Food & Drink Health & Beauty

5 shenjat paralajmëruese që ju tregojnë se duhet të reduktoni konsumimin e sheqerit!

Ne të gjithë duam një trajtim të ëmbël herë pas here. Pavarësisht nëse preferoni një çokollatë ose disa luleshtrydhe të pjekura, sheqeri është diçka që gjendet në shumicën e ushqimeve. Kjo e bën mjaft të vështirë shmangien, dhe ndërsa nuk ka asgjë të keqe ta kesh atë në moderim, një ekspert ka paralajmëruar se konsumi juaj mund të ketë një efekt negativ në shëndetin tuaj.

Duke folur për The Sun, dietologia Jess Hillard tha se problemet me sheqerin lindin vetëm kur konsumoni gjëra të ëmbla me tepricë NHS thotë se nuk duhet të kemi më shumë se 30 g sheqerna të lira në ditë, kjo funksionon në rreth shtatë kube. Sheqernat pa pagesë janë ato që shtojmë në ushqime dhe pije dhe gjenden gjithashtu natyrshëm në produkte si mjalti dhe shurupet.

Një kanaçe kola mund të ketë deri në nëntë kube sheqer më shumë se kufiri ditor i rekomanduar për të rriturit. Nëse hani më shumë seç duhet, Jess, e cila është eksperte e brendshme në markën e ushqimit sportiv Warrior, tha se ka gjashtë shenja paralajmëruese që sheqeri mund t’ju dëmtojë.

1. Rritje e oreksit

Nëse oreksi juaj është rritur dhe nuk ndiheni kurrë plotësisht të ngopur, kjo mund të jetë një shenjë që ju duhet të reduktoni sheqerin, tha Jess.

Ndërsa një ëmbëlsirë me sheqer këtu dhe atje nuk dëmton, nëse jeni duke konsumuar shumë sheqer, ka më shumë gjasa të përjetoni nivele të rritura të urisë dhe dëshirave. Kjo për shkak se trupi tret dhe thith sheqerin shpejt, duke shkaktuar një rritje të niveleve të sheqerit në gjak dhe duke na lënë vetëm të dëshirojmë më shumë.

Sheqeri gjithashtu aktivizon prodhimin e hormoneve të urisë dhe bën të kundërtën me hormonet që shtypin urinë, duke ju lënë më shumë gjasa për të kërkuar diçka të ëmbël.

2. Ndryshimet e humorit

Jess tha se ndryshimet në humor mund të jenë një tjetër tregues se ju duhet të reduktoni sheqerin.

Të gjithë kemi dëgjuar për sheqerin e ‘supozuar’ që mund të na japin ëmbëlsirat. Megjithatë, në realitet, sheqeri shpesh bën që disponimi ynë të luhatet dhe të ulet. Kjo është për shkak të mënyrës se si sheqeri shkakton një rritje të shkurtër të niveleve të sheqerit në gjak, e cila ka shumë të ngjarë të pasohet nga një rënie e menjëhershme e niveleve të sheqerit në gjak.

Ekspertja shpjegoi se kjo mund të ndikojë në mënyrë dramatike në nivelet e hormoneve që rregullojnë gjendjen shpirtërore dhe ju lënë të ndiheni të ulët dhe të pafrymëzuar. Ajo shtoi:

Ai gjithashtu mund të përkeqësojë simptomat e ankthit pasi një rënie e niveleve të sheqerit në gjak mund t’ju bëjë të ndiheni të nervozuar.

3. Ndryshimi në nivelet e energjisë

Një tjetër shenjë e zakonshme se po konsumoni shumë sheqer është nëse po zbuloni se keni më pak energji se zakonisht. Dietologia tha:

Pavarësisht se flini 7-8 orë në natë, nivelet tuaja të energjisë do të ulen nëse nuk i kushtoni vëmendje të mjaftueshme ushqimit tuaj dhe po konsumoni shumë sheqer. Është dokumentuar mirë se sheqeri shkakton lodhje si dhe rënien e niveleve tona të energjisë. Për shkak se sheqeri na bën të ndihemi të lodhur, kjo mund të zvogëlojë motivimin tonë për të kryer detyrat e përditshme dhe të na lërë të ndihemi të demotivuar dhe të paplotësuar.

4. Puçrra në fytyrë

Sheqeri mund të ndikojë ndjeshëm në gjendjen e lëkurës sonë poashtu. Jess shtoi:

Nëse jeni duke përjetuar puçrra ose ndezje të lëkurës, ky mund të jetë një tregues që ju duhet të zvogëloni sasinë e sheqerit që po konsumoni. Glukoza, një përbërës që gjendet në shumë prej ushqimeve tona të ëmbla të preferuara, luan një rol të rëndësishëm në pamjen e lëkurës sonë në sipërfaqe. Në thelb, ngrënia e ushqimeve me shumë sheqer rrit nivelet e insulinës në trup, gjë që mund të bëjë që lëkura juaj të prodhojë më shumë vajra.

Ajo shtoi se kjo mund të bllokojë poret dhe folikulat tuaja dhe të shkaktojë shpërthime dhe inflamacione.

5. Çështjet dentare

Është një fakt i njohur se konsumimi i sasive të tepërta të sheqerit mund të shkaktojë prishje të dhëmbëve, çngjyrosje dhe erë të keqe të gojës. Jess tha:

Nëse jeni duke përjetuar ndonjë nga të mësipërmet, atëherë kjo mund të jetë një shenjë se po konsumoni shumë sheqer. Sheqeri konvertohet nga dhëmbët tuaj në acid, i cili gërryen smaltin e dhëmbëve dhe mund të çojë në kavitete dhe madje edhe frymëmarrje të dobët. Në disa raste, konsumimi i tepërt i sheqerit mund të shkaktojë edhe sëmundje të mishrave të dhëmbëve dhe shqetësimin që lidhet me këtë.