Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Travel

7 resortet mahnitëse të Meksikës që duhen vizituar patjetër!

Kur bëhet fjalë për hotelet e pasura, Meksikës nuk i mungon zgjedhja. Nga resortet e mbushura me zbukurime dhe 7 yje në breg të detit deri në pronat e mrekullueshme që kombinojnë izolimin me mjedise spektakolare, vendi është i bekuar me disa nga pronat më të pabesueshme në botë.

“Por ato ofrojnë më shumë sesa thjesht një pamje të mirë”-, thotë Zachary Rabinor, themeluesi dhe CEO i “Journey Mexico”, një kompani udhëtimi me bazë në Meksikë që promovon udhëtime luksoze në vend.

Shumë destinacione kanë hotele fantastike, por dalluesi në Meksikë është se mikpritja është e ngulitur në kulturë. Kjo do të thotë që ju mund të prisni një shërbim të pakrahasueshëm dhe një staf empatik.

Vera është një kohë e përshtatshme për të vizituar këto restorte, pasi vendi ka një ndjenjë tropikale me gjelbërim të harlisur kudo, ujëra të ngrohta meksikanë dhe evropianë dhe për të shijuar diellin dhe peizazhin.

Njihuni me 7 nga hotelet më të jashtëzakonshme të Meksikës:

1.Hotel Esencia, Riviera Maya

I ndërtuar fillimisht si shtëpia e një dukeshe italiane, Hotel Esencia është i shtrirë në 50 hektarë në një shtrirje të gjatë dhe të izoluar të plazhit. Prona elegante ka 44 dhoma, më të rejat prej të cilave janë suita “Wellness duplex” që kanë studiot e tyre të fitnesit. Duke ngrënë, mysafirët mund të zgjedhin nga kuzhina meksikane në tryezë në Mistura, tacos dhe ceviche rastësor në Café Esencia dhe Beencbar Esencia moderne nga Ricardo Giraudi. Banja është vendosur brenda kopshteve nën një çati tradicionale me kashtë  dhe ofron trajtime duke përdorur produkte të prodhuara në vend. Nata varion nga $905.

2.Las Ventanas al Paraiso, A Rosewood Resort, Los Cabos

Las Ventanas al Paraiso, pjesë e hoteleve dhe vendpushimeve Rosewood, një resort ekstravagant duke filluar nga 83 dhoma, më të voglat prej të cilave janë 960 metra katrorë. Të gjitha dhomat ofrojnë pamje nga deti dhe kopshtet janë të zbukuruar me vepra artizanale meksikane. Stafi i mirëpret mysafirët me përshëndetje të tillë si me emrat e tyre të gdhendur në rërë ose befasimi me shishen e tyre të preferuar të verës. Disa restorante përfshijnë një bar taco dhe Arbol pan-aziatik, ku mysafirët në të vërtetë mund të konsmumojnë në një shpellë në mes të ujit. Ekzistojnë gjithashtu dy fusha tenisi, qasje në katër fusha golfi, një rrjet pishinash dhe një banjë që ofron terapi holistike. Nata varion nga $700.

3.Four Seasons Resort & Residences Los Cabos at Costa Palmas, Los Cabos

Në Kepin Lindor të izoluar, rreth një orë me makinë nga brezi turistik në Los Cabos i njohur si Korridori, Four Seasond ndodhet në Detin e Kortezit dhe pjesë e një zhvillimi prej 1000 hektarësh të quajtur Costa Palmas. Të 141 dhomat kanë të gjitha tarraca të mëdha dhe pamje nga oqeani. Ka dy restorante duke përfshirë një restorant të famshëm dhe të pasur grek estiatorio Milos, katër pishina, një fushë golfi, zonë sportive me fusha tenisi dhe një banjë 16,000 metra katrorë me dhoma trajtimi që janë vendosur rreth një oborri me palma. Nata varion nga 919 dollarë.

4.Chable Yucatan, Yucatan

E vendosur në mënyrë madhështore në zemër të pyllit Mayan, rreth 25 minuta nga qyteti historik i Mérida, Chablé Yucatan është përhapur në 750 hektarë të harlisur që janë plot me bimë dhe lule vendase. Pavarësisht nga madhësia e saj, prona ofron vetëm 40 akomodime, secila është një vilë e madhe e vendosur midis kopshteve piktoreske. Të dy restorantet theksojnë pjatat lokale dhe përdorin produkte të rritura në vend dhe për të pirë, ka një përzgjedhje të gjerë të tequilave dhe pijeve të tjera.Mysafirët mund të marrin pjesë në ritualet shëruese meksikane ose të rezervojnë masazhe. Menuja e gjerë e trajtimit përfshin gjithashtu pastrime të trupit dhe fytyrës me produkte që janë bërë me dorë duke përdorur lule dhe barishte vendase. Nata varion nga 741 dollarë.

5.The St.Regis Punta Mita Resort, Punta de Mita

Përjetoni shërbimin dhe stilin legjendar të St.Regis në maksimum në këtë vendpushim 22 hektarësh të vendosur në Punta Mita, rreth 45 minuta nga Puerta Vallarta. Vizitorët gjithashtu mund të shijojnë tre pishinat e mëdha, dy fusha golfi Jack Nicklaus Signature dhe trajtime në banjën Remede. Ka opsion të shumta të ngrënies duke përfshirë një bar vegan në plazh dhe Altamira Cantina Gourmet, një restorant i pasur që shërben versione të rafinuara të ushqimeve më të mira meksikane. Ka dhe bonuse si çaji i pasdites dhe shampanja që vijnë në mbrëmje. Nata varion nga 645 dollarë.

6.Baja Club, La Paz

Baja Club u hap këtë pranverë në një shëtitore bregdetare në qendrën historike të La Paz, kryeqyteti i Baja California Sur. Hoteli është një projekt dhe një bashkëpunim midis firmave të arkitekturës dhe projektimit Max von Werz Arquitectos, me qendër në Meksikë dhe Jaune Architecture, jashtë Parisit. Dizajni i tyre është frymëzuar nga traditat e vendit në ngjyra dhe vepra artizanale dhe përmban tone të kuqe, jeshile dhe materiale të endura. Të 32 dhomat janë vendosur rreth një oborri me gjethe piktoreske dhe restoranti shërben kuzhinë të shijshme greke duke përdorur prodhime vendase dhe ushqim deti. Mos e humbisni banjën ku mysafirët mund të bëjnë masazhe në dhomat e trajtimit që kanë pamje nga oqeani. Nata varion nga 246 dollarë.

7.One&Only Mandarina, Mandarina

One & Only ësht një nga vendpushimet më të reja të Meksikës. Me pamje nga Oqeani Paqësor dhe i vendosur në mes të pyjeve tropikale, ai ofron 105 shtëpi me pemë dhe vila si dhe tarraca private. Të gjitha shfaqin pamje të Bregut të Paqësorit, maleve Sierra del Vallejo ose pyjeve tropikale. Udhëtarët që me të vërtetë duan të jetojnë aventura duhet të rezervojnë Villa One, një hapësirë afër 19,000 metra katrorë, me tre dhoma gjumi, një pishinë e madhe, një palestër, një banjë dhe një kinema. Kuzhinieri i famshëm meksikan Enrique Olvera ndodhet aty dhe banja është një pikë kryesore me trajtimet e shumta të frymëzuara nga Lindja dhe Perëndimi. Gjithashtu ka dhe një qendër kuajsh. Nata varion nga 990 dollarë.