Travel

50 vendet më të mira për të udhëtuar në vitin 2023!

Me rihapjen e pjesës më të madhe të botës, viti 2023 do të jetë viti i rikthimit zyrtar të udhëtimit. Ne e bëmë listën tonë të 50 destinacioneve më të mira për vitin 2023 këtë vit pak më ndryshe: Ne pyetëm redaktorët e Travel + Leisure se ku duan të shkojnë në muajt në vijim. Disa vrapojnë të kthehen në Japoni, ndërsa të tjerë kanë në listat e tyre shtegun Trans-Bhutan. Akoma më shumë po planifikojnë një lundrim rreth Grenlandës, një udhëtim për shijimin e verës në bregun qendror të Kalifornisë dhe një vizitë në rajonin tjetër të madh të verërave të Francës (i cili është, siç ndodh, i vogël).

Shumë nga zgjedhjet e ekipit janë vende të largëta, me ajër të pastër, lista jonë nuk kursen në qytetet ku ngutja dhe ngutja janë pjesë e argëtimit. Por me kaq shumë zgjedhje tani në hartë, ka po aq stile udhëtimesh sa ka vende për të eksploruar. Kjo është arsyeja pse, për herë të parë në kujtimet e fundit, ne kemi thyer listën tonë të vendeve më të mira në kategori.

Për pasuritë kulturore

1. Aleksandri, Virxhinia

Me rrugët me kalldrëm të përsosur me kartolina dhe akses të shpejtë në kantinat e verës së Virxhinias veriore, Aleksandria është një qytet i lehtë për t’u dashuruar. Por këto ditë, arsyeja për të shkuar është për të parë se sa efektivisht po përballet qyteti me historinë e tij, pasi destinacionet në të gjithë Jugun Amerikan përballen me trashëgiminë e Konfederatës. Aleksandria, e cila u themelua si një port duhani në 1749, ishte për dekadat e shekullit të 19-të vendi i tregtisë më të madhe të brendshme të skllevërve në vend. Sot, Muzeu i Freedom House ka tre ekspozita të reja që nderojnë njerëzit që u sollën me forcë këtu. Ndërkohë, shtegu i trashëgimisë afrikano-amerikane, i cili u hap në vitin 2020, ndjek lumin Potomac dhe përfshin gati 200 vjet histori në 11 ndalesa, si Fabrika e Torpedos, ku shumë burra dhe gra zezake punuan gjatë Luftës së Dytë Botërore.

2. Kajro dhe Nili

Pas më shumë se një dekade ndërtimi Muzeu i Madh Egjiptian mund të hapet më në fund, vetëm një hedhje guri nga Piramidat e Mëdha të Gizës, këtë pranverë. Më shumë se 1 milion metra katror hapësirë ekspozite, thesare duke përfshirë një statujë 40 metra të lartë të Ramses II, kopshte në natyrë dhe një shesh të gjerë nga i cili vizitorët mund të shijojnë mjedisin e shkretëtirës. Ndërkohë, një numër anijesh të reja dhe luksoze kanë filluar të lundrojnë në Nilin: Ndër zgjedhjet më të mira janë Viking Osiris, një anije me verandë me 82 pasagjerë dhe Sfinksi i pasur nga Uniworld Boutique River Cruises, i cili ka 42 kabina të mbuluara me mermer. dhe dru i gdhendur me dorë, me shtretër të veshur me çarçafë të hollë pambuku egjiptian. Skena e hotelit gjithashtu, fatmirësisht, po rifreskohet me një Mandarin Oriental të ri të planifikuar për në qendër të qytetit të Kajros në 2024; Hoteli i ardhshëm i Four Seasons Luxor me 200 dhoma është planifikuar të debutojë në vitin 2025.

3. “Qyteti”, Nevada

Edhe në një shtet të njohur për peizazhet e tij të gjera dhe të zbrazëta, Monumenti Kombëtar i Basin dhe Range, rreth dy orë me makinë në veri të Las Vegas, e çon “të largët” në një nivel të ri. Ruajtja prej 704,000 hektarësh, e krijuar në vitin 2015, ofron mundësi të pafundme për ecje, ngjitje, kamping dhe çiklizëm; luginat e saj të shkretëtirës dhe vargmalet malore janë gjithashtu të mbushura me vende të artit shkëmbor indigjen. Por arsyeja për të shkuar tani është “City”, vepra e vetme më e madhe e artit bashkëkohor në botë, e cila u hap për vizitorët në shtator 2022. E bërë nga dheu, shkëmbi dhe betoni, skulptura monumentale në ajër të hapur ishte më shumë se 50 vjet në krijimi i një koleksioni tumash, gropash dhe stelash të konceptuara nga artisti Michael Heizer. Përpjekja – e cila u bë e mundur nga kontributet e përbashkëta nga institucionet e artit në të gjithë vendin, duke përfshirë LACMA dhe MoMA – do të hapet për publikun për sezonin 2023 vetëm me rezervim. Skulptura e gjatë një milje e gjysmë ndihet njëkohësisht e lashtë dhe futuriste, një destinacion po aq mahnitës sa ai natyror që e rrethon.

4. Havana, Kubë

Mundesh, nuk mundesh-vazhdon, por administrata Biden e ka bërë më të lehtë vizitën e Kubës si rezultat i lehtësimit të disa kufizimeve të udhëtimit në ishull në maj të vitit 2022. Këto ditë, amerikanët mund të shkojnë si pjesë e një turneu në grup ose të vizitojnë individualisht me një licencë “mbështetje për popullin kuban”, tha për T+L këshilltarja e udhëtimit Molly Layman. “Është një nga 12 kategoritë e autorizuara të udhëtimit në ishull,” tha ajo, duke shtuar se “kërkon që qytetarët të kenë një orar me kohë të plotë të aktiviteteve që mbështesin popullin kuban, i cili përmbushet lehtësisht përmes blerjes së shërbimeve nga sipërmarrësit kubanë, qëndrimit. në shtëpitë lokale, duke ngrënë në restorante private dhe duke rezervuar aktivitete kulturore.” Ata që janë të gatshëm të dalin në rrugët e gjalla të Havanës do të kenë nevojë gjithashtu për vizë, tha Layman, i cili punon si drejtor i operacioneve në kompaninë turistike Cuba Candela. Udhëtarët mund ta përballojnë atë, tha ajo, “në ditën e udhëtimit në tavolinën e kontrollit të aeroportit ose nga një ofrues turne”. (Kostoja ndryshon në varësi të vendit ku blihet një vizë, por rrallë i kalon 100 dollarë.)

5. Tangier, Marok

Për dekada, ky qytet verior maroken ka tërhequr një rrymë emigrantësh bohemë, duke përfshirë, më të famshmit, shkrimtarët e brezit të beat-it, Paul Bowles dhe William S. Burroughs. Kështu kultivoi një reputacion si një vend ku të huajt shkonin të jetonin, në vend që thjesht ta vizitonin. Por reputacioni i Tangier mund të ndryshojë këtë pranverë, pjesërisht falë hapjes së Villa Mabrouka – prona e dytë marokene e stilistit britanik Jasper Conran, e cila pason hapjen e L’Hôtel Marrakech në 2018. Rezidenca e dikurshme private e ikonës së modës Yves Saint Laurent dhe partnerit të tij, prona në breg të kodrës ka pamje të mrekullueshme mbi Gjirin e Tangierit, në një distancë në këmbë nga medina e furishme e qytetit. Villa Mabrouka i bashkohet të ardhurve të tjerë, si Muzeu i Artit Bashkëkohor, një hapësirë që shfaq vepra nga artistë rajonalë, i quajtur gjithashtu Muzeu Kasbah, pasi ndodhet në burgun e rinovuar të shekullit të 17-të Kasbah. Gjithashtu i ri në bllokun proverbial është pallati i sapohapur Fairmont Tazi Tangier, i vendosur në një pronë të rinovuar, shekullore pranë qytetit të vjetër. Pritja tashmë po rritet për një Waldorf Astoria të shpallur së fundmi, një resort me 115 dhoma dhe 21 vila që do të hapet në vitin 2025.

6. Rajoni i Liqeneve, Turqi

Kadaster ka përfshirë Rajonin e Liqeneve në gjithnjë e më shumë itinerare për klientët e saj dhe ka ndihmuar në koordinimin e një historie në numrin e gushtit 2022 të T+L që përfshinte destinacione të tilla si Isparta, qyteti më i madh i rajonit dhe një qendër e prodhimit të trëndafilit dhe livandës, dhe qyteti antik në majë të kodrës së Sagalassos. Karakteristika më e famshme e rajonit – natyrisht – është një seri liqenesh tektonike, të krijuara nga tërmetet e lashta, në ultësirat e maleve të Taurus, por gjithashtu përmban shumë vende arkeologjike të lashta greke dhe romake. Mungesa e bekuar e turizmit masiv do të thotë që ky nuk është një vend i nxehtë për hotelet luksoze, por vende komode si Eskiciler Konaği, një rezidencë shekullore e rinovuar pranë liqenit Eğirdir, ose Aliya Konak, një fermë sezonale në një operacion livando në Isparta. , janë të ngrohtë dhe mikpritës. Udhëtarët e guximshëm mund t’i braktisin fare hotelet duke kampuar përgjatë shtegut të ri të trashëgimisë Pisidia, një rrugë e shënuar që bashkon natyrën e mrekullueshme dhe historinë unike të Rajonit të Liqeneve ndërsa kalon nëpër vende të lashta si Kremna, Adada dhe Kanioni Yazılı.

7. Mbretëria e Bashkuar

Destinacioni i Vitit i T+L mund të jetë duke kaluar një periudhë tranzicioni një herë në jetë, por disa gjëra nuk ndryshojnë kurrë. Së pari, qytetet historike të vendit do të jenë gjithmonë shtëpia e hoteleve që përziejnë madhështinë madhështore dhe shërbimin e këndshëm. Këtë verë të kaluar u hap Gleneagles Townhouse, një post elegant, urban i resortit ikonik Gleneagles, në zemër të Edinburgut; vitin e ardhshëm Londra do të mirëpresë glamin e lezetshëm të Gadishullit të Londrës të projektuar nga Peter Marino. Nga shumë muzeume të klasit botëror në Mbretërinë e Bashkuar, dy kanë marrë përmirësime së fundmi: Koleksioni Burrell i Glasgout, një shumëllojshmëri mahnitëse e artit dhe artefakteve ndërkombëtare dhe Muzeu i Mançesterit, i cili i kushtohet shkencave natyrore. The Factory, qendra e re kulturore e Mançesterit, i bën homazhe kompanisë së famshme diskografike që qëndron pas grupeve rock të viteve ’80, Happy Mondays dhe New Order. Gourmanët (dhe ata që janë thjesht të uritur) do të duan të shijojnë gamën e gjerë të kënaqësive të kuzhinës në Sallën e re Arcade Food Hall të Londrës në Stacionin e Energjisë Battersea, faza më e fundit në rehabilitimin e ndërtesës historike. Asnjë vizitë në Mbretërinë e Bashkuar nuk është e plotë pa dalë në fshatrat e saj të pashoqe, dhe qendra e parë e rihapjes së Skocisë, Dundreggan, është një vend i rëndësishëm për t’i marrë të gjitha: Menaxhuar nga organizata bamirëse Trees for Life, kjo pronë prej 10,000 hektarësh në brigjet e Loch Ness i Skocisë planifikon të hapë një qendër vizitorësh deri në fund të vitit 2023. Ndërkohë, shtegu i ri Two Toms në Lancashire mbulon 25 milje dhe përmban disa nga peizazhet më mahnitëse të Anglisë.

8. Venecia

Qyteti shumë i popullarizuar u bë kryefjalë në vitin 2022 për tarifën e hyrjes njëditore të udhëtimit, e cila hyn në fuqi në janar 2023. Bienalja e Arkitekturës së Venecias zgjat nga 20 maj 2023 deri më 26 nëntor 2023, me ekspozita globale të kuruara nga Lesley Lokko, arkitektja e parë me ngjyrë që organizoi ngjarjen. Dashamirët e arkitekturës do të dëshirojnë gjithashtu të vizitojnë Procuratie Vecchie, ndërtesën e shekullit të 16-të përgjatë sheshit të Shën Markut. Megjithëse fasada e saj është një nga më të fotografuarat e Italisë, publiku është lejuar vetëm kohët e fundit brenda, pas përfundimit të një rinovimi pesë-vjeçar të udhëhequr nga David Chipperfield Architects. Ata që kërkojnë luks nostalgjik duhet të planifikojnë të mbërrijnë në gjysmën e dytë të vitit, me çantat e tyre të mbushura për një udhëtim me tren: Belmond-i ikonë Venecia Simplon-Orient Express do të zbulojë dy vagonë të sapo restauruar nga vitet 1920 dhe ’30 në qershor, me luks suita të modeluara për të pasqyruar peizazhet e Evropës.

Për ushqimin dhe verën

9. Athinë

Mund të ketë një reputacion si një qytet ndalues, por Athina meriton një vështrim më të afërt – dhe të paktën disa netë – në vitin e ardhshëm. Jo shumë larg portit të Pireut, ku udhëtarët hipin në tragetet vendase dhe me anijet turistike që përshkojnë Mesdheun, Riviera e Athinës ka parë një rritje të zhvillimit. Four Seasons Astir Palace, i cili u hap në mes të pandemisë, ka një plazh privat në detin e shndritshëm Saronik dhe dy hapësira të projektuara nga arkitekti suedez Martin Brudnizki, duke përfshirë një bar koktej modern të messhekullit dhe restorantin Pelagos, i cili tashmë ka fituar yllin e tij të parë Michelin. Në pranverën e vitit 2023, One&Only Aesthesis do të hapet vetëm disa milje larg, gjithashtu përgjatë bregdetit. Pranë është Parku i ri i Eksperiencës, me shtigje, klasa fitnesi, shatërvanë, një kopsht Zen dhe bimë dhe lule të bollshme vendase; është pjesë e një hapësire të gjelbër ujore prej 8 miliardë dollarësh të quajtur Ellinikon, në ish vendin e aeroportit ndërkombëtar të qytetit, që është ende në zhvillim e sipër. Në qendër të Athinës, hapja në vitin 2022 e hotelit me 43 dhoma Xenodocheio Milos në lagjen Pláka sjell pak gjallëri kozmopolitane, nga ekipi që qëndron pas markës ndërkombëtare të restoranteve Estiatorio Milos. Dhe ndërsa Odeoni i Herodes Atticus në Akropol nuk është i ri – amfiteatri antik u hap për herë të parë rreth 1900 vjet më parë – ai do të sjellë përsëri një orar të plotë shfaqjesh në 2023 pas një ngadalësimi të epokës së pandemisë.

10. Florida Qendrore

Këtë vjeshtë, uragani Ian mori 81 jetë dhe shkaktoi 60 miliardë dollarë dëme në të gjithë Florida. Ndërsa pjesa jugperëndimore e shtetit e goditur rëndë vazhdon të rikuperohet, presidenti dhe CEO i Visit Florida, Dana Young tha në tetor se rajonet e tjera janë gati të mirëpresin udhëtarët. Florida Qendrore në veçanti ia vlen të shikohet nga afër, falë skenës së saj të mikpritjes gjithnjë në rritje. Orlando dhe Tampa së fundmi fituan 14 vlerësime të kombinuara Michelin në vitin 2022, kur botuesi i udhërrëfyesve publikoi udhëzuesin e tij të parë ndonjëherë për restorantet në Florida. Barazimet miqësore për familjen e zonës janë më të mira se kurrë: Star Wars: Starcruiser Galactic i hapur së fundmi i Disney-t është një aventurë dy netësh që e çon argëtimin me temë në nivelin tjetër duke i lejuar mysafirët të hanë, të flenë dhe të marrin frymë Star Wars me shpatë dritash stërvitje, ngrënie jashtë kësaj bote (karkaleca blu, kushdo?), dhe një udhëtim në Batuu në Studiot e Disney-t në Hollywood. Ndërkohë, festimet e 50-vjetorit të Walt Disney World vazhdojnë deri në mars 2023, me ushqime me kohë të kufizuar, spektakolare gjatë natës dhe dekor festiv. Në Tampa, hoteli i fundit Edition sapo u hap me një klub të gjerë pishinash dhe restorant në çati nga shefi i kuzhinës John Fraser. Dhe arritja në dhe rreth Floridës Qendrore është më e lehtë se kurrë, me hapjen e fundit të Terminalit C të ri me 15 porta të Aeroportit Ndërkombëtar të Orlandos dhe shërbimin hekurudhor Brightline që lidh Orlandon me destinacionet e Floridës Jugore duke përfshirë Miami dhe West Palm Beach duke filluar në 2023.

11. Jura, Francë

Ekziston një rajon i vogël francez në perëndim të kufirit me Zvicrën që prodhon disa verëra të mëdha. Vetëm një pjesë e vogël e këtyre shisheve arrin në SHBA, siç raportoi kohët e fundit T+L. Kjo do të thotë që ju duhet të shkoni në Jura – mundësisht përpara se të gjithë të kuptojnë shtatë Emërtimet e Origjinës së Kontrolluar (AOC) të zonës. Midis enofilëve seriozë, tashmë po përhapet fjalë për vin jaune, “vera e verdhë”, e bërë nga rrushi vendas savagnin dhe e vjetëruar në stilin e veçantë të Jura-s sous voile, në të cilin vera piqet “nën një vello”. Jura gjithashtu krenohet me një shteg djathi comté – sikur rajoni të mos ishte mjaftueshëm francez – që lidh jo më pak se 150 ferma qumështi. Ecja në malet Jura, përmes fshatit Baume-les-Messieurs dhe në ujëvarat Hérisson, është po aq tërheqëse, veçanërisht si një kundërhelm për të gjitha pamjet e fokusuara në verë dhe djathë. Më e habitshme, ndoshta, është se sa e aksesueshme mund të jetë kjo zonë nën radar. Për të arritur në Jura duhen dy orë nga kryeqyteti francez me tren me shpejtësi të lartë, duke u nisur nga Gare de Lyon i Parisit.

12. San Luis Obispo County, Kaliforni

Dikur konsideruar si një ndalesë e shpejtë e autostradës së Bregut të Paqësorit për ata që vizitojnë Kështjellën Hearst – e cila u rihap pranverën e kaluar 2022 pas një mbylljeje dyvjeçare – qarku i bregdetit qendror tani është një destinacion më vete. Shtatë qytetet e SLO, duke përfshirë Morro Bay, Paso Robles, Pismo Beach dhe San Luis Obispo, janë të gjithë të zhurmshëm dhe zona sapo fitoi njohjen zyrtare të Zonës Amerikane të Vreshtarisë (AVA) në 2022, falë më shumë se 200 kantinave të verës, shumë prej të cilave janë në pronësi të familjes. Dy prona të reja të Nomada Hotel Group që hapen në vitin 2023 do të mirëpresin fluksin e pashmangshëm të enofilëve: Shtëpia në fermë, një koleksion prej 26 vilash me stil fshatar me gropa zjarri dhe hamak, mbërrin në janar; ndërsa River Lodge, një milje nga shtegu i verës Paso Robles, është planifikuar për në maj.

13.Victoria, Australi

Australia është rihapur dhe ky shtet jugor është një cep veçanërisht tërheqës i vendit këto ditë, falë vendpushimeve të burimeve të nxehta që janë gati ta bëjnë atë destinacionin tjetër të madh të verës dhe mirëqenies: Alba Thermal Springs and Spa në Gadishullin Mornington ishte i pari që hapet në shtator 2022, me pishina të fuqizuara nga dielli dhe një angazhim për të arritur operacione pozitive për klimën. Burimet e nxehta Metung në East Gippsland do të vijojnë në fund të vitit 2022, me objekte të përditësuara në një zonë të njohur prej kohësh për ujërat e saj termale. Phillip Island Hot Springs, i cili dallohet me disa veçori të ujit të kripur, planifikon të hapet në fillim të vitit 2023. Në Gadishullin Mornington – një destinacion i njohur prej kohësh për kantinat e tij të klasit botëror – InterContinental Sorrento filloi të pranonte rezervime gushtin e kaluar 2022.

Për emocionet e qytetit të madh

14. Kopenhagen

Qyteti përjetësisht i lezetshëm do të nxjerrë në pah aftësitë e tij me dizajnin e të gjitha gjërave, si Kryeqyteti Botëror i Arkitekturës zyrtare i UNESCO-s në vitin 2023. Vendet në të gjithë Kopenhagën – parqe bashkëkohore, rrokaqiej të projektuar nga yjeshtarët, madje edhe infrastruktura tipike e zhurmshme si këndet e lojërave – do të presin ngjarje dhe vizitorë për një shikoni të ardhmen e mjedisit urban. Një nga pikat kryesore do të jetë termocentrali i Kopenhillit, impianti më i pastër i mbeturinave në energji në botë – ky është gjithashtu vendi i një piste skijimi artificial. “Ne do të bëjmë shumë ngjarje të hapura ku 50 vende të ndryshme do të jenë të hapura për publikun që zakonisht janë të mbyllura për vizitorët,” tha arkitektja e qytetit të Kopenhagës Camilla van Deurs, e cila përmendi si shembuj kishat; ura dhe Danmarks Nationalbank, ndërtesa e bankës qendrore e planifikuar pjesërisht nga legjenda daneze e dizajnit Arne Jacobsen. “Superkilen,” tha van Deurs, “është një shesh lojrash për fëmijë dhe të rritur – dhe një qendër kulturore në mes të Nørrebro, lagjja më e përzier etnikisht në Kopenhagë”.

15. Hjuston

Hapja në vitin 2020 e Ndërtesës Kinder, shtesa më e fundit në Muzeun e Arteve të Bukura në Houston, çimentoi vendin e qytetit midis destinacioneve të vërteta të artit ndërkombëtar. Rihapja e fundit e kapelës Rothko, pas një rinovimi prej 35 milionë dollarësh, vetëm sa e ka përforcuar atë reputacion. Sot, një mori sipërmarrjesh të reja janë gati të rrisin profilin e qytetit më të madh të Teksasit edhe në kategori të tjera. Duke u hapur vitin e ardhshëm, JMK5 Arena do të transformojë një pistë të papërdorur në një stadium koncertesh me 12,500 vende, i cili do të rivalizojë vendet e Vegasit. Ai mbërrin në fund të sallës relativisht më intime të Muzikës 713, e cila ka tërhequr artistë duke filluar nga Judas Priest tek Lil Nas X. Kopshti zoologjik i Hjustonit po i nënshtrohet një zgjerimi shumë të vonuar që do të përfshijë një ekspozitë me temë nga Ishujt Galapagos, e cila do të shfaqë një tunel nënujor dhe një habitat pinguinësh.

16. Madridi

Kryeqyteti spanjoll më në fund, fatmirësisht, mund të lërë reputacionin e tij si qendra disi e mbytur e biznesit të vendit. Një stuhi e hapjeve të hoteleve në të gjithë qytetin ka ndihmuar, duke sjellë shumë personalitet në atë që kishte qenë një skenë e qetë. Filloi në vitin 2021 me ardhjen e Mandarin Oriental Ritz; Rosewood Villa Magna dhe Santo Mauro, një hotel me koleksion luksoz. Më pas erdhi edicioni në prill 2022. Duke i dhënë jetë të re ndërtesës së ish Monte de Piedad de Madrid, hoteli ka 177 dhoma, 21 suita dhe dy apartamente nën çati, plus dy restorante me ushqim nga kuzhinieri Enrique Olvera dhe ekipi i kuzhinës pas qytetit të Meksikos i vlerësuar Pujol.

17. Nashville

Mirë se vini në Nashville-in e ri. Rilindja e turizmit të qytetit po ushqehet, pjesërisht, nga një mori hotelesh të sapohapur, duke përfshirë një Conrad, 1 Hotel dhe një Soho House. (A Four Seasons sapo u shfaq edhe në lagjen plot gjallëri SoBro.) Hoteli Hermitage i ridizajnuar ndërkohë, tani ka restorantin e parë Jean-Georges Vongerichten në Jug. Kompleksi Fifth + Broadway ka poste të reja të të preferuarave të vjetra, si ushqimi kryesor i pulës së skuqur Hattie B dhe salla e gjerë e Asamblesë së Ushqimit ka dhjetëra zgjedhje, duke përfshirë bare, në shumës. Ajo energji e paimitueshme e Nashville mund të gjendet ende në Broadway, në baret me honky-tonk që zgjasin deri në të gjitha orët, por ka edhe klubin seksi Twelve Thirty të Justin Timberlake ose ngjarje të drejtpërdrejta si CMA Fest, i cili feston 50 vjetorin e tij në 2023.

18. Pitsburgu

Harrojeni nocionin se Steel City është vetëm një qytet për futboll dhe fabrika. Metropoli po punon për destinacione të reja kulturore që nuk mund të mungojnë: Ndërsa ultësi i ardhshëm hënor po ndërtohet aktualisht në Pittsburgh, Muzeu Moonshot, i cili u hap në tetor 2022, po ekspozon historinë e njerëzimit për arritjen dhe eksplorimin e hënës. sipërfaqe. Muzeu i Artit Carnegie po pret Ekspozitën e tij të 58-të Ndërkombëtare Carnegie, një shfaqje e madhe e përkohshme e artit historik dhe bashkëkohor që zgjat deri më 2 prill 2023. Shtëpia e fëmijërisë së dramaturgut August Wilson është restauruar dhe kthyer në një muze, i kompletuar me studio për programimin e artit. Qyteti ka gjithashtu një varg të ri hotelesh dhe baresh që tërheqin turma, si Hoteli me stil modern të zdrukthëtarisë Pittsburgh, Collection Curio nga Hilton dhe The Industrialist, Autograph Collection në ndërtesën Arrott, një nga rrokaqiejt e parë të qytetit.

19. San Francisko

Pavarësisht të ashtuquajturës bisedë kombëtare, apokalipsi nuk ka ardhur ende në San Francisko. Vërtetë, ky qytet kishte ndarjen më ekstreme të pasurisë nga çdo tjetër në Kaliforni në vitin 2020, dhe shtresat këtu mund të jenë veçanërisht të dukshme. Por të gjitha arsyet që SF shkëlqen artet, natyra, dim sum, brumi i thartë – nuk kanë shkuar askund. Dhe një listë e projekteve të fundit të infrastrukturës dhe kulturore tregojnë se shumë në qytet po punojnë për ta bërë atë një vend më të mirë për të jetuar dhe një destinacion më bindës për t’u vizituar. Instituti i ri i Artit Bashkëkohor San Francisko ecën në rrugën e fokusit të tij në barazi: muzeu është plotësisht i lirë dhe ka zgjedhur kundër një koleksioni të përhershëm në mënyrë që të drejtojë më shumë fonde për artistët dhe stafin. Njësia e parkut kombëtar urban të qytetit, Presidio e San Franciskos, së fundmi fitoi 14 hektarë me hapjen e Presidio Tunnel Tops, një hapësirë e gjelbër e projektuar nga James Corner Field Operations, firma kryesore për High Line të Nju Jorkut, e cila përfshiu të dhëna nga më shumë se 10,000 banorë. Një tjetër park masiv i udhëhequr nga komuniteti dhe zhvillim me përdorim të përzier është duke u zhvilluar në pellgun e Indisë, me qëndrueshmëri dhe strehim të përballueshëm siç janë deklaruar vlerat thelbësore.

20. Seul

Udhëtarët amerikanë më në fund mund të kthehen në kryeqytetin e Koresë së Jugut pas viteve të kufizimeve pandemike dhe ka shumë për të parë. Skena e artit të qytetit po gumëzhin, falë ambienteve të reja si Galeria Konig, për të mos përmendur njoftimin nga Muzeu i Artit i Seulit. Ndërkohë destinacioni ka parë një numër hotelesh të reja të hapura, duke përfshirë çuditërisht modën Fairmont Ambassador Seoul dhe Josun Palace, një hotel me koleksion luksoz, Seul Gangnam, me pamjet e tij gjithëpërfshirëse të distriktit të famshëm global dhe hapësirave publike mahnitëse, duke përfshirë Lounge & Bar 1914.

Për momente në ujë

21. Kepi Verde, Gambia, Gana dhe Guinea-Bissau

Megjithëse Gana është rritur në vitet e fundit në popullaritet si një destinacion për vizitorët amerikanë, veçanërisht amerikanët zezakë, Afrika Perëndimore mbetet e panjohur për shumë njerëz. Një zgjidhje mund të jenë lundrimet inovative të Archipelagut të Afrikës Perëndimore që Hurtigruten Expeditions synon të nisë në nëntor 2023. Këto udhëtime dy-javore, në bordin e linjës Spitsbergen me 180 pasagjerë, do të ndalen në portet në katër vende, me një sërë aktivitetesh të mëdha në Orari i ekspeditës: vizita në vende të rëndësishme historike, duke përfshirë ishullin Gorée; sulme për të vëzhguar jetën e egër për të dalluar hipopotamët dhe manatë dhe aventura të tilla si shkallëzimi i vullkaneve dhe përleshja nëpër fushat e llavës.

22. Ekuadori bregdetar

Shumë udhëtarë e njohin kryeqytetin historik të Quito-s dhe Ishujt Galapagos me biodiversitet të jashtëzakonshëm, por tani është koha për të vizituar bregdetin mahnitës të Paqësorit të Ekuadorit. Nga qytetet e sërfit si Montañita te plazhet e ruajtura dhe pylli me re të Parkut Kombëtar Machalilla, Ekuadori bregdetar është i mbushur me aventura në natyrë dhe pamje mahnitëse. Kontiki Expeditions zhbllokon rajonin me lundrime tetë-ditore me jahte që vizitojnë pesë nga 24 provincat e vendit, duke goditur destinacionet duke përfshirë Isla de la Plata dhe Salinas. Një anëtar i Hoteleve të Vogla Luksoze të Botës, Kontiki Expeditions operon një anije intime me vetëm nëntë dhoma gjumi, hapësira të rafinuara të jashtme dhe të brendshme dhe një raport gati 1:1 ekuipazhi ndaj mysafirit. (Të ftuarit mund të rezervojnë një dhomë individuale ose të marrin me qira të gjithë jahtin me 18 pasagjerë.)

23. Explora I

Thjesht mos e quani një lundrim: Kompania e re e udhëtimit Explora Journeys i përshkruan itineraret e saj si “udhëtime oqeanike”, pa marrë parasysh faktin se ata janë në bordin e sapondërtuar, 461 suita Explora I. Anija është planifikuar të godasë ujin në korrik 2023, me udhëtime në Mesdhe që vizitojnë destinacionet e njohura të lundrimit si Barcelona dhe Civitavecchia, pranë Romës, si dhe portet më pak të vizituara duke përfshirë Patmos, Greqi dhe St.-Tropez, Francë. “Është një stil i ri i udhëtimit në oqean që ju lidh me gjërat që janë të rëndësishme,” tha CEO i Explora Michael Ungerer për T+L. “Ka një mall për të mësuar diçka të re dhe për të krijuar lidhje autentike pa lënë pas mjedisin dhe shërbimet tuaja luksoze të provuara dhe të testuara.” Në të vërtetë, jeta në bord nuk do të jetë monastike: Explora I do të ketë 18 restorante dhe bare dhe një banjë masive, mes lukseve të tjera. Megjithatë, nëse i gjithë udhëtimi në oqean bëhet paksa shumë i lodhshëm, mysafirët mund të tërhiqen gjithmonë në suitat e tyre, të cilat të gjitha kanë veranda private. Në fakt, kur të debutojë, Explora I do të ketë hapësirën më të madhe për pasagjer nga çdo anije kudo.

24. Grenlanda

Antarktida ka mbetur në vitin e kaluar. Ndërsa Grenlanda mund të mos ketë pinguinë, ajo premton shumë peizazhe të bukura dhe horizonte në dukje të pafundme. Rezoluta e sapopagëzuar National Geographic do të lundrojë në bregun lindor të Grenlandës në qershor 2023, me mundësi për të eksploruar Fjordin Rømer në varësi të kushteve. Ponant ka një duzinë itinerare të veçanta të planifikuara për vitin 2023, duke përfshirë një numër udhëtimesh vajtje-ardhje nga Kangerlussuaq, në Grenlandën Perëndimore, që eksplorojnë Gjirin Baffin. Anija krejt e re Seabourn Venture, anija e parë e ekspeditës së linjës, do të jetë gjithashtu atje në 2023; një itinerar veçanërisht tërheqës i gushtit fillon në Islandë, kalon gati tre javë përgjatë bregut të Grenlandës, më pas vazhdon përmes Pasazhit Veriperëndimor përpara se të përfundojë në Anchorage, Alaska.

25. Hvar, Kroaci

Ata që kërkojnë një 2023 më të ndritur do ta gjejnë atë në Hvar: Ky ishull i Bregut të Dalmatit e quan veten më me diell në Kroaci. Kjo do të thotë shumë kohë për të ecur me biçikletë për më shumë se 100 milje terreni me biçikletë ose udhëtime me kajak në plazhe të izoluara. Natën, ata qiej të pastër krijojnë një vështrim të pabesueshëm të yjeve: Jesla, në bregun verior të ishullit, u emërua Komuniteti i parë Ndërkombëtar i Qiellit të Errët në Evropën Jugore në 2022; dhe Moeesy, hoteli më i ri luksoz i ishullit, ka një dhomë me një çati prej mbi shtrat për shikimin para gjumit. Bukuria e qytetit të Velo Grablje të shekullit të 14-të arrin kulmin në korrik, kur festivali i livandës lulëzon me ushqime, pije dhe aktivitete miqësore për familjen, të gjitha të përqendruara rreth bimës aromatike mesdhetare. Dhe në Hvar, hoteli Riva Marina buzë portit u rihap në qershor 2022 me suita të freskuara në tarracë buzë detit dhe një koncept të ri restoranti dhe bari të fokusuar në përbërësit vendas.

26. Rruga e Totalitetit

Një eklips total diellor, në të cilin hëna bllokon diellin dhe e zhyt Tokën në errësirë momentale, është një fenomen “relativisht i zakonshëm”, tha për T+L heliofizikani i NASA-s Dr. Michael Kirk. Truku është se shumica e eklipseve ndodhin mbi ujë ose në vende jashtëzakonisht të largëta – kjo është arsyeja pse zbulimi i eklipsit të radhës, më 20 prill 2023, do të jetë gjithçka për ndjekjen. Rruga e ardhshme e tërësisë do të kalojë Oqeanin Indian, do të kullosë Australinë Perëndimore, më pas do të përfshijë Indonezinë dhe Timorin Lindor në Paqësor; astro-entuziastët mund të përshkruajnë rrugën e tij të plotë me aplikacionin Totality. Kjo do të thotë se mënyra më e mirë për të kapur shfaqjen do të jetë të hipni në një anije, si Le Lapérouse me 188 pasagjerë, për një lundrim në Ponant dhe Smithsonian Journeys nga Bali, Indonezi, në Broome, Australi. Jahti i ri çarter me bazë në Indonezi, Celestia, do të lundrojë gjithashtu në skajet e tërësisë, duke bërë vizita në ishujt e Parkut Kombëtar Komodo, Moluccas dhe Raja Ampat. Shanset më të mira për shikim, tha Kirk i NASA-s, do të jenë në Australinë Perëndimore, ku “gadishulli Exmouth, ishulli Barrow dhe deti në mes duhet të kenë qiell të pastër”.

Për ajrin e pastër dhe natyrën

27. Andorra

Ky vend i vogël evropian, i cili me 181 milje katrorë është më i vogël se Çikago, së shpejti mund të kthehet në një nga destinacionet më të mëdha të skive në botë. Vendi malor, i vendosur midis Francës dhe Spanjës, ka qenë prej kohësh i njohur për kushtet e tij të besueshme nga dhjetori deri në prill, falë pozicionit të tij në lartësi të madhe në Pirenej. Por tani, për herë të parë, tre zona skijimi të Andorrës i janë shtuar Ikon Pass, duke vënë në lojë një total prej 7600 hektarësh terreni tatëpjetë në 215 pista dhe 123 ashensorë për mbajtësit e biletës së ashensorit global. Në të njëjtën kohë, tre destinacionet e Grandvalira, Ordino Arcalís dhe Pal-Arinsal (ose, së bashku, Grandvalira Resorts Andorra) do të jenë të disponueshme në një leje të vetme lokale të Andorrës, e cila fillon me rreth 50 dollarë në ditë, një ujdi nga çdo standardet e maleve të mëdha. Përndryshe, vizitorët mund të zgjedhin një Nord Pass të sapolançuar, një biletë shumëditore që funksionon si në Ordino Arcalís ashtu edhe në Pal-Arinsal për më pak se 40 dollarë në ditë.

28. Asheville, Karolina e Veriut

Ky qytet i veshur me fanellë në malet Blue Ridge kontrollon të gjitha kutitë, me aktivitete në natyrë gjatë gjithë vitit, ngrënie të sofistikuara dhe akses të lehtë, pavarësisht nëse jeni duke vozitur apo fluturuar. (Aeroporti Rajonal i Asheville është në hap për një rekord 2022, me shërbim nga 25 destinacione.) Por viti në vazhdim ofron më shumë arsye për të vizituar, duke filluar me disa vende të reja interesante për të qëndruar: Wrong Way River Lodge ka një koleksion të A- kabina kornizë përgjatë lumit French Broad që janë perfekte për mahi me ujë të bardhë. AutoCamp Asheville, një tjetër vendbanim i këndshëm me kampistët Airstream, është planifikuar të hapet nga mesi i vitit 2023. Në qendër të qytetit, Hoteli i ri i Restaurimit premton një qëndrim të duhur prej pelushi; prona e saj simotra në Charleston renditet vazhdimisht në çmimet më të mira në botë të T+L. (Për ata që preferojnë të jenë edhe më afër natyrës, The Glamping Collective është një vend i sapohapur, 160 hektarë me bishtaja me kube dhe kabina xhami që ndodhen pak larg qytetit.)

29. Aysén, Kili

Rajoni Aysén i Kilit shtrihet midis dy destinacioneve të njohura – Parku Kombëtar Torres del Paine dhe Distrikti i Liqenit – me një peizazh magjepsës të akullnajave të varura, fjordeve të mrekullueshme, liqeneve të pacenuar dhe majave të thepisura. Megjithatë, kjo sipërfaqe prej 41,000 miljesh katrore në Patagoninë veriore – më pak e populluar në Kili – mbetet kryesisht e paeksploruar nga vizitorët, pjesërisht për shkak të topografisë së saj. Por tani, disa pajisje dhe organizata, duke përfshirë Chile’s Route of Parks, po zhvillojnë më shumë itinerare dhe rrugë ekoturizmi për udhëtarët e aventurës që nuk janë në shkallë malore, me aktivitete më pak të frikshme si kajak, shëtitje dhe çiklizëm. Jo shumë kohë më parë, kompania e udhëtimit Explora hapi një shtëpizë në Parkun Kombëtar Patagonia të Aysén (duke punuar me jofitimprurëse Rewilding Chile për të mbështetur përpjekjet e ruajtjes dhe edukimit) dhe nisi udhëtime 8-12-ditore që e bëjnë udhëtimin në të gjithë rajonin të përshtatshëm, me fluturime, akomodime dhe aktivitetet e përfshira.

30. Lugina Hudson, Nju Jork

Po, shtrirja në veri të qytetit të Nju Jorkut dhe në jug të Albany-t, përgjatë brigjeve të lumit të madh Hudson, ka tërhequr ish-urbanitët iniciativë – si dhe udhëtarët e zgjuar në kërkim të qyteteve simpatike dhe fshatrave idilike – për shekullin e kaluar apo më shumë. . Por kalimi i tij nga pothuajse fshatar në heshtje glam shënon një kapitull të ri dhe intrigues. Verën e ardhshme, The Ranch Hudson Valley, një degë e tërheqjes rigoroze të Bregut Perëndimor, The Ranch Malibu, do të hapet në një pronë madhështore të ndërtuar nga financuesi J.P. Morgan (si dhuratë për martesën e vajzës së tij me stërnipin e Alexander Hamilton) dhe do të ofrojë shumë -programe ditore për të ringjallur njujorkezët e lodhur. Ndërkohë, Wildflower Farms, Auberge Resorts Collection, një pronë me 60 kabina dhe vila të pavarura, do të nxjerrë në pah anën baritore të rajonit, me një restorant nga ferma në tryezë dhe 140 hektarë pemishte dhe kopshte me lule të egra.

31. Parku Kombëtar Lower Zambezi, Zambia

“Zambia është një destinacion që shumë njerëzve u mungon”, tha këshilltarja e udhëtimeve Leora Rothschild. “Parku Kombëtar Lower Zambezi i vendit është një nga destinacionet e mia të preferuara kudo. Të kesh një safari në lumë shton një element dinamik,” vëren ajo, pasi të qenit në ujë ofron një perspektivë të ndryshme nga ajo që marrin udhëtarët gjatë një udhëtimi me lojëra ose në kamp. Ndër vendet më të mira për t’u vizituar në këtë destinacion të pasur me kafshë të egra është në një nga llozhat e tij më të reja, Lolebezi me tetë suita luksoze, të cilat Kampet e Bushit Afrikan u hapën brenda parkut dhe në brigjet e lumit qershorin e kaluar.

32. Ishulli Princ Eduard, Kanada

Si provinca më e vogël e Kanadasë, Ishulli Princ Eduard mund të anashkalohet në favor të destinacioneve më të mëdha dhe më të këqija të vendit për emocione në natyrë. Por ky ishull i vogël – i njohur për shumë njerëz si mjedisi i serisë së dashur të L.M. Montgomery “Anne of Green Gables” – jep një grusht. Këtu do të gjeni shkëmbinj të thyer, plazhe me rërë të kuqe dhe një skenë çuditërisht të fuqishme golfi, me 27 fusha. Ndoshta tërheqja më e madhe për udhëtarët aventurierë tani është Island Walk, një shteg 435 miljesh që u hap në vitin 2021. Duke gjurmuar të gjithë vijën bregdetare, ai kalon nëpër dhjetëra qytete të vogla dhe fshatra peshkimi.

33. Tanzania

Kur interneti me shpejtësi të lartë u instalua në majën e malit Kilimanjaro, majës më të lartë të Afrikës, gushtin e kaluar, ishte vetëm shembulli i fundit i epokës së re që po lindte në Tanzani. Udhëheqësja e ndryshimit të fytyrës së vendit është presidentja Samia Suluhu Hassan, gruaja e parë me ngjyrë dhe e para muslimane që drejtoi këtë vend, e cila mori detyrën në vitin 2021.

34. Uttar Pradesh, Indi

E goditur nga pandemia, India vuajti nga një mbyllje e zymtë 20-mujore, duke u rihapur për udhëtarët vetëm në fund të vitit 2021. Megjithatë, më në fund – dhe me rastet e COVID-19 tani nën kontroll falë programeve të vaksinimit në shkallë të gjerë që kanë ofruar më shumë se 2 miliardë doza – viti 2023 pritet të jetë viti kur vizitorët kthehen në këtë vend emocionues me forcë të plotë. Ndërsa shumë udhëtarë do të zgjedhin pallatet mbretërore të Rajasthanit dhe bizhuteritë e shkretëtirës, ka një arsye të mirë për të zbuluar Uttar Pradesh në udhëtimin tuaj të ardhshëm. Shteti i katërt më i madh i Indisë është shtëpia e atraksioneve klasike, duke përfshirë Taj Mahal, në Agra, dhe ghatet e lumit Ganges të Varanasit, qyteti më i shenjtë i vendit. Por tërheqjet e reja këtu përfshijnë Vana, një vend i mirëqenies në ultësirat Himalayan të Dehradunit. Resorti, i cili tani menaxhohet nga kompania e mikpritjes fituese e çmimit më të mirë në botë, Six Senses, ka dhoma dhe suita që i japin përparësi peizazhit të harlisur me ballkone dhe tarraca me pamje nga pylli dhe kopshtet përreth, duke ofruar një frymëmarrje të vërtetë ajri të pastër.

Për Vibes në Plazh

35. Bermuda

Tashmë një arratisje e preferuar e fundjavës për East Coasters, Bermuda do të bëhet edhe më e lehtë për t’u arritur në vitin 2023. American Airlines rifilloi fluturimet për në ishull nga John F. Kennedy International i Nju Jorkut në nëntor, të cilat kompania i kishte ndërprerë në ditët e para të pandemi. Me të mbërritur në L.F. Wade International, udhëtarët tani priten në një terminal të ri prej 400 milionë dollarësh me porta të automatizuara imigrimi dhe paraprakisht për pasagjerët që udhëtojnë në SHBA – plus shtesa të papritura si një vend i gjelbër dhe një shteg natyror në natyrë. Aksionet e resorteve të Bermudës janë gjithashtu në rritje: Cambridge Beaches Resort & Spa së fundmi debutoi një rinovim nga lart-poshtë, duke shtuar vila dhe një postë Bermudiane të Sunken Harbour Club, bar koktej tropikal mbi Brooklyn, steakhouse jashtëzakonisht popullor në Nju Jork Gage & Tollner. St. Regis Bermuda është një tjetër opsion hoteli i nivelit të lartë, i cili u hap në vitin 2021 me kazinonë e parë të vendit dhe pamje të jashtëzakonshme të Fort St. Catherine.

36. Ishujt Kajman

Thjesht vazhdon të bëhet më e lehtë të vizitosh Caymans. Që nga vjeshta 2022, Cayman Airways fluturon pa ndalesë nga Los Angeles International në Grand Cayman, rruga e parë direkte nga Bregu Perëndimor në territorin britanik. “Arritja në Hawaii kërkon më shumë kohë,” tha Kenneth Bryan, ministër i nderuar i Ishujve Kajman për Turizmin dhe Transportin, në një intervistë për T+L. Ngado që të fluturojnë, vizitorët do të gjejnë shumë oferta të reja përgjatë plazhit Seven Mile, në bregun perëndimor të Grand Cayman. Kryesuesi midis tyre është Ritz-Carlton, Grand Cayman i sapo rinovuar, i cili tani është i pajisur me një La Prairie Spa dhe restorant Saint June, i kompletuar me një bar buzë detit.

37. Uruguai bregdetar

Qiejt e gjerë, plazhet boshe dhe ushqimi i shijshëm i Uruguait mbeten po aq tërheqës sa kanë qenë ndonjëherë. Megjithatë, viti 2023 premton të jetë një vit i ri për destinacionet e ulëta bregdetare të vendit, falë një skene arti gjithnjë në rritje që shton një shtresë kulture në këtë shtrirje tashmë tërheqëse përgjatë Atlantikut Jugor. Ndër më të rejat që duhen parë është Muzeu Atchugarry i Artit Bashkëkohor në Punta del Este, një kampus 90 hektarësh i cili u hap në fillim të vitit 2022.

38. Guadelupe

Malet e harlisura, qytetet plot me plazhe dhe vendpushimet idilike e bëjnë Guadalupën vendin e përsosur për udhëtarët aventurierë që kërkojnë diçka të Karaibeve, por të ndryshme. Megjithatë, vitet e fundit, ka qenë e vështirë për udhëtarët amerikanë që të arrijnë këtë departament francez jashtë shtetit – veçanërisht pasi Norvegjia ndërpreu fluturimet e saj pa ndalesë në destinacion në vitin 2019. Tani, gjërat janë duke u rikuperuar, pasi JetBlue ka rifilluar shërbimin e saj pa ndalesë nga Nju Jorku Qyteti për në qytetin portativ të Pointe-à-Pitre në nëntor 2022. Besimtarët e SkyTeam tani mund të arrijnë atje edhe në Air France, pa ndalesa nga Miami ose Nju Jorku; American Airlines gjithashtu i shërben arkipelagut nga Miami. Personat e parë priren të fokusohen në dy nga ishujt, Grande-Terre dhe Basse-Terre, ky i fundit është shtëpia e Parkut Kombëtar të Guadeloupe.

39. Shore Jersey, Nju Xhersi

“Gjëja e vërtetë është krejt ndryshe nga TV”, tha George Distefano për T+L. Tani një hotelier, Distefano u rrit në Bregun e Jersey – dhe sot po bën pjesën e tij për të ndryshuar narrativën rreth destinacionit të dashur veror. Projekti i tij i fundit, The James Bradley, është një bujtinë me 17 dhoma që u hap në Bradley Beach në gusht 2022 dhe synon një turmë që është ndoshta më e qetë, më e këndshme dhe krejtësisht më pak interesante për producentët e MTV. Në Asbury Park aty pranë, i cili ka qenë prej kohësh një barometër i zhvillimit, hapjet e The Asbury Hotel dhe Asbury Ocean Club and Residences sinjalizojnë fillimin e një epoke më të madhe.

40. Maui, Hawaii

Hawaii ka qenë në mes të një rimendimi shumëvjeçar rreth asaj se si turizmi ndikon në shtet. “Ne kërkojmë të balancojmë vitalitetin ekonomik të industrisë sonë me shëndetin e mjedisit tonë natyror dhe mirëqenien e komuniteteve tona,” është mënyra se si Presidenti i Autoritetit të Turizmit në Hawaii dhe CEO John De Fries tha verën e kaluar. Në Maui, ky ekuilibër është arritur së fundmi në përpjekjet për të rinovuar dhe riimagjinuar disa nga vendpushimet më të njohura të ishullit.

41. Riviera Maya, Meksikë

Kjo shtrirje piktoreske e gadishullit Jukatan është në mes të katër hoteleve mikpritëse. Waldorf Astoria Cancun sapo u hap, një ndërtesë krejt e re me 173 dhoma dhe pesë ambiente ngrënieje me pamje nga Gjiri i Meksikës. Casa Chablé dhe The St. mbyllje e gjatë me 10 suita të reja buzë oqeanit dhe spa e parë Guerlain në Amerikën Latine. Më në jug, më afër Tulumit, Hoteli ultra-luksoz Esencia ka shtuar një rezidencë të re prej 10,000 metrash katrorë, me katër dhoma gjumi, të mashtruar me dhoma fitnesi dhe shfaqjeje, një foltore nëntokësore dhe tre pishina – gjëja perfekte për miqtë.

42. Riviera Nayarit, Meksikë

Për një kohë të gjatë një parajsë për pushuesit, ky seksion i bregut të Paqësorit të Meksikës midis Puerto Vallarta dhe qytetit të plazhit të San Blas po përmirësohet vetëm në vitin e ardhshëm. Susurros del Corazón me 59 dhoma, Koleksioni Auberge Resorts, filloi të mirëpresë mysafirë në nëntor 2022 me përvoja që përfshijnë një hyrje në raicilla, një frymë më pak të njohur agave dhe ekskursione me varkë në Islas Marietas, një park kombëtar i njohur për biodiversitetin e tij.

43. Ishujt e Virgjër të SHBA

Pa kufizime pandemike, pa nevojë për pasaportë dhe shumë fluturime hyrëse, Ishujt e Virgjër të SHBA po sfidojnë Bermuda për titullin e arratisjes më të lehtë të motit të ngrohtë për Coasters Lindore. Për më tepër, ishujt sapo krijuan një Bord të Fondit të Mirëbesimit të Sistemit të Parkut Territorial, i cili do të mbrojë dhe ruajë atraksione si Pellgu i Madh i Kripës i St. Croix dhe Plazhi i St. Shijet e Karaibeve janë, edhe një herë, një arsye tjetër për t’u larguar: Konkursi i King of the Wing në St. Thomas, i cili feston gatimin krijues të pulave, është rikthyer pas një pauze dyvjeçare; Festivali i 23-të vjetor Shija e Shën Kroit, një nga ngjarjet më të mëdha të kuzhinës në rajon, zhvillohet në prill. Karnavalet, të cilat u rikthyen në vitin 2022, do të jenë një tjetër ngjarje për t’u parë në vitin e ardhshëm.

Për një vështrim në të ardhmen

44. Butani

Shtatorin e kaluar, Butani, vendi jashtëzakonisht piktoresk midis Indisë dhe Kinës, u rihap për turistët pas 30 muajsh. Por kjo nuk është asgjë në krahasim me 60 vitet që u deshën për të rizhvilluar shtegun 250 milje Trans-Bhutan, i cili gjithashtu u rihap atë muaj. Dikur mënyra e vetme për të udhëtuar nëpër mbretërinë e Himalajeve, rruga e lashtë e pelegrinazhit tani është një nga tërheqjet më të mëdha të Butanit, një gjë që duhet parë për alpinistët, çiklistët dhe llojet e tjera të natyrës. Shtegu lidh 400 vende historike, me muzeume, fortesa dhe tempuj gjatë rrugës – plus peizazhe mahnitëse natyrore dhe pamje në dukje të pafundme. Si pjesë e rihapjes së tij, Butani ka përfunduar politikën e tij që kërkon që vizitorët të shoqërohen 24/7 nga një udhërrëfyes; në vend të kësaj, vendi ka zbatuar një taksë turistike të rritur, ose tarifë për zhvillim të qëndrueshëm, e cila synon të financojë programet sociale dhe kulturore, përmirësimet e infrastrukturës dhe ruajtjen e mjedisit.

45. Hekurudha Boten–Vientiane, Laos

Nuk është çdo ditë që bota merr një hekurudhë të re ndër-vend. Hekurudha ambicioze Boten-Vientiane që shtrihet në të gjithë Laosin mund të jetë hapur për biznes në fund të vitit 2021, por tani është koha për t’u hedhur në bord, pasi udhëtimi në Azi rihapet për vizitorët amerikanë. Projekti i mrekullueshëm inxhinierik është një nga shumë të financuar nga Kina si pjesë e Iniciativës së Brezit dhe Rrugës së vendit që ndërton infrastrukturë të rëndë në të gjithë Afrikën dhe Azinë. Në këtë rast, treni ka shkurtuar në mënyrë dramatike kohën e udhëtimit nëpër peizazhet e vështira për t’u vozitur, nëse janë jashtëzakonisht të bukura të Laosit: Udhëtimet që do të kishin marrë një ditë të plotë rrugës, tani mund të kryhen në vetëm disa orë komoditet në vagonin e trenit, siç raportoi së fundmi T+L.

46. Kyoto, Japoni

Pas një bllokimi të rreptë, Zelanda e Re më në fund ka hequr të gjitha kufizimet e udhëtimit. Për fat të mirë, vendi po bëhet më i aksesueshëm se kurrë, falë fluturimeve pa ndalesë midis Nju Jorkut dhe Auckland që nisi Air New Zealand në shtator. (Ajo distanca e gjatë është bërë gjithashtu më e rehatshme, falë ndenjëseve të linjës ajrore Economy Skycouch.) Pyes veten nëse ato 17 orë në ajër do t’ia vlejnë? Auckland vazhdon të zhvillohet pa mungesë të vendeve të reja mahnitëse për të qëndruar. Hoteli Britomart me 99 dhoma, i veshur me lëndë druri dhe me qetësi Zen, është në zemër të distriktit Britomart të Auckland, nëntë blloqe deposh historike të shndërruara në dyqane dhe restorante.

47. Teahupo’o, Tahiti

Fshati Teahupo’o, në bregun jugperëndimor të Tahitit, do të jetë në qendër të skenës gjatë Lojërave Olimpike të Parisit 2024, pavarësisht se është 9800 milje nga kryeqyteti francez. Por nëse nuk planifikoni të konkurroni, viti në vazhdim është koha ideale për një vështrim më të afërt në këtë pjesë të Polinezisë Franceze, përpara se vëmendja e botës të kthehet në Paqësorin Jugor. Disa nga valët e pabesueshme këtu renditen ndër më të frikshmet në planet – prandaj emri Teahupo’o, që në thelb do të thotë “muri i kafkave” – ndërsa të tjerat janë më të kalitshme për ata me përvojë në surfing. Akomodimet si Tahurai mund të organizojnë seanca stërvitore, duke përfshirë disa të organizuara nga ikona lokale e sërfit Tereva David. Ata që janë më të rehatshëm kur shikojnë valët sesa hipin në to, mund të hipin në ujë me kompani turistike si Teahupo’o Tahiti Surfari, e cila i çon vizitorët me varkë për të parë valët e famshme Teahupo’o, një nga valët më të larta dhe më të rënda në botë si dhe ujëvarat, lagunat, tubat e llavës dhe pikat e zhytjes në shkëmb përreth ishullit.

48. Victoria, Kolumbia Britanike

Si duket për një qytet që t’i japë përparësi kuptimisht “qëndrueshmërisë”, një fjalë që shpesh përfundon më shumë “të ndjehem mirë” sesa në të vërtetë “të bëj mirë?” Victoria po maksimizon ndikimin e saj të gjelbër, duke synuar t’i bëjë të gjitha ndërtesat e reja neutrale ndaj karbonit deri në vitin 2025 dhe të përgjysmojë mbetjet e landfilleve deri në vitin 2040. Pa dyshim, pak udhëtarë zgjedhin destinacionet bazuar në iniciativat me zero mbetje, por është e lehtë të bësh një udhëtim me prirje mjedisore në Victoria. Qyteti madje ka sugjeruar itineraret e “udhëtimit të gjelbër”, duke përfituar nga bukuria e jashtme e vendeve si Parku Provincial Goldstream, një nga shumë hapësirat e gjelbra në ishullin Vankuver.

49.Vjena

Kryeqyteti i Austrisë mund të jetë i vjetër – si Perandoria e Shenjtë Romake – por viti 2023 do të shohë jetë të re në këtë destinacion historik. Viti që vjen është 150 vjetori i Panairit Botëror të Vjenës dhe festimet përfshijnë 12 muaj ngjarje kulturore. Është gjithashtu 300-vjetori i hapjes së Belvedere, muzeut pallati që po ngre një ekspozitë art nouveau me 90 vepra të Gustav Klimt në shkurt. Ripërdorimi adaptiv është gjithashtu në trend këtu, dhe Rosewood Vienna i hapur së fundmi është vetëm një shembull, i vendosur në një ndërtesë neoklasike që dikur ishte një seli bankare dhe, më parë, një ndërtesë apartamentesh ku jetonte Mozart. Reznicek i rihapur tani është një gasthaus bashkëkohor brenda një bujtinë 100-vjeçare; Bileta e Grace me yje Michelin shërbehet në një kafene të rinovuar me panele druri që të kujton vitet ’70.