Bota

120 milionë euro ndihmë, Holanda furnizon Ukrainën me tanke dhe armë!

Holanda do të furnizojë Ukrainën me tanke dhe pajisje të tjera të rënda ushtarake me një vlerë totale prej 120 milionë euro.

Ky vendim u njoftua ditën e sotme nga Ministria holandeze e Mbrojtjes, e cila shtoi se do të shpenzoheshin 45 milionë euro për tanket T-72, pasi bashkëpunon me SHBA-në dhe Republikën Çeke për një dërgesë prej 90 tankesh çeke të modernizuara.

Kjo vjen pasi SHBA-ja njoftoi një ndihmë ushtarake shtesë prej 400 milionë dollarësh për Ukrainën, duke përfshirë rinovimin e tankeve T-72 dhe raketave të mbrojtjes ajrore Hawk për Kievin.

Zëdhënësja e Pentagonit Sabrina Singh u tha gazetarëve se SHBA do të paguante për 45 tanke T-72 nga Republika Çeke për t’u rinovuar dhe për rregullimin e disa raketave të mbrojtjes ajrore Hawk.