Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Design Travel

10 ide frymëzuese të projektimit të brendshëm nga hotelet spektakolare rreth botës!

Kush më mirë mund të ofrojë idetë e dizajnit të brendshëm sesa mendjet krijuese që qëndrojnë pas disa prej hoteleve më mbresëlënëse në botë?

Njihuni me disa prej tyre:

1.NoMad London, UK

“NoMad London” i hapur së fundmi është ndërtuar brenda ndërtesës së shekullit të 19-të e njohur si Gjykata dhe Stacioni i Policisë i Magjistratëve të Bow Street dhe historia e saj është e gjitha në ambientet e brendshme.

Robin Standefer dhe Stepghen Alesch të cilët transormuan ndërtesën thanë se:

Një nga elementët tanë të preferuar të dizajnit në hotel është kontrasti midis zhavorrit dhe forcës së ndërtesës, i përzier me ambiente më të buta, me strukturë, një koncept që ne duam ta quajmë “Romantizëm i Ri”. Ne e arritëm këtë duke kombinuar tekstile të pasura, me teksturë, punime druri të frymëzuara dhe muralet eterike për të krijuar një hapësirë që evokon një vendbanim madhështor, por zbutet me shpirtin bohem që futet në secilin prej projekteve tona.

2.Palazzo Avino, Amalfi, Itali

Sekreti prapa estetikës luksoze, pastel të këtij ‘pallati rozë’ me vend të duhur është të jesh “e orientuar drejt detajeve, por diskrete”,-thotë pronarja Mariella Avino.

Natyra jashtë dritares është ajo që merr drejtimin e zemrës dhe syve. Palazzo-ja jonë e veçantë e shekullit të 12-të është e famshme për pjesën e jashtme rozë dhe ambientet e brendshme të dritës, duke shkrirë së bashku një stil tradicional barok me luksin modern.

Prandaj, Avino kërkon të kurojë “një përzierje eklektike” tek secila dhomë e cila ndryshon nga tjetra. Këto përfshijnë qeramika ‘Vietri’ dhe dritaret e lashta me harqe maure. Ato kujtojnë një epokë të kaluar dhe sigurojnë një arratisje të ngjashme me ëndrrat.

3.Bawah Reserve, Indonezi

Për Sim Boon Yang, arkitektin dhe projektuesin e eko-resortit të Bawah Reserve të Indonezisë, marrja e frymëzimit nga natyra është thelbësore.

Këshilla ime kryesore për çdo dizajn të brendshëm është të frymëzohem nga mjedisi juaj. Shikoni nga dritarja dhe përdorni mjedisin tuaj si frymëzim për dizajnin dhe mos kini frikë të sillni atë që shihni jashtë në shtëpinë tuaj. Ju do ta vini re shpejt këtë në Bawah Reserve – se si pjesa e jashtme informon brendësinë.

Ndriçimi edhe këtu është i lidhur me vendndodhjen e tij spektakolare.

Unë gjithashtu do t’ju inkurajoja të mendoni me kujdes kur bëhet fjalë për ndriçimin. Mendoni jashtë kutisë; është një tipar i madh në çdo shtëpi dhe nuk duhet të pranoni atë që mund të gjeni në dyqane. Mendoni për objektet e bukura që keni ose ju pëlqejnë dhe si ato mund të përdoren si ndriçim. E gjithë ndriçimi i Bawah është bërë në vend. Format e shportave dhe modelet e endjes që mund të gjenden në të gjithë Indonezinë janë një burim i vazhdueshëm frymëzimi. Këto dizajne të thjeshta kanë një faktor ‘wow’, si dhe një ndjenjë praktike. 

4.Royal Champagne Hotel & Spa, Francë.

Marrja e frymëzimit nga një ambient frymëzues është një faktor kryesor për shumë dizajnerë të brendshëm. Kombinimi i historisë të rajonit francez me elementet e luksit bashkëkohor, arkitekti i brendshëm Sybille de Margerie “synon të ekuilibrojë traditën dhe modernitetin” në Hotel Royal Champagne, i cili ndodhetnë mes të vreshtave që pikojnë kodrat e Epernay dhe fshatrat e Champillon dhe Hautvillers.

Qëllimi i saj është gjithmonë të projektojë secilën hapësirë ​​në lidhje me vendin ku qëndrojnë projektet, me “kulturën e saj, trashëgiminë, mjedisin natyror ose dridhjet e qytetit”. Prandaj, frymëzimi për këtë hotel u mor nga historia e tij ku mbretërit e Francës u ndalën në rrugën e tyre për kurorëzimin e tyre në Reims dhe nga shtëpitë afër.

Për ta arritur këtë, de Margerie “i kushton shumë rëndësi rrjedhshmërisë së hapësirave, dritës dhe komoditetit materialeve delikate, natyrore ose transparente. Qelqi me ngjyrë është frymëzuar nga flluskat e shampanjës ndërsa lastarët e hardhisë simbolizojnë natyrën.

5.The Mark Hotel, New York.

Pronari i hotelit elegant, Izak Senbahar ka dy rregulla të shkurtra dhe të thjeshta për t’u mbajtur në mendje kur vendosni për idetë e dizajnit të brendshëm:

Mos shkoni për një formë mbi funksionin ose funksiononi mbi një formë. Dhe mos harroni: Asnjë lavaman i cekët.

6.One&Only Portonovi, Montenegro.

Brendësitë në “One&Only”, të pozicionuara në hyrje të Gjirit të lavdishëm Boka marrin ndikim nga rrethinat e mëdha të hotelit dhe janë të zhytur në kuptim dhe traditë. Një element i dizajnit që synon të sjellë në mendje një përvojë kolektive është mermeri, e frymëzuar nga shtëpitë tradicionale malazeze ku përdoren vatra zjarri dhe familjet mblidheshin për të kaluar kohë së bashku dhe për të treguar histori.

Menaxheri i hotelit, Michele Giraudo tha se:

Unë dua që ne të kemi të përfshirë këtë element të kulturës malazeze në një mënyrë inovative.

7.Ocean House, Rhode Island, USA.

Dizajnerja e brendshme, Brittany Borghesi thotë se:

Gjeni një pjesë që po përdorni në hapësirën që ju frymëzon qoftë kjo rrethina juaj, një vepër arti, një qilim apo edhe një llambë tryeze. Cilado qoftë ajo pjesë, përdoreni atë si udhëzuesin tuaj për të mbledhur pëlhura, tekstile dhe mobilje për të sjellë në jetë vizionin tuaj. Më pëlqen gjithashtu të shtoj një përzierje të modeleve dhe lartësive të ndryshme në secilën hapësirë. Një këshillë e dobishme është të shtoni një pasqyrë të përmasave të mëdha në një hapësirë të vogël për ta bërë atë të ndihet më e madhe dhe për të reflektuar më shumë dritë në hapësirë.

8.The Lowell, New York.

Bashkëpronarja, Dina De Luca, Charouini tha se:

Ajo që unë përpiqem të bëj më të mirën për të përfshirë kur zbukuroj një dhomë mysafirësh ose apartament qoftë në hotel apo në shtëpinë time është të përpiqem të lejoj sa më shumë dritë natyrore. Unë mendoj se kjo është veçanërisht e rëndësishme për banesat e qytetit.

9.Cobblers Cove, Barbados.

Pronarja e “Cobblers Cove”, Samn Godsal thotë se:

Kur marr vendime, gjithmonë pyes veten: A është rehat? b) A është praktike? dhe c) A ju jep një ndienjë vendi?

Për të evokuar sfondin e ëndërruar të Barbados, Godsal përdor perde të lehta, kështu që ato filtrojnë rrezet e diellit dhe të japin një ndjesi të freskët dhe të gjallë”. Dhe së fundmi, për të sjellë pjesën e jashtme, ajo rekomandon përdorimin e bimëve, me burim lokal kështu, në Karaibe, pra palma kudo.

10.Eden Rock, St Barths.

Pronarja dhe projektuesja, Jane Matthews thotë se:

Për ikonën Eden Rock në St Barths, dizajni është një proces bashkëpunues, duke sjellë talente dhe ekspertizë unike. Por pjesa më e këndshme vjen në fund, zgjedhja e zbukurimeve dhe orendive të buta, shfaqja e sendeve të mëdha dhe të vogla, gjetja e vendeve të tyre, shtimi i ngjyrave dhe një aluzion argëtimi. Asnjë dhomë nuk është e njëjtë.