Art & Kulturë Love & Sex

10 historitë më të mëdha të dashurisë të krijuara në libra!

Dashuria, pasioni, ndjenjat dhe marrëdhëniet. të gjitha këto janë të lehta për t’u përjetuar, por të vështira për t’u shprehur me fjalën e shkruar. Kur mendoni për historitë më të mëdha të dashurisë të të gjitha kohërave, me siguri ka disa klasike që ju shfaqen menjëherë në kokë. Megjithatë, 10 historitë e mëposhtme të dashurisë  kanë mundur të përmbushin këtë detyrë monumentale dhe kështu na kanë lejuar të përjetojmë disa nga romanet më të mira romantike të të gjitha kohërave.

1. “Latërsitë e stuhishme” nga Emily Brontë

Një nga klasikët pikëllues të zemrës, i shkruar në frymën e tropikës “dashuria e humbur mund ta bëjë të keqen një njeri të mirë”, romani i parë dhe i vetëm i Brontës u botua në 1847 me pseudonimin “Ellis Bell”. “Latërsi e stuhishme” ose “Wuthering Heights” me historinë e një dashurie të përjetshme, na kthen në vitin 1802, në një fermë të largët në tokat e maleve të Yorkshire të quajtur Wuthering Heights. Personazhi kryesor Heathcliff bëhet mik i ngushtë me motrën e tij të birësuar, Catherine, gjithashtu e dashura e tij gjatë gjithë jetës. Por një koment i pamend, i dëgjuar në Heights, ndryshon rrjedhën e jetës së të dyve.

2. “Anna Karenina” nga Leo Tolstoy

Zgjedhja e shpeshtë e autorit kryesor, ky roman i Leo Tolstoit, i botuar për herë të parë në 1878, është një telenovelë letrare. E vendosur në qarqet më të larta të shoqërisë ruse, Anna Karenina viziton vëllain e saj Stivën në Moskë për ta ndihmuar atë të shpëtojë martesën e tij. Ndërsa atje, ajo bie në dashuri me kontin Vronsky. Një grua e martuar, Karenina lufton dëshirat e saj derisa ato e pushtojnë atë dhe ajo lë burrin e saj, Alexei. E mohuar një divorc, Anna e kalon jetën e saj duke kërkuar pranim në lidhjen e saj.

3. “Romeo dhe Zhuljeta” nga William Shakespeare

Në një nga veprat më të famshme të William Shakespeare, kjo përrallë e “dashnorëve të kryqëzuar me yje”, e shkruar dhe interpretuar për herë të parë si një shfaqje në 1597, është treguar dhe interpretuar herë pas here, nga Broadway dhe klasikja e filmit “West Side Story” në Filmi adoleshent i vitit 1996 “Romeo + Zhuljeta”. Një histori me të cilën mund të lidhen të gjithë të dashuruarit, Romeo dhe Zhuljeta fokusohet në tragjeditë që shoqërojnë humbjen e dashurisë së vërtetë. Të dashuruarit Romeo Montague dhe Juliet Capulet, dy nga klanet më të famshme në letërsi, vijnë nga anët e kundërta të pistave të Veronës dhe mosmiratimi i familjes së tyre për dashurinë e tyre përfundimisht çon në vdekjen e tyre.

4. “Casablanca” nga Murray Burnett

E bërë e famshme në vitin 1942 nga Humphrey Bogart dhe Ingrid Bergman, kjo histori dashurie u bazua në një shfaqje të paprodhuar të quajtur “Everybody Comes to Rick’s”, shkruar nga Murray Burnett dhe Joan Alison. Skenari u riformësua në një skenar nga shkrimtarët dhe vëllezërit Julius dhe Philip Epstein dhe miku i tyre Howard Koch. Në tregim, amerikani Rick Blaine është pronar i një klubi lojërash fati “Rick’s Café Américain” në qytetin maroken të Casablanca. I vendosur gjatë Luftës së Dytë Botërore, Rick është një burrë i përbuzur nga ish e dashura Ilsa Lund. Kur ajo kthehet në jetën e tij papritmas, tani e martuar dhe me burrin e saj, Rick detyrohet të përballet ballë për ballë me dhimbjen e dashurisë.

5. “Ëndrra e një nate vere” nga William Shakespeare

Një komedi romantike nga William Shakespeare e luajtur për herë të parë në 1605, kjo shfaqje zhvillohet në Athinë, pasi Duka Tezeu planifikon një festival të madh rreth martesës së tij. Gjatë kësaj kohe, vajza e Tezeut, Hermia, po refuzon të martohet me të fejuarin e saj për shkak të dashurisë së saj të fshehtë të vërtetë në krahë, të quajtur Lisandër. Kundër dëshirës së babait të saj, ajo ikën nga dasma për në pyll. Ndërsa janë atje, ata miqësohen me zanat që shkaktojnë pak telashe. Do të gjeni një trekëndësh të ri dashurie dhe një fund surprizë!

6. “Doktor Zhivago” nga Boris Pasternak

Ky roman rus i Boris Pasternak, i botuar në vitin 1957 dhe u nderua me Çmimin Nobel në Letërsi, tregon historinë klasike pa moshë të një burri të ndarë mes dy grave. Yuri Zhivago është një mjek dhe poet gjatë Revolucionit Rus të vitit 1917. Ndërsa i martuar me aristokraten Tonya, ai bie në dashuri me infermieren Lara. I vendosur gjatë një kohe lufte, trekëndëshi i dashurisë së Zhivagos bie pre e një kthese të fatit dhe bëhet një përrallë e protagonistit kundrejt një zemre të dhembshme dhe të thyer.

7. “Ndjenjë dhe ndjeshmëri” nga Jane Austen

“Ndjenjë dhe ndjeshmëri” ose “Sense and Sensibility”, ky klasik i Jane Austen u botua për herë të parë në mënyrë anonime në 1811. Kjo histori dashurie fokusohet rreth motrave Dashwood, Elinor dhe Marianne. Kur babai i tyre vdes, ata humbasin pasurinë e tyre familjare dhe janë reduktuar në një jetë të varfër. Historia ndjek motrat teksa vendosen me një të afërm të largët, duke i çuar ato në dhimbje zemre dhe romancë.

8. “Les Liaisons dangereuses” (“Lidhjet e rrezikshme”) nga Pierre Choderlos de Laclos

Romani klasik i shekullit të tetëmbëdhjetë, botuar për herë të parë në 1782, nga Pierre Choderlos de Laclos është përralla e errët e fundit e epshit, lakmisë, mashtrimit dhe romancës. Historia magjepsëse paraqet markezën de Merteuil, e cila kërkon që partneri i saj, Vicomte de Valmont, të joshë Cécile de Volanges, vajzën e vogël të kushëririt të saj. E reja Cecile, megjithatë, ka ndjenja për mësuesin e saj të ri të muzikës, Chevalier Danceny, ndërsa Vicomte befason veten duke u dashuruar me Madame de Tourvel të martuar dhe të virtytshme. Çështjet e dashurisë, mashtrimet dhe gënjeshtra shpalosen me bollëk.

9. “Krenaria dhe paragjykimi” nga Jane Austen

“Krenaria dhe paragjykimi” ose “Pride and Justice” është një roman dashurie të vitit 1813 nga Jane Austen. Charles Bingley është i ri në qytet dhe ka marrë me qira një pronë me motrat e tij dhe mikun e ngushtë Fitzwilliam Darcy. I quajtur një donzhuan nga të gjitha zonjat beqare në qytet për shkak të pamjes së tij të mirë dhe parave të shumta, Darcy njihet edhe si snob. Fqinja Elizabeth Bennet e gjen veten të zmbrapsur nga egoja e Darsit.

10. “Katedralja e Parisit” nga Victor Hugo

Historia e Victor Hugo, e botuar në 1831 dhe e vendosur në Paris në 1482, përqendrohet rreth katedrales Norte Dame. Në këtë histori dashuria e vërtetë vjen nga brenda. Kërcimtarja cigane Esmeralda është e dëshiruar nga Quasimodo. Me urdhër të Archdeacon Frollo, Kuazimodo përpiqet të rrëmbejë Esmeraldën, por kapet. Në gjyq, Kuazimodo poshtërohet nga publiku dhe viktima e tij Esmeralda ka mëshirë për të. Menjëherë pas kësaj, Esmeralda shantazhohet dhe dënohet me vdekje për vrasjen e të dashurit të saj, Phoebus. Në ditën e dënimit të saj, Esmeralda shpëtohet nga vdekja nga i dashuri i saj Kuazimodo. Por a mund ta kapërcejë dashuria e vërtetë neverinë e saj për pamjen e tij?