Bota

Biden: Anëtarësimi i Suedisë e Finlandës në NATO, nuk është kërcënim!

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, mbajti një konferencë të përbashkët shtypi me kryeministren suedeze Magdalena Andersson dhe presidentin finlandez Sauli Niinistö, ku foli për aplikimin e dy vendeve për në NATO.

Gjatë fjalës së tij, Biden i siguroi dy vendet që aplikimet e tyre në NATO do të kenë mbështetjen e plotë  të SHBA.

Ai shtoi se raportet kanë shkuar në Kongresin e Mbretërisë së Bashkuar sot në mënyrë që dhoma e lartë e politikanëve, Senati, të mund të përshpejtojnë drejt miratimit të tyre.

“Anëtarët e rinj që anëtarësohen në NATO nuk është një kërcënim për asnjë komb, nuk ka qenë kurrë,” thotë ai.

Biden shtoi se NATO do të jetë më e forcuar se kurrë nga bashkimi i Suedisë dhe Finlandës.

“Sot jam krenar të mirëpres dhe të ofroj mbështetjen e fortë të Shteteve të Bashkuara për aplikimet e dy demokracive të mëdha dhe dy partnerëve të ngushtë, shumë të aftë, për t’u bashkuar me aleancën më të fortë, më të fuqishme mbrojtëse në historinë e botës.

Dy krenarë të pavarur vendet që ushtrojnë të drejtat e tyre sovrane që të gjitha shtetet posedojnë për të vendosur vetë sigurinë e tyre,” tha Biden në Kopshtin e Trëndafilave, i rrethuar nga kryeministrja suedeze Magdalena Andersson dhe presidenti finlandez Sauli Niinistö.

“Sot, nuk ka dyshim: NATO është e rëndësishme, është efektive dhe është më e nevojshme tani se kurrë”, tha Biden.
“Suedia dhe Finlanda janë tashmë ndër partnerët tanë më të ngushtë për një sërë çështjesh”, tha ai.

“Trupat finlandeze dhe suedeze, ata tashmë kanë shërbyer krah për krah me forcat e SHBA-së dhe NATO-s në Kosovë, në Afganistan dhe në Irak. Dhe Finlanda dhe Suedia tashmë po punojnë në koordinim me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët tanë të tjerë për të mbështetur populli i guximshëm i Ukrainës ndërsa mbrojnë lirinë e tyre kundër pushtimit të Rusisë”, shtoi Biden.

Biden tha se vendet tashmë përmbushin të gjitha kërkesat e NATO-s.