Fashion Lifestyle

A është me të vërtetë janari koha e duhur për të rregulluar veshjet tuaja në gardërobë?

Viti i ri, person i ri. Jemi në tre javët e para të Janarit dhe kjo frazë tashmë po tingëllon e vjetër. Por ndoshta është e vërtetë. Janari është një kohë për rishpikje. Është sigurisht një mundësi për të hequr dorë nga teprimet e sezonit festiv dhe për të rindërtuar drejtimin tonë të udhëtimit. Ajo që veshim luan një rol të madh në mënyrën se si mendojmë për veten tonë, por a është kjo – koha më e zymtë, më e errët, kur financat janë në gjendjen më të ngushtë – me të vërtetë momenti i duhur për të hequr të gjitha rrobat dhe për të filluar përsëri nga e para? Më poshtë janë mendimet e dy anëtarëve të ekipit të MR PORTER. E para hap perspektivën e rinovimit dhe përqafimit të ndryshimit, veçanërisht të ndryshimit të veshjeve. E dyta është një përrallë paralajmëruese e të kaluarës së janarit dhe keqardhjes për ta tejkaluar atë.

Ben Burrows, blerës personal

Në favor të redux-it të vitit të ri

Unë: Gjithmonë kam pasur një mentalitet cilësie mbi sasi. Gjithashtu unë: kam 23 pallto dhe xhaketa. E dashura ime më thotë se kjo nuk është normale. Në mbrojtjen time, pasi kam punuar me kaq shumë marka dhe stilistë të mrekullueshëm, ndoshta mantra ime tani është më cilësore dhe sasiore. Grumbullimi i veshjeve është një rrezik profesional kur ju jeni një blerës personal.

Nuk kam pasur asnjë kërkesë nga klientët për një rinovim të plotë të garderobës për një farë kohe, por për këdo që dëshiron ta nisë vitin e ri me një ndryshim të madh të atmosferës, një pikënisje kryesore do të ishte rrëmuja. Unë konstatoj se marrja e mallrave të rinj ju jep një pamje më të qartë të asaj që keni dhe çfarë mund të vlejë të vazhdoni më tej. Pasi ta keni bërë këtë, duke marrë parasysh çdo ndryshim në stilin e jetës (ose, në mënyrë të pashmangshme, në madhësi), identifikoni boshllëqet që duhet të plotësoni. Gjithmonë ka vend për më shumë, apo jo?

Nuk e kam provuar kurrë metodën KonMari, por jam plotësisht në anën e lënies së sendeve që kanë qenë në fund të sirtarit për aq kohë sa keni harruar se i keni. Të mbash vetëm pjesë që “shkëndijojnë gëzimin”, megjithatë, është paksa ekstreme për mua. Unë zbuloj gjithmonë atë pjesë të çuditshme që nuk mund ta lejoj veten që ta flak tutje.

Një shembull i përsosur i kësaj është një kostum i vjetër Dries Van Noten që për fat të keq nuk më përshtatet më, por që thjesht nuk mund ta lëshoj. Muajin e kaluar, e dashura ime ia vuri syrin. Disa matje dhe pak rrobaqepësi dhe e gjetëm veten duke blerë pa një çmim. Një situatë fituese.

Nëse jeni të prirur të hiqni qafe çdo gjë, MR PORTER RESELL është një opsion i shkëlqyeshëm dhe do të lirojë hapësirë për artikuj të rinj. Pas konfigurimit të një llogarie, thjesht paraqisni disa detaje mbi pjesët që dëshironi të vazhdoni dhe ekipi i Reflaunt do të organizojë t’i marrë ato dhe të kujdeset për dhimbjen e kokës së listimit të produkteve. Kur ato shesin, ju mund ta merrni pagesën tuaj si kredit i dyqanit MR PORTER.

Këtë vit, dua të zgjeroj garderobën time. Nuk kam filluar të vesh kostumin tim të besueshëm në zyrë ende, por padyshim që po anoj në anën e rastësishme të smart-casual. Nëse shtoj pak rrobaqepësi, një përzgjedhje këmishash, polo, bluza dhe thurje të lehta dhe gamë këpucësh, do të kem një duzinë veshjesh inteligjente-casual për çdo rast.

Kur klientët pyesin, unë u them atyre se koleksionet pranëverë-verë 2023 do të sjellin breshëri ngjyrash, copa lëkure, vija dhe trikotazh me jakë V. Megjithatë, gardëroba ime e re nuk do të jetë domosdoshmërisht e drejtuar nga trendi. Unë do të shikoj drejt markave të tilla si Rubinacci, Mr P. dhe Miles Leon për të shtuar elementë kryesorë të përjetshëm që mund t’i punoj në përditësimin më të zgjuar të gardërobës sime. Unë ende nuk e kam zëvendësuar xhaketën time të vjetër prej lëkure, kështu që ndoshta do ta mbyll vitin me më shumë, jo më pak, veshje të sipërme. (I kërkoj falje paraprakisht të dashurës sime.)

Lili Göksenin, Redaktore

Si një shkëndijë gëzimi i dogji gardërobën e saj

Në vitin 2014, një biznesmene japoneze e quajtur Marie Kondo botoi librin e vetë-ndihmës ‘The Life-Changing Magic Of Tidying’: Një mënyrë e thjeshtë dhe efektive për të larguar rrëmujën përgjithmonë. Metoda e saj është bërë një gur prove kulturor në vitet që pasuan dhe “shkëndija e gëzimit”, matja e famshme e librit për të matur nëse diçka i përket jetës tuaj, shpërndahet në bisedat e përditshme. Kondo madje realizoi një seri Netflix pas suksesit të librit.

Unë u magjepsa nga koncepti i ‘decluttering’. Unë i përkas një familjeje eklektikesh dhe maksimalistësh. Çdo sipërfaqe në shtëpitë përkatëse të prindërve të mi është e mbuluar me shkopinj, foto dhe copëza të marra gjatë udhëtimeve nëpër botë. Çdo mur është një mur galerie dhe çdo dollap është i mbushur – dhe dua të them i mbushur – me rroba dhe këpucë nga dekada të ndryshme. Mamaja ime ka një kabinet 6 metra të gjerë, me ballë xhami, të mbushur me pulovra.

Unë e përqafoj edhe maksimalizmin. Më pëlqen ngjyra, tekstilet dhe qilimat e bukur dhe më pëlqen të jem i rrethuar nga arti. Megjithatë, kur isha në të njëzetat dhe jetoja në Brooklyn me një dollap të vogël dhe shumë pak hapësirë ruajtëse, kuptova se të bëja pak pastrim nuk mund të dëmtonte. Bashkëshorti im dhe unë lexuam kopertinën e librit të Kondos dhe filluam projektin e saj për rregullimin dhomë pas dhome. Tërhoqëm rrobat nga dollapët tanë, i hodhëm në shtrat dhe i kaluam pjesë-pjesë për të vendosur se çfarë ngjallte gëzim dhe çfarë mund të falenderohej dhe të kalonte në çantat e “dhurimit”.

Të them të drejtën, ishte një ushtrim i shkëlqyer për të kuptuar rolin gërryes dhe të kotë që po luante moda e shpejtë në jetën time. Më ndihmoi të vendosja që nuk doja ta mbushja hapësirën e çmuar të dollapit tim me copa të lira në modë dhe të jem më  e dallueshme kur bëj pazar.

Por kam pendim. Kam shumë keqardhje. Kondo premtoi se nuk do të pendohesha për t’i hedhur gjërat, se nëse nuk do të kisha veshur diçka për një vit, nuk kishte gjasa që ta kisha përsëri. Unë isha budallaqe ta besoja këtë. Ende kam dëshirë të madhe për një fund leshi me pala që i dhashë ‘The Salvation Army’ dhe pyes veten për mençurinë e shitjes së një fustani Tory Burch që merrte komplimente sa herë që e vishja. Dhe unë, vajza e grumbulluesve të nivelit të ulët, duhet ta kisha ditur më mirë sepse pjesët më të mira në dollapin tim i përkisnin nënës sime, e cila ka ruajtur gjëra të ndryshme për dekada dhe më jepte periodikisht.

A nuk është ekzistenca e “hand-me-down” një sfidë e drejtpërdrejtë dhe bindëse ndaj konceptit të ‘decluttering’? Dua të them, sigurisht, unë jam pro për të hedhur poshtë kartolinat e vjetra të Krishtlindjeve dhe bluzat me njolla. Unë definitivisht nuk kam nevojë për pantallona sportive me brez elastik, por kam dhuruar ose shitur sende që nuk duhet t’i kem dhe ndjej trishtim dhe dhimbje për këtë.

Unë mund të mos kem një karrierë ndërkombëtare super të suksesshme si një gjeni i rrëmujshëm, por e kam jetuar këtë proces – dhe kam prozelituar përfitimet e tij – dhe jam këtu, si një e mbijetuar kulti e sapo deprogramuar, për t’ju thënë se krijimi i hapësirës në dollapin tuaj jo gjithmonë është e duhur.

Merrni parasysh natyrën ciklike të modës. Nëse po investoni në pjesë të mira (siç duhet të bëni), atëherë edhe nëse hiqni një vit ose 10 pushim nga veshja e tyre, është e garantuar që ju do t’i vishni ato përsëri, ose fëmija juaj do t’i veshë.