Bota
Zelensky, thirrje për një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së!

Presidenti ukrainas njoftoi në Twitter se kishte udhëzuar ambasadorin e tij në Kombet e Bashkuara…

Shifra shqetësuese, OKB: 45 mijë gra dhe vajza u vranë në vitin 2021 nga krimi në familje!

Një raport i publikuar këtë të mërkurë zbuloi se 45,000 gra dhe vajza, më shumë…

Polonia: Nëse Kievi bie, Varshava objektivi i ardhshëm i Moskës!

Polonia mund të jetë objektivi i ardhshëm i Rusisë nëse arrin të pushtojë Ukrainën, shkroi…

Krimet e shpeshta, Biden bën thirrje sërish për ashpërsimin e ligjit për armët e zjarrit!

Presidenti amerikan Joe Biden u dërgoi ngushëllime familjeve që humbën të afërmit e tyre në të…

Sulm me armë në SHBA, punonjësi i një supermarketi në Virxhinia vret 6 persona! 4 të tjerë mbesin të plagosur !

Një sulm me armë ka ndodhur sot në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku një…

Gjykata e Lartë “frenon” Skocinë: Jo referendum të dytë pa lejen e qeverisë britanike!

Gjykata e Lartë e Mbretërisë së Bashkuar sot doli në vendimin se “Skocia nuk mund…

Tërmet me magnitudë 5.9 në Turqi, 50 të plagosur!

Dridhet toka në Turqi, 50 të plagosur nga një tërmet me magnitudë 5.9 i shkallës…

SHBA, sulm me armë në një Walmart në Virxhinia, deri në 10 të vrarë!

Sulm tragjik me armë zjarri në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në një supermarket në…

Mjekët zbulojnë pas 50 viteve arsyen e vdekjes së Bruce Lee!

Bruce Lee mund të ketë vdekur për shkak se pinte ujë më shumë seç duhet….

Antony Blinken kritikon FIFA-n që ndaloi shiritat për komunitetin LGBTQ

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, e quajti “shqetësues” vendimin e FIFA-s që të ndalohen…

VIDEO/ Sulmohet Macron, një grua e godet me shpullë fytyrës

Presidenti francez Emmanuel Macron u godit me shuplakë nga një grua ndërsa momenti është shpërandarë…

Viziton të gjitha stacionet e metrosë në Uashington, blogeri thyen rekordin botëror Guinness!

Një bloger udhëtimesh theu një rekord botëror Guinness duke vizituar të gjitha stacionet e metrosë…

BBC: Frikë pas dështimit të marrëveshjes Kosovë-Serbi për targat

BE dhe Serbia kanë paralajmëruar se dhuna mund të shpërthejë në Kosovë pasi bisedimet e…

Si po rekrutohen të burgosurit nga mercenarët e Grupit Vagner për të luftuar në Ukrainë

Grupi Vagner është një forcë ushtarake private me lidhje të ngushta me Vladimir Putinin. Zyrtarisht,…

Indonezia do t’i kompensojë familjet e viktimave të tërmetit

Qeveria e Indonezisë do t’i kompensojë familjet e të paktën 162 personave që u vranë…

Lukashenko: Sulmi raketor i Polonisë ishte “provokim i qëllimshëm” kundër Moskës dhe Minskut

Sulmi raketor në Poloni javën e kaluar ishte një “provokim i qëllimshëm” kundër Moskës dhe…

Putin: Krizat ushqimore të shkaktuara nga perëndimi aventurier!

Presidenti rus Vladimir Putin bëri përgjegjës Perëndimin, se me politikat e tij ka shkaktuar krizë…

Polonia propozon vendosjen e raketave “Patriot” pranë kufirit me Ukrainën!

Polonia do të propozojë vendosjen e raketave shtesë “Patriot” pranë kufirit të saj me Ukrainën,…

Holanda do të asgjësojë 29 mijë pula për të parandaluar gripin e rrallë të shpendëve

Autoritetet në Holandë do t’i asgjësojnë edhe 29.000 pula ferme në veri të shtetit, pas…

Lojtarët e Iranit nuk kënduan himnin shtetëror në Kupën e Botës

Lojtarët e ekipit kombëtar të Iranit nuk e kënduan himnin e shtetit të tyre në…

Pas gjashtë muajsh, Kina raporton vdekjet e para me koronavirus

Kina ka raportuar vdekjet e para me koronavirus pas gjashtë muajsh, teksa zyrtarët kanë paralajmëruar…

Gjermania i ofron Polonisë raketa për mbrojtje të hapësirës ajrore

Gjermania i ka ofruar Polonisë sisteme mbrojtëse, Patriot dhe Eurofighters, për mbrojtje të hapësirës ajrore….

Sulmi në një klub gay në Kolorado, presidenti Biden: Nuk tolerohet më urrejtja ndaj LGBTQ+!

“Urrejtja nuk mund të tolerohet më”. Kështu deklaroi presidenti i Shteteve të bashkuara të Amerikës,…

Kryeministri britanik Sunak apel për më shumë përpjekje për klimën!

Kryeministri britanik, Rishi Sunak thotë se duhet bërë më shumë punë për të trajtuar ndryshimet…

Solidaritet për komunitetin LGBTQ+, por Katari nuk iu lejon skuadrave shiritin “One love”!

Skuadrat që në Kupën e Botës në Katar kishin planifikuar të mbanin shiritin shumëngjyrësh të…

Shuhet në moshën 49-vjeçare ylli i “Power Rangers”, Jason David Frank!

Aktori i njohur Jason David Frank, i cili ruajti rolin e Tommy Oliver në “Mighty…

Indonezi, tërmet me magnitudë 5.6, mbi 40 viktima/Njerëzit dalin në rrugë!

Një tërmet goditi ishullin Java të Indonezisë, duke shkaktuar 44 viktima, por bilanci nuk është…

Lufta në Ukrainë, mbi 8 mijë civilë të vrarë/Por, shifrat në terren më të larta se zyrtaret!

Mbi 8 mijë e 300 civilë janë vrarë deri më tani gjatë luftës së Rusisë…

Ukraina në ‘terr’, Rusia nuk ndal sulmet ndaj infrastrukturës energjetike!

Rusia vazhdon të sulmojë infrastrukturën energjetike të Ukrainës, duke dëmtuar furnizimin me elektricitet. Depot e…

Sulmet në centralin bërthamor të Zaporizhias, Kreu i mbikëqyrësit bërthamor të OKB-së: Ndaloni këtë çmenduri!

Kreu i mbikëqyrësit bërthamor të OKB-së, Rafael Grossi, bëri një apel urgjent për ndalimin e…

Sondazhi i TAR/Polemika në Itali pasi kryeministja Meloni mori vajzën e saj në Indonezi ku u mbajt samiti i G20-ës, jeni dakord me këtë veprim?

Kryeministria e Italisë, Giorgia Meloni mori vajzën e saj 6 vjeçare në takimin e liderëve…

Musk e ripranoi në Twitter, por Donald Trump-it nuk ikën nga Truth!

Platforma Twitter i riktheu llogarinë Donald Trump-it, vendim që pasoi sondazhin ku përdoruesit u pyetën…

Ndryshimet e klimës, miratohet deklarata përfundimtare/BE e OKB “të zhgënjyer”!

Pas negociatave të vështira që e shtynë takimin e së dielës në orar shtesë, Konferenca…

SHBA, të vrarë e të plagosur nga të shtëna me armë zjarri në një klub gay!

Policia amerikane njofton se pesë persona u vranë mbrëmjen e së shtunës në një klub…

Protestat antiqeveritare në Iran, sërish të vrarë nga forcat e sigurisë!

Nuk ndalen vrasjet e policisë ndaj protestuesve në Iran. Mësohet se forcat iraniane të sigurisë…

Shpërthimi i dytë brenda ditës në Rusi, tubacioni i gazit pranë Shën Petersburgut shkakton zjarr masiv!

Një tubacion i gazit natyror ka shpërthyer jashtë Shën Petersburgut në Rusi, duke shkaktuar një…

Samiti i klimës në Egjipt/ Diskutohet marrëveshja për të dëmshpërblyer vendet e varfra!

Negociatorët në samitin e klimës që po mbahet në Egjipt thuhet se kanë arritur një…

Samiti për Bashkëpunim Ekonomik Azi-Paqësor, liderët dënojnë pushtimin rus të Ukrainës!

Liderët e samitit për Bashkëpunim Ekonomik Azi-Paqësor (APEC) lëshuan një deklaratë të përbashkët, ku shumica…

Lavrov-it i ndalohet hyrja në Poloni, Moska: Vendimi i Varshavës, provokues!

Ministrit të Jashtëm rus, Sergey Lavrov i është ndaluar hyrja në Poloni, ku duhet të…