Rezultatet e kërkimit: instat

Ndërtimi po shtrenjtohet, kostot u rritën 5% ndërsa çmimet në 6 muaj janë rritur me 39%
2007-2021, u rritën vetëm 4.1% shpenzimet e familjeve me arsim të lartë!
Organizata Botërore e Turizmit: Shqipëria e para në botë për rritjen e fluksit të turistëve!
Familjet shqiptare me fëmijë, të ardhurat u rritën më pak dekadën e fundit!
Shqiptarët paguan 185 milion euro më shumë për të blerë 9% më pak karburant këtë vit!
Çdo 3 ditë, 1 viktimë në aksidente/ Shqipëria me bilancin më të keq të fataliteteve, 45% më shumë se BE
INSTAT: Sezoni turistik vijoi edhe në vjeshtë, 22.3% me shume vizitorë se vitin e kaluar!
Zbehet turizmi në tetor, më pak të huaj krahasuar me para pandeminë!
Ndërtimi në vend shënoi rekord historik vitin e kaluar/Vrulli vazhdon me ritme të larta!
Deficiti tregtar thellohet në muajin tetor me 45 mld lekë
PD: 740 mijë shqiptarë janë larguar nga vendi, po cënohet lëvizja e lirë pa viza!
Inflacioni u rrit në 8.3 për qind, ekonomia po merr goditje të reja! Çmimet e ushqimeve në nivele rekord
Çmimet e larta frenojnë konsumin e naftës në vend!
Largimi i të rinjve shqiptarë, Banka Botërore e shqetësuar për mungesën e fuqisë punëtore!
Bizneset në Shqipëri vuajnë për mijëra punëtorë
Rekord inflacioni në Eurozonë prej 10.7%, pritet ndikim në Shqipëri!
Rritet frika e një recesioni global, në Google dhe Microsoft ulen ndjeshëm shitjet!
Çmimet e larta frenojnë konsumin!
Shqiptarët konsumuan 14 mijë tonë më pak ushqim dhe pije në shtator
FMN paralajmëron rreziqet në stabilitetin financiar nga bumi i ndërtimit e pasurive të paluajtshme!
Rritja e inflacionit, reagon PL: Qeveria është dorëzuar, asnjë masë për të mbështetur qytetarët!
Inflacioni në nivel rekord, në shtator arriti 8.1% për shkak të naftës dhe ushqimeve
INSTAT zbulon se ka mbi 7 mijë familje më pak se në vitin 2018!
INSTAT/ Tirana, qyteti më koston më të lartë të jetesës, Kukësi e Dibra më të lirat!
Bashkëpunimi i Melindës dhe Finem numëron miliona klikime pak ditë pas publikimit!
Dyfishohen aplikimet për azil, ikin mbi 10 mijë persona!
Turizmi i këtij viti mjaft pozitiv, Rama: Në pak javë nis puna për Portin e Durrësit!
VOA: Në Shqipëri, inflacioni i lartë! Qytetarët në vështirësi ekonomike
Sezoni veror, Durrësi kryesoi për numrin e vizitorëve!
Rreziku për të qenë i varfër, Shqipëria kryeson në Europë me 43% të popullsisë!
43% e të punësuarve në vend marrin deri në 330 euro në muaj!
Në tre dekada është përgjysmuar numri i nxënësve në arsimin parauniversitar!
Vijon rritja e kostove e ndërtimit, konsumatorët do të vijojnë të përballen me çmime të larta!
Shqipëria e treta për apartamentet më të shtrenjtë në Europë!
Bie konsumi i energjisë elektrike në vend!
Turizmi në vend, Shqipëria në nivelin e Greqisë dhe Kroacisë
Rritja e çmimit të peshkut,  rritet sasia por dhe abuzimi në treg
Fluks udhëtarësh edhe në Portin e Vlorës, mesatarisht 2 mijë vizitorë në ditë!
Ulet numri i lindjeve, INSTAT: Tkurret popullsia!