Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Health & Beauty

Gjumi në divan nuk është i shëndetshëm… zbuloni arsyet pse!

Oh, ajo dremitje e bukur në divan. Ju ngadalë ju zë gjumi ndërsa shikoni një film të bukur. Sikur të ishte kaq e qetë dhe e përsosur por në fakt rezulton se fjetja në divan mund të jetë një aktivitet jo i shëndetshëm.

Ja pse pse “miku juaj me 4 këmbë” mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tuaj:

Kolltuku juaj është i pistë

Kolltuku juaj ka një aftësi të jashtëzakonshme për të mbledhur pluhur. Nuk është për t’u habitur, ne e përdorim atë çdo ditë, hedhim thërrime mbi të dhe thjesht sjellim të gjithë pluhurin nga vendet e tjera. Për t’i shtuar të gjitha, edhe mysafirët tanë ulen në të. Sigurisht, mund ta pastroni rregullisht, por do të ishte e pamundur të hiqni qafe të gjitha mikrobet.

Pozicioni juaj i gjumit është i gabuar

Ju dëmtoni shtyllën kurrizore kur flini në divan. Pavarësisht se sa modern është, është krijuar vetëm për një mbledhje të këndshme me miqtë dhe jo për një gjumë të rehatshëm. Në përgjithësi, kolltukët kanë struktura të papërshtatshme që nuk mund të sigurojnë pozicionin e duhur të gjumit.

Jeni më të ekspozuar ndaj shpërqendrimeve

Si rregull, një divan i bukur është zakonisht në afërsi të një TV, llambave dhe ndodhet të jetë i vendosur në dhomën e ndenjes. Edhe drita më e vogël nga TV-ja juaj mund të jetë arsyeja e lodhjes suaj të përgjithshme. Ju do të shpërqëndroheni nga të gjitha zhurmat rreth e rrotull.

Kolltuku juaj është i pakëndshëm

Materiali i copës së divanit gjithashtu mund të jetë arsyeja për gjumin tuaj të dobët. Liria juaj e lëvizjes gjithashtu do të kufizohet. Si pasojë, të nesërmen në mëngjes, ju pëlqen apo jo, do të keni dhimbje të tmerrshme të shpinës ose qafës.