Lifestyle

10 truke shtëpiake që do e bëjnë rutinën tuaj më të lehtë dhe sigurisht më pak stresuese!

Një truk i vetëm pastrimi mund të na shpëtojë nga lotët dhe netët e shqetësuara. Sa çliruese është të dish se në vend që të bësh punët e shtëpisë për disa orë, mund ta shkurtosh në mënyrë magjike kohën në, të themi, 30 minuta. Nuk do të humbni më kohë për të blerë sende të shtrenjta shtëpiake ose për të gjetur justifikime për të mos pastruar shtëpinë.

Ne po ju mësojmë disa ‘hile’ se si të shfrytëzoni sa më shumë prej tyre:

1. Prisni bukën nga poshtë.

Prerja e parë e kores së sipërme mund të shkatërrojë të gjithë bukën, veçanërisht kur është e freskët. Në vend të kësaj, provoni të prisni bukën duke filluar nga korja e poshtme për të ruajtur formën e saj. Thjesht kthejeni atë ose vendoseni bukën anash.

2. Matni porcionet e ushqimit me dorën tuaj.

Nëse nuk keni një peshore pranë, nuk ka nevojë të shqetësoheni, mund ta bëni këtë me duart tuaja. 2 grushta janë të barabarta me 1 filxhan, një lugë gishti është 1 lugë çaji dhe 1 lugë gjelle është nga maja e gishtit të madh deri në bazën e saj.

3. Përdorni 2 kova kur pastroni dyshemenë.

Nëse dëshironi të përshpejtoni një proces tashmë jo aq argëtues, atëherë dyfishoni kovat. Mbushni të parën me ujë të pastër dhe lëreni të dytën bosh. Kullojeni ujin e ndotur në kovën e dytë dhe uji në të parën do të mbetet i pastër. Në këtë mënyrë, nuk do t’ju duhet të vraponi andej-këtej për të ndërruar ujin dhe përveç kësaj, nuk do të shpërndani papastërti përreth.

4. Përdorni uthull të bardhë për të hequr njollat në filxhanin tuaj.

Mbushni filxhanin tuaj me uthull dhe ujë në përmasa të barabarta. Lëreni të zhytet për disa minuta, më pas fshijeni filxhanin tuaj tërësisht dhe shpëlajeni gjithçka me ujë të nxehtë. Mund të shtoni edhe pak kripë për rezultate më të mira.

5. Spërkatni deodorantin mbi llamba.

Nëse dëshironi që dhoma juaj të ketë një aromë të këndshme gjatë gjithë ditës, provoni të aplikoni një deodorant në një llambë të ftohtë. Më vonë, kur të ndizni dritat, llamba do të nxehet dhe do të shpërndajë erën në të gjithë dhomën.

6. Përdorni vajra për të hequr mbetjet ngjitëse.

Këto mund të hiqen lehtësisht me vajra dhe besohet se vaji i kokosit është i shkëlqyeshëm për gjëra të tilla. Përpara se t’i jepni kavanozit tuaj një pastrim të mirë, lëreni të zhytet për disa minuta në ujë të nxehtë, më pas lyejeni me pak vaj dhe lëreni aty për 10 minuta. Më vonë fshijeni.

7. Përdorni kashtë plastike për t’i bërë lulet të qëndrojnë drejt.

Lulet në mënyrë të pashmangshme do të vyshken pas disa ditësh. Për ta parandaluar këtë, përdorni kashtë plastike si mbështetje. Vendosini ato rreth kërcellit ose lidhini lulet me kashtët me kujdes.

8. Shtoni kanellë për të hequr erën në fshesën me korent.

Nëse pas fshesës me fshesë me korrent ka erë të tmerrshme, arsyeja mund të jetë në fshesën tuaj me korrent. Për të eliminuar erën e pakëndshme, vendosni gjysmë luge kanellë në qeskën e pluhurit. Pas kësaj, ndizni vakumin. Dhoma juaj jo vetëm që do të mbushet me një aromë të këndshme, por gjithashtu do të mbrohet nga bakteret e dëmshme.

9. Hiqni një llambë të thyer me një patate.

Për të mbrojtur duart ndërsa nxirrni një llambë të thyer, përdorni një patate me të njëjtën madhësi si llamba. Sigurohuni që llamba të jetë shkëputur nga priza. Prisni pataten në gjysmë, thajeni dhe shtyjeni pataten në llambën e thyer. Tani rrotulloni pataten dhe nxirreni llambën e thyer.

10. Hiqni njollat e vajit me pudrën e bebeve.

Hiqni vajin e tepërt dhe menjëherë aplikoni pak pudër për fëmijë te njollat. Lëreni të veprojë për 30 minuta dhe fshijeni pluhurin me gishta ose me lugë.