Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Food & Drink Health & Beauty Lifestyle

Bëjani vetes këtë të mirë sepse lëkura do t’ju falenderojë, arsyet pse duhet të hani çdo ditë arra!

Konsumimi i vetëm gjysmë filxhani arra në ditë mund të ulë nivelet e kolesterolit dhe të japë benefite për shëndetin tuaj në përgjithësi. Arrat janë një ushqim i vërtetë kur bëhet fjalë për bukurinë e lëkurës tuaj. Ato janë të mbushura me vitamina dhe lëndë ushqyese thelbësore, gjë që i bën ato një domosdoshmëri për lëkurën me shkëlqim natyror dhe rinor.

Ja se si ndikojnë arrat në shëndetin dhe bukurinë e lëkurës tuaj:

1. Mund të parandalojë plakjen e parakohshme.

Arrat janë shumë të larta në antioksidantë. Antioksidantët mbrojnë lëkurën tuaj nga dëmtimet mjedisore, siç është ekspozimi në diell. Konsumimi i disa arrave në ditë mund të mbrojë lëkurën tuaj kundër plakjes dhe ta bëjë atë të duket më e re për më gjatë. Arrat janë gjithashtu të pasura me vitaminë B, e cila mund të zvogëlojë pigmentimin e lëkurës dhe të ndihmojë trupin tuaj të prodhojë qeliza të reja të shëndetshme të lëkurës.

2. Mban lëkurën tuaj të lagur.

Arrat ofrojnë më shumë yndyrna të shëndetshme omega-3. Marrja e mjaftueshme e omega-3 është thelbësore për shëndetin e lëkurës tuaj sepse ndihmon në balancimin e prodhimit të vajit, largimin e toksinave dhe bllokimin e lagështisë që i duhet lëkurës tuaj për të qëndruar e lëmuar dhe pa rrudha. Shtimi i arrave në dietën tuaj është një mënyrë e lehtë dhe e shijshme për të ndihmuar lëkurën të duket dhe të ndjehet më e butë dhe të jetë e hidratuar mirë.

3. Mund të parandalojë plasjet e lëkurës.

Shtimi i disa arrave në bollgurin tuaj të mëngjesit do ta bëjë atë më ushqyes dhe gjithashtu mund t’ju ndihmojë të shëroni lëkurën tuaj nga brenda. Yndyrnat e shëndetshme në arra ndihmojnë në zbutjen e acarimit dhe madje mund të trajtojnë sëmundje të caktuara të lëkurës, të tilla si dermatiti. Disa elementë në arra ndihmojnë në luftimin e inflamacionit nga brenda-jashtë, duke ndihmuar lëkurën tuaj të qëndrojë me shkëlqim dhe pa akne.

4. Mund të zvogëlojë rrathët e errëta dhe qeset e syve.

Arrat përmbajnë vitaminë E, e cila është vërtetuar se zvogëlon rrathët e zinj dhe nuk do të shqetësoheni për njollat e syve poshtë fytyrës tuaj që ju prishin tërësisht pamjen tuaj.

5. Ndriçon lëkurën tuaj.

Ajo që hani ndikon në lëkurën tuaj dhe asnjë krem apo fondatinë nuk do ta bëjë atë të duket e bukur. Ushqimi i arrave ushqen zorrën tuaj dhe promovon baktere të shëndetshme, të cilat janë tepër të rëndësishme për tretjen e zorrëve dhe shëndetin e përgjithshëm. Kjo, nga ana tjetër, do të përmirësojë lëkurën tuaj nga brenda-jashtë, duke e bërë atë natyrshëm të shëndetshëm dhe me shkëlqim.

6. Është e mirë për kokën tuaj.

Shtimi i arrave në vaktet tuaja nënkupton benefite edhe për lëkurën e kokës tuaj. Antioksidantët dhe acidet yndyrore të shëndetshme në arra mund të ndihmojnë në stimulimin e folikulave të flokëve, duke i bërë flokët tuaj më të shkëlqyeshëm dhe më voluminoz. Ngrënia e arrave do të ndihmojë gjithashtu në eliminimin e zbokthit dhe kruajtjes së kokës.

Ndërkohë, nga ana tjetër ju kujtojmë edhe benefitet e shegës. Nëse nuk e dinit, shegën e kanë quajtur “bomba e vjeshtës” dhe kjo për arsyen sepse është e mbushur me fibra dhe vitamine C.