Food & Drink Health & Beauty

5 ushqime të pasura me proteina dhe me pak kalori që mund t’i konsumoni për të mposhtur dhimbjet e urisë!

Qoftë shëndeti i mirë apo procesi i humbjes së peshës rregulli i madh thotë “mbani një dietë të shëndetshme”. Të apasionuar pas shëndetit vazhdojnë të reklamojnë përfitimet e të ushqyerit shëndetshëm dhe me mençuri. Kur bëhet fjalë për ushqimin, ushqimet e lehta kanë fituar të gjitha vlerat e këqija sepse janë të mbushura me karbohidrate dhe yndyrna që mund të vënë në rrezik qëllimet tuaja shëndetësore. Mënyra e vetme për të bërë një ndryshim në shëndetin nga ushqimet e vogla është t’i kushtoni vëmendje cilësisë. Zgjedhja e ushqimeve ushqyese që janë të larta në proteina dhe me pak kalori do t’ju mbajë të paprekur për një periudhë më të gjatë, do të përforcojë metabolizmin tuaj dhe do të zvogëlojë yndyrën. Këtu është një listë me 5 ushqime të pasura me proteina dhe me pak kalori që mund t’i konsumoni sa herë që stomaku juaj ka nevojë për pak ushqim, pra është i uritur.

Arra dhe fara të përziera

Kjo është një nga mënyrat më të lehta për të përfituar shumë lëndë ushqyese ndërsa trajtoni dhimbjet tuaja të parakohshme të urisë. Një qese me arra dhe fara të përziera ofron sasi të jashtëzakonshme të proteinave, vitaminës A, E dhe B6, së bashku me minerale të pasura si zinku, bakri, magnezi, hekuri dhe shumë të tjera. Acidet yndyrore omega 3 janë gjithashtu të disponueshme në arrat dhe farat që mund të përmirësojnë shëndetin e lëkurës dhe flokëve tuaj. Sigurohuni që të shtoni më shumë bajame dhe fara për të korrur sasinë maksimale.

Kos me fruta

Nuk është sekret që kosi është i mbushur me proteina dhe fibra të cilësisë së lartë dhe është një lumturi e pastër për shëndetin e zorrëve. Mjaft i shëndetshëm dhe shumë i pasur me kalcium, probiotikë, vitaminë B12, fosfor dhe shumë lëndë ushqyese të tjera që frenojnë urinë, shtojnë shëndetin e lëkurës, shërojnë stomakun tuaj dhe gjithashtu me shumë pak kalori. Ju mund të copëtoni frutat tuaja të preferuara dhe t’i përzieni në kos për të përmirësuar shijen dhe profilin e tij ushqyes.

Chana e pjekur

Vetëm 100 gram chana e pjekur përmban 18,6 gram proteina, fibra, vitaminë B6, folate, niacinë dhe lëndë të tjera ushqyese të ndryshme që jo vetëm që mposhtin dëshirat tuaja, por edhe duke rritur produktivitetin tuaj. Duke qenë se ofron shumë pak kalori, është një meze e lehtë për t’u ngrënë gjatë një programi për humbje peshe. Duke ngopur oreksin tuaj, duke kontrolluar diabetin dhe nivelet e sheqerit në gjak dhe duke ulur kolesterolin, ky superushqim ndihmon për të mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme.

Gjizë

Epo, kush nuk e di për mbretin e proteinave vegjetariane, gjiza është mjaft ngopëse dhe është një burim i jashtëzakonshëm i kalciumit dhe proteinave dhe ndihmon në ruajtjen e shëndetit të kockave dhe dhëmbëve të fortë. Gjysmë filxhani gjizë siguron afërsisht 14 gram proteina së bashku me pasurimin e trupit me vitamina dhe minerale të shumta duke përfshirë selen, fosfor, vitaminë B12 dhe riboflavin.

Lakrat e fasuleve

Lakrat janë të mbushura me sasi të pabesueshme proteinash me shumë më pak kalori. Superushqimi me ngjyrë jeshile mund të shijohet pa menduar për peshoren. Fibrat dietike që gjenden tek filizat ndihmojnë në tretje, ndërsa prania e vitaminave dhe mineraleve si vitamina C, kaliumi dhe fosfori ruan shëndetin e zemrës dhe sistemin imunitar.