Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Bota Showbiz Sociale

Reperi Fedez, revoltohet kundër politikanëve italian!

Reperi milanez, Fedez, gjatë një koncerti të mbajtur më 1 Maj, bëri një monolog në të cilin ai përmendi fraza homofobe të eksponentëve të partive të ndryshme.

Kujtojmë se Fedez, ka muaj tashmë që poston në rrjetet e tij sociale rreth temës së homofobizmit dhe se si është portretizuar ky fenomen nga politikanët e Italisë.

Fedez ka kryer një sulm të drejtpërdrejtë ndaj senatorit Ostellari, fajtor për kundërshtimin e Ddl Zan, Matteo Salvini dhe të gjithë partisë së djathtë. Gjatë koncertit të 1 Majit, ai diskutoi në skenë betejën në të cilën ka folur me javë të tëra në favor të projekt-ligjit kundër diskriminimit gjinor.

Në monologun e tij ai shpjegoi se Ostellari ka vendosur një projekt-ligj me nismë parlamentare, pra mendim të shumicës së njerëzve, e cila tashmë është aprovuar në Senat. Por Ostellari është pjesë e një shtrirje politike që me kalimin e viteve është dalluar për luftën e saj të madhe kundër barazisë.

Le të shohim disa nga citimet e listuara nga Fedez, të cilat janë thënë nga politikanë:

“Nëse do të kisha një djalë gay, do ta digjja në furrë”, Giovanni De Paoli, këshilltari rajonal.

“Gays? ata fillojnë të sillen si të gjithë njerëzit normalë. “, Alessandro Rinaldi, këshilltar për zonën Emilia.

“Gays, viktima të transformimeve të natyrës “, Luca Lepore dhe Massimiliano Bastoni, këshilltarët rajonalë Lombardia.

“Homoseksualët janë një fatkeqësi për riprodhimin dhe ruajtjen e specieve.”, Alberto Zelger, këshilltar i partisë së djathtë, në Verona.

“Martesa gay çon në zhdukjen e rracës.”, Stella Khorosheva, kandidate e partisë.

“Ata u japin injeksione fëmijëve për t’i bërë ata homoseksualë.”, kandidati i partisë në Giuliana.

Më pas Fedez theksoi se:

Dikush si Ostellari, ka përparësi të tjera në këtë moment pandemik në krahasim me ddl Zan. Senati nuk kishte kohë për ddl Zan sepse duhej të diskutonte etiketimin e verës, riorganizimin e Conit, shtesën e dy-gjuhësisë për policët e Bolzanos.
Pra, sipas Ostellari ndoshta e drejta për pension vjetor të Formigoni është më e rëndësishme sesa mbrojtja e të drejtave të të gjithë njerëzve që diskriminohen çdo ditë deri në dhunë. Dhe duke folur për të drejtën e jetës, ultra-katoliku Jacopo Coghe, muajt e fundit ka qenë zëri i parë që ngrihet kundër ddl Zan. Megjithatë, anti-abortisti nuk e kuptoi që Vatikani investoi më shumë se 20 milion euro në një kompani farmaceutike që prodhon pilulën e mëngjesit. Të dashur anti-abortistë, i dashur Pillon, ju keni humbur shumë kohë duke kërkuar armikun jashtë dhe nuk keni vërejtur se atë e keni në shtëpi. Ç’histori e trishtë!

Para se Fedez të dilte në skenë, sekretari, Matteo Salvini kishte urdhëruar që të mos kishte mitingje të krahut të majtë, pa dashur të përmendë drejtpërdrejtë emrin e reperit. “Koncertet kushtojnë rreth 500,000 euro për italianët…”,tha udhëheqësi i Carroccio.

Ndërsa Fedez iu përgjigj:
“Unë shkoj falas dhe paguaj bashkëpunëtorët e mi që nuk kanë punuar për një vit”, duke specifikuar se ai mori ‘çdo përgjegjësi’ në monologun e tij dhe duke pretenduar lirinë e shprehjes së një artisti në skenë.

Pas ndërhyrjes së këngëtarit, Salvini iu përgjigj Fedez në Facebook:

E dua Lirinë. E dua muzikën, artin, buzëqeshjen. Unë e dua dhe mbroj lirinë për të menduar, për të shkruar, për të folur, për të dashur. Të gjithë mund ta duan këdo që duan, ashtu si dëshirojnë, aq sa dëshirojnë. Dhe ata që diskriminojnë ose sulmojnë duhet të ndëshkohen, siç kërkohet me ligj. Tashmë është kështu, për fat të mirë. Kushdo që sulmon një homoseksual ose heteroseksual, një të bardhë ose të zi, të krishterë ose një Budist, një djalë të ri ose një të moshuar, rrezikon deri në 16 vjet burg. Tashmë është kështu. E ftoj Fedezin të pijë një kafe, mos u shqetëso, të flasë për lirinë dhe të drejtat.  Unë nuk jam dakord që ideologjia gjinore u propozohet fëmijëve nga 6 vjeç, ose lojëra, këngë dhe përralla janë të ndaluara sepse ato do të ofendonin dikë. Le të mos bëjmë shaka. Rroftë Liria, e cila nuk mund të imponojë me ligj të heshtë ose të sfidojë ata që besojnë se familja, si dhe Kushtetuta, parashikojnë qelizën, bërthamën, zemrën, të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen e botës.

Fedez nuk dështoi të debatonte me Rai3, i akuzuar se i ishte nënshtruar censurimit paraprak. Viale Mazzini, së pari mohoi me një shënim nga  Fabrizio Salini. Presidenti Marcello Foa, nga ana tjetër , sqaroi në një shënim tjetër se teksti i monologut nuk ishte dorëzuar në miratimin e tij siç është zakon.
Në mbrëmje, Fedez publikoi një video në të cilën ai vendosi një telefonatë me zv/drejtorin e Rai3 dhe me bashkëpunëtorët e tij, ku ai e ndjeu qartë kërkesën për të shmangur referencat për anëtarët politikë të përmendur për frazat homofobike. Salvini komentoi në mënyrë sarkastike:
“Një këngëtar i majtë debaton me drejtuesit e majtë të Rait. Italia do ta kompensojë atë. “.

Reperi nuk la pa përmendur dhe punëtorët e shfaqjeve, të prekur nga pandemia. Fedez rikujtoi se punëtorët për më shumë se një vit kanë qëndruar pa punë dhe u drejtua direkt Kryeministrit.

Për ata që kanë një punë, por nuk kanë qenë në gjendje ta praktikojnë atë për më shumë se një vit. Dhe çfarë rasti më i mirë për të festuar festën e ‘jo-punëtorëve’ sesa në skenë, për punëtorët e shfaqjes kjo nuk është më një festë.

I dashur Mario, unë e kuptoj mirë se futbolli është themeli i vërtetë i këtij vendi, por të mos harrojmë se numri i punëtorëve të futbollit dhe numri i punëtorëve të biznesit të shfaqjes janë ekuivalent. Pra, nuk po them para, por të paktën disa fjalë, një projekt reformimi në mbrojtje të një sektori që është degjeneruar nga kjo situatë dhe ndjek një rregullore të përcaktuara në vitet 1940 dhe kurrë nuk është modifikuar si duhet deri më sot. Aq i dashur Mario, ndërhyrja në botën e argëtimit do të ishte e mirëpritur, faleminderit.