e Hercegovinë

19-07-2019 - 13:08

Gjykata e Lartë Holandeze konfirmon vendimin se: “Holanda ishte pjesërisht përgjegjëse për 350 vdekje, në Masakrën e Srebrenicës në Bosnje e Hercegovinë, në korrik...


Amerika vendos sanksione kundër një rrjeti kompanish të dyshuara si të përfshira në prokurimet për programin bërthamor iranian

19-07-2019 - 11:34

Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione kundër një rrjeti kompanish, të dyshuara si të përfshira në prokurimet për programin bërthamor iranian. Sekretari i Thesarit, Steve...


Senati amerikan kërkon sanksione për Turqinë

19-07-2019 - 11:09

Senatorë republikanë e demokratë po i kërkojnë presidentit Donald Trump t’i vendosë sanksione Turqisë, pasi bleu sisteme raketore ruse. Sipas tyre: “Trump duhet të...


6 persona u vranë dhe 27 u plagosën nga një shpërthim pranë Universitetit të Kabulit

19-07-2019 - 10:16

Ditë e përgjakshme në Kabul. 6 persona u vranë dhe 27 u plagosën nga një shpërthim pranë Universitetit të kryeqytetit afgan.  Sulmi pas të...


SHBA-ja rrëzon një avion pa pilot iranian në Ngushticën e Hormuzit

19-07-2019 - 09:12

Marina amerikane qëlloi një avion pa pilot iranian, në Ngushticën e Hormuzit. Sipas Presidentit Donald Trump, mjeti fluturues përbënte kërcënim në zonë dhe u...


Zjarr në Japoni, dhjetëra viktima e të lënduar

18-07-2019 - 21:06

24 persona humbën jetën dhe dhjetëra të tjerë u lënduan pas një zjarri, në dukje të qëllimshëm, në një studio të animuar në Kjoto,...


Truri, sfida e re e Elon Musk

18-07-2019 - 21:04

Elon Musk nis sfidën e tij të re. Pas paneleve diellore, makinave elektrike, raketave hapësinore dhe Hyperloop, miliarderi vizionar pas prodhimit të Tesla dhe...


SHBA ndërprenë pjesëmarrjen e Turqisë në programin e avionëve luftarakë F-35

18-07-2019 - 20:16

Shtetet e Bashkuara ndërprenë pjesëmarrjen e Turqisë në programin e avionëve luftarakë F-35. Vendimi, vjen si kundërpërgjigje ndaj blerjes nga Ankaraja të sistemit rus...