Fashion Lifestyle

A mund t’ju bëjnë vërtet të lumtur rrobat shumëngjyrëshe?

Jam shume i lodhur. Unë jam një 43-vjeçar, baba i dy fëmijëve dhe çdo mëngjes, të paktën njëri prej tyre do të më zgjojë para se të më bie alarmi. Unë mezi kam kohë të pushoj në shtëpi, e lëre më të mendoj për rrobat që vesh, gjë që mund të shpjegojë pse garderoba ime mbështetet shumë në gjërat thelbësore. Pjesë klasike, si këmisha polo dhe kryesisht në nuanca të parashikueshme të zezë, gri dhe blu të errët. Ndoshta, nëse nuk ka fëmijë aty afër do të vesh një bluzë të bardhë.

Kur bëhet fjalë për koleksionet e modës SS22, ngjyrat e guximshme dhe të ndezura janë një lajm i madh. Në TikTok, ky trend për ‘përplasjen’ e toneve dhe modeleve ka një emër, “veshje dopamine”. Sipas Shakaila Forbes-Bell, autore e ‘Big Dress Energy’, ka prova që sugjerojnë se një përshtatje e mirë e rrobave mund të përmirësojë disponimin tuaj.

Studiuesit zbuluan se kuptimet simbolike që i japim veshjeve kanë fuqinë të ndryshojnë mënyrën se si mendojmë dhe sillemi. Të dhënat e sondazhit tregojnë se ne priremi t’i lidhim ngjyrat e ndezura me emocionet pozitive, kështu që kur i veshim këto ngjyra ne mishërojmë këto emocione, gjë që më pas na bën të ndihemi më mirë.

Por është më shumë se një asociacion, ngjyrat e caktuara kanë një efekt fiziologjik të provuar. “Ngjyrat me gjatësi vale të gjatë si e kuqja, portokallia dhe e verdha aktivizojnë neuronet simpatike në sistemin tonë nervor autonom (ANS), gjë që na bën të ndihemi të eksituar, të pasionuar, të shoqërueshëm dhe ekstrovertë,”-thotë Forbes-Bell. “Në anën tjetër, ngjyrat me gjatësi vale të shkurtër si vjollca dhe blu aktivizojnë neuronet parasimpatike, gjë që na bën të ndihemi të bindur dhe të qetë.

Por si ta veshim atë? “Ka të bëjë me të qenit instinktiv dhe të prekni ngjyrat/printimet/format që ju tërheqin”- inkurajon Lauren Cochrane, shkrimtare e vjetër e modës në ‘The Guardian’. Cochrane më drejton në një intervistë të fundit me Pete Davidson që u shfaq në GQ. “Motoja ime është thjesht të veshësh çdo gjë që të bën të ndihesh mirë. Unë nuk i mendoj shumë gjërat. Unë kam qenë gjithmonë dikush që preferon të mbajë rrobat dhe të kalojë ditën time.

“Psikologët thonë se kjo është një gjë personale. Si një këshillë e përgjithshme stilimi, çdo gjë më shumë se tre ngjyra të ndryshme në një veshje është e tepërt,”-thotë Ryan Russell. “Sidomos nëse ato janë me ngjyra të ndezura dhe të theksuara.” Tani një aktor që luan Michael Bailey në telenovelën britanike të gjatë ‘Coronation Street’ (një personazh që shihet shpesh me një xhaketë të verdhë të gëzueshme), në një jetë të mëparshme televizive, Russell ishte prezantues në kanalin për fëmijë të BBC-së CBeebies dhe si i tillë një film i rregullt në shtëpinë tonë. Ai ka veshur më shumë pigmente të shndritshme se shumica edhe pse jo jeshile.

“Në përgjithësi i qëndroja rregullit për të pasur një ngjyrë më të çelur sipër dhe një ngjyrë më të errët për pjesën e poshtme. Mendoj se kjo i jep ekuilibrin më të mirë një veshjeje. Do të përpiqesha të shmangja veshjen e ndonjë gjëje të zezë ndërsa vishja ngjyra të ndezura, është shumë kontrast.” Ai shton se kjo mund të jetë një preferencë personale. Ka të bëjë me fokusimin në ngjyrat dhe modelet që më bëjnë të lumtur.

Kam veshur artikuj më pak tërheqës gjatë udhëtimit me biçikletë nëpër qytet gjatë natës. Me një pulovër në ngjyrën e gjelbër të markës së Bottega-s, ndihem sikur mund të ndriçoj çdo dhomë ku hyj, nga zyrat te galeritë e artit, megjithëse nuk mund të heq dorë nga ideja se duhet të ndihmoj nxënësit e shkollave të kalojnë një rrugë të ngarkuar. Përplasjet e zgjedhura të ngjyrave të kombinuara me tone neutrale, për mendimin tim, ofrojnë një çlirim më të ngadaltë të energjisë. Por nëse ky trend ka të bëjë sa me komoditetin aq edhe me ngjyrën, atëherë një emër që duhet ditur është ‘The Elder Statesman’.

Marka e kultit kaliforniane ka në fokus mallrat e kashmirit psikodelik, duke rrënjosur nocionin se “të ndjehesh mirë” mund dhe duhet të ndihet edhe më mirë se kaq. Linja e saj e xhaketëve me jakë shalle nuk ka gjasa të bashkojë pikat midis ‘Dude’ nga ‘The Big Lebowski’ dhe ‘Joseph And The Amazing Technicolor Dream Coat’. Ju do të mendonit se ky propozim me nuancë ylberi do të ishte i vështirë për t’u realizuar në botën reale, por unë mund të jetoj i lumtur me këtë veshje për pjesën tjetër të ditëve të mia.

Ato ngjyrat e ndezura nuk dukej se vetëm më ngritën disponimin. Ato gjithashtu gëzonin njerëzit përreth meje, miqtë, familjen time dhe ekipin e fotografimit që kapi këto veshje verbuese. A është vërtet një pranverë në hapin tim? Nëse do të kisha qenë më shkencor në qasjen time, do të kisha kontrolluar nivelet e mia të dopaminës para dhe pas këtij eksperimenti. Por sigurisht që ndjej diçka. Dhe këtë herë, nuk është vetëm dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës.