Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Fashion Health & Beauty

Ato janë kaq tërheqëse dhe sensuale…trend-et e modës që ndjekin gratë italiane!

Shumë njerëz e konsiderojnë Francën si një përcaktuese të vërtetë të stilit, por nuk duhet të harrojmë as Italinë. Italianet dinë se si të krijojnë një pamje të ndritshme dhe unike. Statusi i kryeqytetit botëror të modës me të drejtë i takon Milanos.

Si rregull, gratë italiane përqendrohen në feminitetin e tyre dhe i kushtojnë shumë vëmendje detajeve dhe aksesorëve përrallore. Por ja se çfarë ka të bëjë me stilin italian dhe cilat hile i ndihmojnë gratë vendase të duken kaq mahnitëse:

Gratë italiane nuk kanë frikë të mbajnë shumë unaza në të njëjtën kohë.

Shumë gra i duan bizhuteritë, por gratë italiane i përdorin ato në një mënyrë shumë të veçantë. Nëse fashionistet e tjera kanë frikë të mbingarkojnë pamjen e tyre me aksesor të panevojshme, në Itali, ju shpesh mund të shihni shumë unaza të përziera në duart e zonjave. Gratë vendase dinë të kombinojnë bizhuteri të lira dhe unaza luksoze me gurë të çmuar. Duket rastësor dhe origjinal.

Syzet e diellit janë një aksesor i rëndësishëm.

Në Itali, syzet e diellit nuk janë vetëm një artikull funksional por edhe një detaj i rëndësishëm i pamjes. Si rregull, një fashioniste e vërtetë do të ketë disa lloje të ndryshme të syzeve të diellit, duke filluar nga klasikja te ekstravagantja.

E zeza është ngjyra kryesore.

Pavarësisht klimës së ngrohtë, italianëve u pëlqen të veshin rroba të zeza në çdo kohë të vitit. Para së gjithash, është praktike. Dhe përveç kësaj, veshjet e zeza të bëjnë të dukesh më elegante. Kështu që këtu keni një këshillë nga gratë italiane: Nëse doni të dukeni spektakolare, edhe në mot të nxehtë, mos ngurroni të vishni një fustan të zi pambuku.

Gratë italiane kujdesen për lëkurën në këmbë dhe duar.

Një detaj i rëndësishëm i një gruaje italiane është lëkura në këmbë dhe krahët e saj. Meqenëse shumë nga gratë italiane kanë flokë të errët nga natyra, ato i kushtojnë vëmendje të veçantë depilimit. Një metodë për heqjen e qimeve të panevojshme të trupit është depilimi. Kjo procedurë heq jo vetëm flokët, por edhe qelizat e vdekura të lëkurës. Si rezultat, këmbët dhe krahët duken shumë të butë dhe të pastruar.

Flokët janë krenaria dhe gëzimi i çdo gruaje italiane.

Gratë italiane zakonisht kanë flokë të trashë dhe mjaft të fortë. Kjo do të thotë që zonjat mund të bëjnë pothuajse çdo formë të stilimit.

Xhinset e ngushta janë gjithmonë të modës në Itali.

Siç e përmendëm më lart, gratë italiane duan të theksojnë figurën e tyre. Pra, ndërsa gratë në pjesën tjetër të botës vishnin xhinse të modeleve të ndryshme, fashionistet italiane vazhduan të vishnin xhinse të ngushta. Rregulli kryesor i një gruaje italiane është të mos ndjekë në mënyrë rigoroze trendet e modës, por përkundrazi, të zgjedhë një stil që i përshtatet asaj.

Ato mbajnë një kapelë në çdo stinë.

Ky është një aksesor popullor dhe elegant që mund të plotësojë pothuajse çdo pamje. Sigurisht, kapelet me cepa të gjerë janë të rëndësishme në shumë vende në mot të ngrohtë, por gratë italiane i vendosin ato pavarësisht nga stina. Përveç kësaj, ata mund të vendosin kapele mjaft të trasha, të leshta edhe gjatë verës.

Gratë italiane nuk harrojnë kurrë të theksojnë belin e tyre me rrip.

Rripi është një akesor shumë i rëndësishëm te veshjet për gratë italiane, pasi krijon menjëherë një siluetë të hollë dhe elegante. Rripi mund të jetë i gjerë, i ngushtë, funksional ose thjesht dekorativ. Gratë italiane gjithmonë plotësojnë veshjet e tyre me një rrip.

Gratë italiane u kushtojnë vëmendje të madhe këpucëve të tyre.

Gratë italiane nuk do të zgjedhin kurrë këpucë të mërzitshme. Ato pëlqejnë kur këpucët e tyre janë zbukuruar me pupla apo kristale. Gjithashtu, fashionistet italiane janë shumë të dhëna pas këpucëve mashkullore. Kështu që ju mund të shihni atlete ose çizme ushtarake si tek vajzat adoleshente, ashtu edhe tek zonjat në moshë.