Celebrities Showbiz

Arnold Schwarzenegger feston sot 75-vjetorin!

Arnold Alois Schwarzenegger i lindur më 30 korrik një austriak, një producent, biznesmen, ish-politikan dhe bodybuilder, feston sot ditëlindjen. Që nga viti 2022, ai është guvernatori më i fundit republikan i Kalifornisë. Revista Time e quajti Schwarzenegger një nga 100 njerëzit më me ndikim në botë në 2004 dhe 2007.

Schwarzenegger filloi të ngrinte pesha në moshën 15-vjeçare. Ai konsiderohet gjerësisht si më i miri ose një nga dy bodybuilders më të mirë të të gjitha kohërave së bashku me Ronnie Coleman, dhe ka shkruar shumë libra dhe artikuj rreth bodybuilding. Festivali i Sporteve Arnold, i konsideruar si ngjarja e dytë më e rëndësishme e bodybuilding pas Z. Olympia, është emëruar pas tij.

Schwarzenegger u tërhoq nga bodybuilding dhe fitoi famë në mbarë botën si një yll aksioni i Hollivudit, me zbulimin e tij në epikën e shpatës dhe magjisë “Conan the Barbarian” (1982). Pasi luajti personazhin e titullit në filmin fantastiko-shkencor “The Terminator” (1984), ai luajti në vazhdimet “Terminator 2: Judgment Day” (1991), “Terminator 3: Rise of the Machines” (2003), “Terminator Genisys” (2015) dhe “Terminator: Dark Fate” (2019).

Filmat e tjerë të tij të suksesshëm aksion përfshijnë “Commando” (1985), “The Running Man” (1987), “Predator” (1987), “Red Heat” (1988), “Total Recall” (1990) dhe “True Lies” (1994), përveç filmave komedi si “Kindergarten Cop” (1990), “Junior” (1994) dhe “Jingle All the Way” (1996). Ai është themeluesi i kompanisë së prodhimit të filmit Oak Productions.