Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Auto & Moto

Apple rivalizon Teslan; do të prodhojë makinë autonome

Apple paralajmëron një strategji të re fitimi. Tashmë fokusi i kompanisë teknologjike do të jetë për drejtimin e makinë së shumëpërfolur të kësaj kompanie. Këtë e ka konfirmuar drejtori i gjigantit teknologjik, Tim Cook.

Autonomia është teknologjia bërthamë, në pikëpamjen time”, ka thënë Cook në një intervistë për “Sway”.

Nëse ktheni kohën prapa dhe shikoni në shumë mënyra, vetura është një robot. Një veturë autonome është robot. Dhe ka shumë gjëra që mund të bësh me autonomi. Dhe do të shohim çfarë do të bëjë Apple.

Cook nuk ka dhënë shumë detaje duke refuzuar të tregojë për planet e prodhimit të veturës. Megjithatë, ai ka thënë se kompanisë i pëlqen integrimi i harduerëve, softuerëve dhe shërbimeve.

Më herët gjatë vitit, mediat amerikane raportuan se Apple po përfundon një marrëveshje me Hyundain dhe Kian për të prodhuar një veturë të brendit Apple në një fabrikë në Georgia.

Ende s’është e qartë se si do të duket vetura e gjigantit teknologjik, por pritet që Apple të rivalizojë Teslan.