Aktualitet Sport

ALARM në prag të nisjes së Europianit, ja çfarë u gjet pranë stadiumit ku do të luajë Gjermania!

Gjermania do të debutojë në Euro 2024 sonte, në “Allianz Arena” të Mynihut, kundër Skocisë. Shumë tifozë kanë shkuar në Berlin, ku është ngritur një zonë tifozësh në një objekt që i ngjan Olimpiastadionit, qartë në miniaturë, në zonë pranë ndërtesës së Reichstag. Megjithatë, në minutat e fundit zona është pastruar.

Arsyeja? Një çantë shpine e dyshimtë është e gjetur nga policia. Një person tashmë është arrestuar dhe është nën hetim.

“Si një masë paraprake, është vendosur një zonë e kufizuar. Çanta tani është duke u ekzaminuar. Gjithashtu mund të ndodhë që dikush nuk e ka çuar në zonën e ventilatorit sepse çanta e shpinës është më e madhe se formati i lejuar A4”, tha zëdhënësi i policisë.

Zona e tifozëve nuk u pastrua plotësisht, por tre nga katër hyrje u mbyllën dhe e gjithë zona u rrethua.

Shtëpia më e madhe e futbollit, UEFA bashkë me autoritetet gjermane po përgatiten për mbi 50 mijë tifozë shqiptarë që të marrin pjesë në ndeshjen e parë të Shqipërisë në EURO 2024 kundër Italisë në Dortmund.

Sipas burimeve të ky është kontingjenti më i madh udhëtues i çdo kombëtareje tjetër, përveç vendit pritës, që është Gjermania.

Ndeshja në mes Shqipërisë dhe Italisë do të luhet në Signal Iduna Park i cili është stadiumi i Borussia Dortmundit, i cili ka një kapacitet prej 82 mijë vendesh, por stadiumi do të ketë një kapacitet të reduktuar në 62 mijë.

Shumë banorë shqiptarë në Gjermani kanë blerë biletat për paraqitjen e parë të Shqipërisë në Kampionatin Evropian, ndërsa kampionia e Evropës në fuqi, Italia pritet të mbështetet nga më pak se 10 mijë tifozë për shkak të shumicës dërrmuese të biletave të blera nga tifozët shqiptarë.