Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Showbiz

Bretman Rock bën histori duke pozuar në kopertinën e revistës “Playboy”!

Sportive ikonike e lepujve “Playboy”, taka, triko të zeza, një papion dhe të brendshme të veshura me lepurush, influencuesi i njohur Bretman Rock është bërë burri i parë homoseksual që ka pozuar në kopertinën e Revistës Playboy. Që kur u bë i famshëm nga videot e tij të të bërit grim në YouTube, ylli i kopertinës së revistës ka nisur një linjë bukurie dhe ka grumbulluar një audiencë prej më shumë se 17 milion ndjekësish në Instagram.

Njëkohësisht, Rock është bërë një avokat i hapur për komunitetin LGBTQ. Në një postim në Twitter, “Playboy”, i cili u themelua në 1953 dhe kaloi në përmbajtje vetëm digjitale vitin e kaluar, ndau një citim nga Rock duke vënë në dukje natyrën historike të xhirimeve të tij në kopertinë.

Që “Playboy” të ketë një mashkull në kopertinë është një rëndësi e madhe për komunitetin LGBT, për komunitetin tim të njerëzve me ngjyrë dhe është e gjitha aq surreale.

 

Rock është burri i tretë që shfaqet vetëm në kopertinën e revistës së njohur pas themeluesit të saj, Hugh Hefner dhe muzikantit Bad Bunny, i cili u shfaq në kopertinën digjitale të “Playboy” në vitin 2020. Paraqitja historike e yllit të mediave sociale në kopertinën e “Playboy” gjithashtu shënon rastin e fundit të revistës që thyen barrierat për komunitetin LGBTQ.

Vitin e kaluar, Victoria Volkova u bë gruaja e parë transgjinore që u shfaq në kopertinën e “Playboy Mexico”. Volkova ndoqi gra të tjera trans për të dalë në botime të ndryshme të revistës, përfshirë Roberta Close, Caroline “Tula” Cossey, Giuliana Farfalla dhe Geena Rocero.  Anthony Allen Ramos, kreu i talenteve të grupit të avokimit LGBTQ GLAAD, vlerësoi përfshirjen e “Playboy” të Rock në kopertinën e tij, duke e quajtur atë një “hap të fuqishëm përpara në lëvizjen e vazhdueshme drejt diversitetit më të madh dhe përfshirjes në modë dhe modelim”. Rock më herët i tha NBC News se ai shpreson që fama e tij do t’u sigurojë njerëzve LGBTQ përfaqësim më të madh në media, gjë që ai tha se i mungonte teksa rritej.

Unë nuk kam parë askënd si unë në TV. Unë as nuk mbaj mend të kem parë ndonjë filipinas homoseksual në TV derisa fillova të shikoja “Drag Race” dhe pashë Manila Luzon, dhe unë thoja: Oh, Zoti im! Ti më ngjan mua. 

Përveç shfaqjes në ekran në reality show-n e tij, i cili u transmetua në fillim të këtij viti, Rock luajti në sezonin e katërt të serialit të YouTube Premium “Escape The Night”, duke luajtur rolin e “The Playboy”. “Playboy” më parë bashkëpunoi me Rock në muajin qershor, duke shitur bluza për muajin e krenarisë. Revista do të publikojë më shumë fotografi dhe video të shoqëruara me një intervistë të Rock më vonë këtë muaj.