Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Live From Tirana Music

Ardian Trebicka zbulon detaje të pathëna rreth këngëve të tij!

Sot në emisionin “Live from Tirana” ishte i ftuar këngëtari i njohur, Ardian Trebicka. I gjendur pranë mikrofonit të “Top Albania Radio”-s, Trebicka na zbuloi detajet e pathëna rreth projekteve të tij muzikore.

1. Me fustanin dredha dredha (2003)

“Ndiej nostalgji sepse është një emocion që nuk e rigjejë më sepse vitet bëjnë të tyren. Amarda Toska është shfaqur për herë të dytë në klipin e këngës time. Me Amardën kemi pak kohë që nuk jemi takuar, por jemi miq të mirë. Amarda ka qenë nxënëse në Liceun Artistik, u përzgjodh nga regjisori Julian Napoloni dhe u bë pjesë e dy klipeve të mia.”

 

2. Kthim (2016)

“Unë kisha pak vite që nuk kisha publikuar këngë, jo sa tani se tani kam më shumë.(qesh)Është një këngë që i dedikohet vendit, i dedikohet bashkëatdhetarëve tanë që me vite kanë emigruar me shpresën për t’u kthyer e për të gjetur rrënjët e tyre, shpirtin e tyre. Gjithçka që kalon nëpërmjet të ndjerit ështe e çmuar për mua.”

 

3-Kështu je ti (2005)

“Unë bashkëpunoj më tim vëlla, Armand Trebickën prej shumë vitesh. Ilirjan Jali është autori i katër albumeve të mia. Në albumet tona secili nga personazhet fut frymën e tij. Në piano ka lozur Flor Luari dhe Flori shquhej për nuancat e jazz-it. Për mua është një këngë shumë e dashur. Është një këngë që çdo këngëtar do ndihej me fat që e ka në repertorin e tij. Klipi është bërë nga regjisori Blendi Laço dhe Pandi Laço ka bërë skenarin. Aty ka një moment kur djali futet në det dhe ka qenë fundi i marsit dhe deti ishtë shumë i ftohtë dhe donte nuk donte aktori u fut në det. Kemi xhiruar edhe në Korçë.”

 

5-Të fryn era nën kemishë (2001)

“Një këngë më motive arbëreshe. Nuk do ndryshoja asgjë te kjo këngë. Para dy ditësh u publikua edhe me klip. Jam munduar gjithmonë të jem i vërtetë në kohën kur unë i këndoj këngët. Ndoshta po ta këndoja sot do të isha i vërtetë por i vërtetë në një emocion ndryshe. Kur kam qenë disa vite në emigracion ishte një emision për bashkëatdhetarët dhe ishte nje fragment fare i vogël instrumental nga kënga “Lule Lule Mac Mac” dhe ajo ka qenë indicia.”

 

6-Sonte me natë (2005)

“Ka qenë pjesë e klipit të “Miss Shqipëria” e bërë nga Petri Bozo. Çdo periudhë ka pasur spektakle që kanë pasur influencë në ekranet tona dhe ne tregun muzikor. Jam falenderues që në ato kohë kam qenë pjesë e këtyre aktiviteteve.”

7-Larg (2016)

“Ndër këngët e mia të preferuara sepse struktura e kësaj këngë është interesante për repertorin tim. Krijimtari e veçantë. Falenderoj Ilirjan Jalin dhe vëllain tim, Armand Trebickën që vazhdojnë besojnë akoma te mua.”