Design Lifestyle Travel

9 ide frymëzuese për dizajnin e brendshëm nga hotelet më spektakolare ne të gjithë botën!

Kush mundet që t’i ofrojë më mirë idetë e ndryshme të dizajnit të brendshëm sesa mendjet krijuese që qëndrojnë pas disa prej hoteleve më mbresëlënëse në botë? Sipas Katie Barrington:

Hoxton, Londër, Mbretëri e Bashkuar

 

“Bari i ishullit qendror ka një ndikim të madh me mbërritjen në The Hoxton,” thotë ekipi në AIME Studios, i cili projektoi The Hoxton në Londër.

Është një pjesë qendrore që krijon zona të dallueshme komode brenda një hapësire të madhe, ku të katër anët e lokalit aktivizojnë elementët kryesorë të katit përdhes hollin, lobin bar me ndenjëse të ngritur, restorantin Chet dhe barin e Chet. Çdo zonë lidhet me tjetrën. Me lëndë druri me ngjyra të çelura, detaje me krom të lëmuar, rafte xhami dhe shishe me ndriçim të pasëm, shiriti qendror është spiranca e katit përdhes.

Palm Heights, Ishujt Kajman

 

“Karakteristika ime e preferuar e dizajnit në Palm Heights po ndryshon gjithmonë, por aktualisht është një instalim i dritave të murit Gaetano Pesce në barin e Bambi”, thotë Gabriella Khalil, drejtore kreative e hotelit Karaibe, e njohur për punën magjepsëse.

Ajo që e bën unike Palm Heights është dialogu dhe ndërveprimi midis të gjitha objekteve të artit, mobiljeve dhe pjesëve të artit në hapësirat tona. Grupet e dizajnit janë marrë nga e gjithë bota dhe janë të ekspozuara nëpër hotele, në sallone, suita, bare dhe restorante.

Soho House, Romë, Itali

 

“Dizajni në çdo shtëpi Soho në mbarë botën është i frymëzuar dhe i ndikuar nga qyteti në të cilin ndodhet,” thotë Severine Lammoglia, dizajnerja kryesore në grup.

Soho House Rome është një nga krijimet më të fundit, ku ekipi “përdori sa më shumë furnizues, tekstile. Për shembull, shumica e llambave në Shtëpi janë bërë nga një qeramik italian vendas; dhe kemi përdorur dysheme graniglie në dhomat e gjumit. Kati i çatisë së Shtëpisë është i preferuari im – është bërë nga guri palladiana, i frymëzuar nga dyshemeja nga Roma e lashtë – dhe mendoj se e bën hapësirën të ndjehet tradicionalisht romake.

NoMad, Londër, Mbretëri e Bashkuar

NoMad London banon brenda një ndërtese të shekullit të 19-të të njohur si Gjykata e Magjistraturës dhe Stacioni i Policisë Bow Street, dhe historia e saj e rrëfyer është e mbushur me ambiente të brendshme. Robin Standefer dhe Stephen Alesch, themeluesit e Studio e dizajnit të brendshëm Roman and Williams, e cila e transformoi ndërtesën me referenca artistike dhe kulturore nga Londra dhe Nju Jorku thonë se:

Një nga elementët tanë të preferuar të dizajnit në hotel është kontrasti midis zhavorrit dhe forcës së ndërtesës, i përzier me ambiente të brendshme më të buta dhe me teksturë – një koncept që ne duam ta quajmë “Romantizëm i Ri”. Ne e arritëm këtë duke kombinuar tekstile të pasura, me teksturë, punime druri të frymëzuara nga estetika dhe murale eterike për të krijuar një hapësirë që ngjall një rezidencë madhështore, por që zbutet nga shpirti bohem që futet në çdo projekt tonë.

Beaverbrook Town House, Londër, Mbretëri e Bashkuar

 

“Në Beaverbrook Town House, një nga mënyrat se si e përmirësonim dramën dhe magjepsjen ishte duke përdorur një bojë me shkëlqim të plotë,” thotë stilisti i brendshëm Nicola Harding  në Londër të pronës madhështore të Beaverbrook në Surrey.

Ne e përdorëm atë në punimet e drurit, duke përfshirë dyert, skajet, arkitrat dhe panelet. Më pëlqente të gjeja kombinime ngjyrash që nxisin një nostalgji të caktuar dhe të sjellin një ndjenjë. Bruza e përzier me jeshile smerald dhe mjedër në Barin e Sir Frank në Beaverbrook Town House ka një ndjenjë të gjallë të viteve 1950, ndërsa nuancat e ndryshme të gjelbër në dhomën e ngrënies janë më të qeta dhe më të relaksuara. Arti i jep jetë një hapësire, kështu që ne kemi mbushur muret plot me pjesë shumëngjyrëshe. Për të rrënjosur brendësinë në vendndodhjen e Sheshit Sloane, ne kërkuam artikuj që janë të rëndësishëm për Londrën. Ne donim pjesë që të dukeshin të shkëlqyera, por gjithashtu të tregonin një histori të mprehtë.

Palazzo Avino, Amalfi, Itali

“Sekreti pas estetikës luksoze pastel të këtij “pallati rozë” është të jesh “i orientuar drejt detajeve, por edhe i matur”, thotë pronarja Mariella Avino.

Natyra jashtë dritares është ajo që merr drejtimin e zemrës dhe syve. Palazzo jonë e veçantë e shekullit të 12-të është e famshme për pjesën e jashtme rozë dhe të brendshme të mbushura me dritë, duke përzier së bashku një stil tradicional barok me luksin modern. Prandaj, Palazzo Avino duhet të kurojë një përzierje në mënyrë që secila dhomë të ndryshojë nga tjetra kur merren parasysh veçoritë e dekoreve. Këto përfshijnë qeramikën Vietri dhe dritaret e lashta të harkuara maure që shikojnë nga deti tërheqës poshtë. Ato të kujtojnë një epokë të shkuar dhe ofrojnë një arratisje si ëndrra.

Rezerva Bawah, Pulau Bawah, Indonezi

 

Për Sim Boon Yang, arkitektin dhe projektuesin e resortit të pabesueshëm të Rezervatit Bawah të Indonezisë, frymëzimi nga natyra është thelbësor (gjë që nuk është e vështirë kur mjedisi është një grup ishujsh të largët dhe të harlisur tropikal).

Këshilla ime kryesore për çdo dizajn të brendshëm është të frymëzohesh nga mjedisi që të rrethon. Shikoni nga dritarja dhe përdorni mjedisin tuaj si frymëzim dizajni dhe mos kini frikë të sillni atë që shihni jashtë në shtëpinë tuaj. Do ta vini re shpejt këtë në Rezervën Bawah se si pjesa e jashtme informon brendësinë. Ndriçimi këtu, gjithashtu, është i lidhur me vendndodhjen e tij spektakolare.  Unë do t’ju inkurajoja gjithashtu që të mendoni me kujdes kur bëhet fjalë për ndriçimin. Mendoni për objektet e bukura që keni, ose që ju pëlqejnë, dhe se si këto mund të përdoren si ndriçim. I gjithë ndriçimi i Bawah është bërë në vend. 

Ocean House, Rhode, SHBA

 

“Gjeni një pjesë që po përdorni në hapësirën që ju frymëzon qoftë ky mjedisi juaj, një vepër arti, një qilim apo edhe një llambë tavoline”, thotë dizajnerja e brendshme Brittany Borghesi, e resortit bregdetar të Nju Anglisë Ocean House.

Sido që të jetë ajo pjesë, përdorni atë si udhëzuesin tuaj për të bashkuar pëlhura, tekstile dhe mobilje për të sjellë në jetë vizionin tuaj. Më pëlqen gjithashtu të shtoj një përzierje tekstilesh, modelesh dhe lartësish të ndryshme në çdo hapësirë. Një këshillë e dobishme është të shtoni një pasqyrë të madhe në një hapësirë të vogël për ta bërë atë të ndjehet më e madhe dhe për të reflektuar më shumë dritë në hapësirë.

Lowell, Nju Jork, SHBA

 

“Ajo që përpiqem të përfshij më së miri kur dekoroj një dhomë ose suitë – qoftë në hotel apo në shtëpinë time – është të përpiqem të lejoj sa më shumë dritë natyrale të jetë e mundur,” konsideron bashkëpronarja dhe drejtoresha e dizajnit Dina De. Luca Chartouni nga The Lowell, një shtëpi në qytet me pemë në Upper East Side të Nju Jorkut.

Unë mendoj se kjo është veçanërisht e rëndësishme për rezidencat e qytetit – një dhomë e ndritshme dhe e ajrosur ndihet si një vendstrehim, larg çmendurisë së qytetit. Mysafirëve tanë u pëlqen të kthehen në butësinë e dhomave tona pas një dite të lodhshme mes rrokaqiejve të Manhatanit.