Bota Travel

Bali më në fund do të rihapet për turistët që duan ta vizitojnë, shqiptarët nuk e kanë këtë shans!

Së fundmi, ishulli i Balit në Indonezi, një nga destinacionet më popullore të turistëve, do të rihapet për udhëtarët ndërkombëtarë. Në 18 muajt e kaluar, ky ishte një destinacion i ndaluar për turistët, si shkak i tentativës së qeverisë për të ngadalësuar përhapjen e COVID-19. Tashmë rregullat kanë ndryshuar.

Vizitorët nga një numër i zgjedhur shtetesh do të mirëpriten, mes shpresës që mund të sjellin një shtysë të re për ekonominë, e cila konsiderohet shumë e nevojshme për shkak të humbjeve të mëdha në vitet e fundit. Shqipëria nuk është në listën e vendeve që u është dhënë drita e gjelbër për udhëtimet drejt Indonezisë.

Turistët e vaksinuar nga 19 vende përfshirë Kinën, Indinë, Japoninë, Korenë e Jugut dhe Zelandën e Re, si dhe pjesë të Evropës Perëndimore dhe Gjirit Arabik tani mund të udhëtojnë në Bali dhe Ishujt Riau të Indonezisë. Udhëtarët i nënshtrohen një karantine pesë-ditore dhe testimit të COVID-19.

Planet shihen si një moment historik për ishujt e varur nga turizmi të vendit të Azisë Juglindore, të cilët janë shtypur nga kufizimet e vazhdueshme të udhëtimit. Duke folur për “CNBC”, Ministrja e Turizmit dhe e Ekonomisë Kreative e Indonezisë, Sandiaga Uno tha se politika aktuale bazohej në të dhëna shkencore dhe udhëzime nga një panel epidemiologësh. Ajo shtoi se lista do të zgjerohet sapo të dhënat nga tregjet shtesë ta mbështesin atë.

Ne duam të sigurohemi që nuk do të ndalet dhe largohet, por më tepër një bazë e qetë, shtesë. Me Singaporin dhe Australinë, patjetër, ne po vazhdojmë të flasim.

Rihapja e pjesshme e Indonezisë vjen pasi kombet fqinje, përfshirë Tajlandën, Singaporin dhe pjesë të Vietnamit, mirëpresin turistë të vaksinuar nga vende të zgjedhura pa karantinë. Indonezia çoi në një rritje të rasteve të COVID-19 në korrik, por po merr një qasje më të kujdesshme dhe kanë arsye. Vendi po përgatitet për të pritur samitin e G-20 në Bali në 2022.

Përveç karantinave, ishujt po zbatojnë masa të reja sigurie, të tilla si certifikimet e hoteleve. Uno vijoi duke thënë:

Ne jemi duke u siguruar që Bali të jetë 100% i vaksinuar në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm.

Autoritetet shpresojnë se masat e reja do të ndihmojnë në ringjalljen e industrisë turistike të Indonezisë, e cila përbën rreth 4% të prodhimit të brendshëm bruto të vendit.