Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Design Travel

8 nga hotelet më të reja dhe më fantastike në Paris, Rivierën Franceze, Versajë dhe përtej…

Udhëtarët që kërkojnë luks janë të prirur për zgjedhje kur bëhet fjalë për hotelet në Francë. Vendi ka pasur gjithmonë një formacion të madh të pronave ultra të pasura për të qëndruar. Vetëm Parisi është shtëpia e një koleksioni të hoteleve ku qëndrimi i një nate si në Hotel de Crillon, për shembull dhe Hôtel Plaza Athénée zbukurojnë vendin. Jugu i Francës ka ikonat e veta, me Hotel du Cap-Eden-Roc, në Antibes, ndër zgjedhjet kryesore.

Me lehtësimin e kufizimeve të udhëtimit dhe Francën që rihap kufijtë e saj, opsionet e akomodimit të nivelit të lartë në vend janë bërë edhe më të fuqishme. Një nga hapjet më të zhurmshme është Riviera Maybourne në Cote d’Azur, nga Hotel Maybourne Group, organizata prapa Claridge’s të njohur në Londër, e vendosur në një shkëmb të ashpër në qytetin Roquebrune-Cap-Martin në një ndërtesë të mrekullueshme moderne.

Me pamje nga Deti Mesdhe dhe një vendndodhje në kopshte të restauruara, Riviera Maybourne përmban talentet e disa prej stilistëve, arkitektëve dhe artistëve kryesorë në botë. Arkitekti francez Jean-Michel Wilmotte, i cili punoi në Hôtel Lutetia në Paris, qëndron prapa pjesës së jashtme, ndërsa Andre Fu, Bryan O’Sullivan, Pierre Yovanovitch dhe Rigby & Rigby shfaqin krijimtarinë e tyre brenda. Grupi Maybourne gjithashtu mësoi artizanët vendas për të bërë art me porosi, qelqe dhe qeramikë si për hapësirat publike ashtu edhe për dhomat e mysafirëve.

Gastronomia është njësoj po aq sa edhe lokaliteti bregdetar. Kuzhinieri argjentinas Mauro Colagreco, i restorantit Mirazur me tre yje në jug të Francës, do të ketë një vend, së bashku me Jean-Georges Vongerichten dhe kuzhinierin japonez Hiroyuki Sato. Pishinat e brendshme dhe të jashtme, një klub spa dhe plazhi privat janë më shumë arsye që ky hotel është gati të bëhet një destinacion më vete.

Ndërkohë, tre prona të reja në Paris me pamje nga Sena, Cheval Blanc Paris në pronësi të LVMH debutojnë në fillim të shtatorit dhe do të kenë 72 dhoma dhe suita të dizajnuara nga arkitekti Peter Marino. Prona ndodhet në La Samaritaine, një ndërtesë e shekullit të 19-të që LVMH ka kaluar 15 vitet e fundit duke e zhvilluar si vendpushim. Ndikimi i Cheval Blanc në Art Deco u frymëzua nga Samaritaine.

Me një sipërfaqe prej gati 11,000 metra katrorë, apartamenti privat me dy dhoma gjumi tërheq vëmendjen kur bëhet fjalë për dhomat, pishinën dhe banjën e tij. Pajisjet në hotel përfshijnë një restorant të drejtuar nga kuzhinieri Michelin Arnaud Donckele si dhe Dior Spa Cheval Blanc, i projektuar gjithashtu nga Marino dhe që përmban një pishinë të madhe noti dhe trajtime të personalizuara Dior.

Debutimi i vjeshtës i Bulgari Paris, në Tony Avenue George V, vjen pas hapjes së Cheval Blanc Paris. Firma arkitekturore italiane Antonio Citterio Patricia Viel dhe arkitektët parizianë Valode & Pistre, të dy me famë botërore, punuan në dizajn. Shumica e 76 dhomave do të jenë suita dhe mysafirët gjithashtu mund të shijojnë një pishinë, spa, restorant dhe bar me një kopsht oborri prej 75 metrash.

Hoteli i tretë i dukshëm i qytetit, J.K. Place Paris, i hapur pak para pandemisë.

Prona ka vetëm 29 dhoma dhe ndodhet përballë Bulevardit Saint-Germain në ish-Konsullatën Evropiane. Arkitekti italian Michele Bonan krijoi modelin dhe gjeti disa nga pjesët për hapësirat në tregjet e pleshtave parisianë. Pajisjet e J.K përfshijnë një pishinë të brendshme, Sisley Spa dhe një klub të anëtarëve që shohin dhe shihen si dhe restorantin italian Casa Tua, i cili ka vende në Miami dhe Aspen.

Duke lëvizur nga Parisi, marka e hotelit boutique Airelles gjithashtu hapi dy hotele në Francë brenda një muaji. Pas vonesave të gjata, Airelles Château de Versailles, Le Grand Contrôle debutoi më 1 qershor dhe është hoteli i parë që u hap në terrenin e Chateau Versailles. E vendosur në një ndërtesë të shekullit të 17-të, e ndërtuar nga arkitekti i preferuar i Luigjit XIV, Jules Hardouin-Mansart dhe e imagjinuar sot nga stilisti dhe arkitekti i brendshëm francez Christophe Tollemer, ka 14 dhoma (secila të dekoruara individualisht), një restorant Alain Ducasse, një banjë dhe një pishinë. Vizitorët marrin akses ekskluziv në Versajë.

Airelles Saint-Tropez, Château de la Messardiere u hap më 1 korrik.

E vendosur në 25 hektarë truall në zemër të Cote d’Azur, ajo ka 103 dhoma dhe pretendon të jetë hoteli më i madh në Saint-Tropez. Tollemer gjithashtu krijoi modelin, komoditetin dhe përfshin një banjë me nëntë dhoma trajtimi, një pishinë të mbyllur, një platformë të jogës në natyrë dhe fusha tenisi. Prona ka një partneritet me kuzhinierin Nobu Matsuhisa dhe deri më 1 tetor për restorantin japonez-francez Matsuhisa Saint-Tropez.

Dy hotelet e fundit në listë janë të dy në Luginën e Loire. Les Sources de Cheverny, e vendosur në mesin e 110 hektarëve pyje, u ridizajnua nga arkitekti Yves Collet dhe studio Be-poles. 49 dhomat janë të shpërndara në gjashtë ndërtesa, ka edhe dy restorante dhe një banjë.

Loire Valley Lodges, në 750 hektarë pyje, përmban 18 shtëpi moderne me pemë me tarraca, të gjitha përreth një shtëpie fermash. Kërkoni një pishinë të hapur, një restorant që feston prodhuesit vendorë të ushqimit dhe një shfaqje të artit bashkëkohor?! Këtu e keni!

Pavarësisht nëse bëhet fjalë për një pronë të LVMH në Paris, një hotel butik në Versajë, apo një vendpushim me të gjitha këmbanat dhe bilbilët në Rivierë, hotelet më të fundit të Francës padyshim që ia vlen të shikohen ose, të themi, të regjistroheni.