Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Botë e Çuditshme Food & Drink

Arrestohet i gjithë stafi i një ‘Fast Food-i’ në Pakistan, arsyeja do t’ju habisë…

Plot 19 punonjësit e një ‘Fast Food-i’ në Pakistan janë arrestuar, pasi refuzuan për të qerasur me hamburger një grup oficeresh policie. “BBC” shkruan, se stafi i “Johnny & Jugnu”, në Lahore, u mbajtën në ambientet e komisariatit një natë të tërë.

Në deklaratën e lëshuar nga një punonjës i ‘Fast Food-it’, thuhej se:

Kjo nuk është hera e parë që ka ndodhur diçka e tillë në restorantin tonë.

Ngrohja e motit dhe rritja e ditës, ka shtuar xhirot tona dhe si rrjedhojë jemi më shumë kohë në aktivitet. Por shtimi i orëve të lëvizjes na bën që të kemi më shumë kërkesa për ushqime, dhe për rrjedhojë trupin e ngarkojmë me më shumë kalori. Shpesh ushqimet e rrugës apo të njohura ndryshe si ushqimet e shpejta janë ato më të zakonshmet.

Ndërkaq, zyrtari i lartë i policisë provinciale, Inam Ghani tha se:

 Askush nuk lejohet të marrë ligjin në duart e tij. Padrejtësia nuk do të tolerohet. Të gjithë ata do të dënohen.

Ndërkaq, ne ju kujtojmë, se moti po ngrohet dhe me siguri të gjithë po mendoni për pushimet verore. Ndërkohë, një nga shqetësimet kryesore është edhe nxirja e trupit këtë sezon veror.

Për ‘të pafatët’, që nuk kanë mundësi për pushime të gjata në bregdet, po ju listojmë pesë ushqimet që do t’ju ndihmojnë të nxiheni më shpejt.

Ekspertët rekomandojnë që gratë duhet të konsumojnë vetëm 24 gram sheqer në ditë, ndërsa burrave u lejohet deri në 36 gram. Por a e dini se një kuti sodë tashmë përmban gati 40 gram sheqer?

Dakord, të gjithë e dinë se pijet e gazuara janë të pasura me sheqer, por shumë nuk janë të vetëdijshëm që një kanaçe me supë domate mund të mbajë deri në 20 gram sheqer dhe lëngu i mollës ka rreth 25 gram sheqer.