Celebrities

Alec Baldwin i dorëzon celularin autoriteteve edhe pse avokati i tij insiston që…

Alec Baldwin dorëzoi telefonin e tij celular për të përmbushur një urdhër kërkimi të paraqitur gati një muaj më parë në mes të hetimit të “Rust” i cili është akoma në vazhdim. Aktori 63-vjeçar ia dorëzoi pajisjen autoriteteve të zbatimit të ligjit të Qarkut Suffolk të Nju Jorkut, të paktën kështu ka konfirmuar për “PEOPLE” të premten Zyra e Sherifit të Qarkut Santa Fe, e cila paraqiti urdhrin e kërkimit më 16 dhjetor. Zyrtarët e Qarkut Suffolk do të mbledhin informacion nga telefoni dhe më pas do t’i japin Zyrës së Sherifit të Qarkut Santa Fe çdo provë.

Zyra e sherifit vuri në dukje se detektivët e saj nuk kanë ende posedim fizik të të dhënave që janë marrë nga telefoni dhe që janë në proces. Aaron Dyer, avokati civil i Baldwin në Pillsbury, i tha “PEOPLE” në një deklaratë të premten se:

Alec ia dha telefonin e tij autoriteteve këtë mëngjes në mënyrë që ata të mund të përfundonin hetimin e tyre. Por kjo çështje nuk ka të bëjë me telefonin e tij dhe nuk ka përgjigje në telefonin e tij. Alec nuk bëri asgjë të keqe. Është e qartë se atij i thanë se ishte një armë e ftohtë dhe po ndiqte udhëzimet kur ndodhi ky aksident tragjik. Pyetja e vërtetë që duhet të marrë përgjigje është se si u zhvilluan raundet live në set në radhë të parë.

Ky zhvillim vjen një ditë pasi zyra e sherifit tha në një deklaratë për shtyp të enjten se Baldwin ende nuk e kishte dorëzuar telefonin e tij. Zyra e Prokurorit të Distriktit të Santa Fe më pas u përpoq që të tërhiqte telefonin kur u bë një çështje juridiksioni pasi Baldwin jeton në Nju Jork.

Vetë Baldwin tha të shtunën se procesi për të përmbushur urdhrin e kërkimit për telefonin e tij është i ndërlikuar, duke thënë se ai po bashkëpunon plotësisht me hetimin.

Çdo sugjerim që nuk është në përputhje me kërkesat ose urdhrat e kërkimit për telefonin tim, është një gënjeshtër.

Në dhjetor, Baldwin dha intervistën e parë që nga tragjedia, duke i thënë George Stephanopoulos të ABC News se ai mendon se nuk ka gjasa që ai personalisht të përballet me akuza penale, duke shtuar se ai vazhdon të bashkëpunojë në hetime.

Nuk kam asgjë për të fshehur.