Travel

Anija 22 milionëshe e quajtur Nautilus, e cila është edhe superjaht edhe nëndetëse!

Një kompani ka zbuluar brendësinë e një hibridi superjaht-nëndetëse prej 22 milionë funtesh (27 milionë dollarë) të frymëzuar nga një libër klasik i Zhyl Vernit. Ndërtuesi holandez i anijeve U-Boat Worx pretendon se Nautilus është i aftë të shërbejë si një jaht privat dhe një nëndetëse plotësisht funksionale. E përshkruar si ‘anija e fundit aventureske’, firma thotë se do të jetë në gjendje të zhytet në një thellësi prej 150 metrash (492ft) dhe të mbulojë një rreze prej 3200 miljesh detare.

Kompania parashikoi pamjen e jashtme të anijes 37.5 metra të gjatë në fund të vitit të kaluar, por tani ka zbuluar brendësinë, e krijuar në partneritet me studion e dizajnit Officina Armare. Dizajni i çuditshëm është ndikuar nga romani i Verne i vitit 1870 “Njëzet mijë liga nën det”.

Ajo tregon historinë e kapitenit Nemo dhe nëndetëses së tij, Nautilus, teksa nisin një udhëtim nën det, gjatë të cilit ekuipazhi sheh qytetin e humbur të Atlantidës dhe udhëton për në Polin e Jugut. Nautilus ka vend për shtatë anëtarë të ekuipazhit dhe deri në 10 të ftuar dhe përmban dhoma gjumi të bollshme, një kabinë master me banjo private dhe një sallë pritjeje vëzhgimi kat i ndërmjetëm që ofron pamje panoramike të botës nënujore.

Hapësira qendrore, e quajtur Saloon, përshkruhet si vendi i përsosur për t’u çlodhur, argëtuar ose punuar. Ka një palestër moderne me punë rutine, biçikletë të palëvizshme dhe pesha, ndërsa shtroja e diellit përmban një bar dhe vaskë të nxehtë. Nautilus, i projektuar për të eksploruar destinacionet më ekskluzive dhe më të largëta në Tokë, fuqizohet nga shtytja elektrike me naftë dhe një sistem baterie litium.

Bert Houtman, CEO i U-Boat Worx, thotë:

Nautilus mishëron kombinimin përfundimtar të luksit dhe inovacionit. Bashkëpunimi ynë me Officina Armare ka rezultuar në një anije vërtet të jashtëzakonshme.

Qëllimi ynë ka qenë gjithmonë të ndajmë mrekullitë e botës nënujore me njerëzit në mënyrën më të sigurt, më luksoze dhe komode të mundshme. Nautilus është realizimi i atij vizioni. Ne ju ftojmë të vini dhe të përjetoni vetë emocionin e eksplorimit nënujor, në bordin e kësaj anijeje të veçantë. Anija është një koncept aktualisht, por U-Boat Worx thotë se Nautilus mund të dorëzohet brenda 30 muajve. Vizitoni nautilus-submarine.com pët më shumë informacion.