Food & Drink
Argjentinasit prodhojnë biftekun më të madh në botë, por menaxheri i projektit ka një “peng”!

Argjentina po përgatitet për të krijuar biftekun më të madh në botë të llojit milaneze…

Rekordin për verën më të mirë këtë vit e vendos ky vend…

Një shishe verë Musigny Domaine Leroy e vitit 2008 u shit ditët e fundit për…

Studimi! Çfarë ndodh në organizëm nëse nuk hani bukë

Kohët e fundit, shumë njerëz po ndjekin regjime ushqimore që synojnë eliminimin e karbohidrateve për…

7 zakone të përditshme që mund të shkatërrojnë stomakun tuaj!

Pirja e kafesë me stomakun bosh mund të rrisë nivelin e acidit në stomak dhe…

Ju prezantojmë me bimën më shëruese në planet, ndihmon për një sërë sëmundjesh!

Sherebela prej kohësh njihet si një bar medicinal. Paraardhësit tanë e përdorën atë për të…

Një zgjedhje e mirë nga perspektiva mjedisore, gjithçka që duhet të dini rreth regjimit ushqimor nordik!

Regjimi ushqimor Nordik është një mënyrë e të ushqyerit që fokusohet në prokuktet lokale të…

Proteina që ndikon në metabolizëm për të rregulluar peshën trupore…

Një proteinë na tregon se kur duhet të kursejmë energji. Frenimi ose rritja e efekteve…

Hudhra mund të jetë e rrezikshme nëse keni këto probleme shëndetësore!

Është e vështirë të rendisni të gjitha vetitë e dobishme të hudhrës, por duhet të…

Një dhe i vetëm në të gjithë botën! Njihuni me Muzeun më të madh të Çokollatës në Turqi!

Ju kishte shkuar ndonjëherë në mendje se do të kishte një muze çokollate, ose më…

Preferoni të konsumoni alkool gjatë kohës kur jeni në fluturim?! Ja si ndikon kjo në trupin tuaj!

Të porosisësh birrë, verë ose një koktej gjatë fluturimit është një veprim i zakonshëm. Për…

Misioni i rradhës i Elon Musk është të blejë Coca-Cola?!

Pasi bleu Twitter-in për 44 miliardë dollarë, themeluesi miliarder i Tesla dhe Space X, Elon…

Sapo u ‘rrëzua’ miti, vakti i darkës nuk duhet të jetë i lehtë!

Në të gjitha këshillat për ushqyerje të shëndetshme, na sugjerohet gjithmonë që darka të jetë…

Shefi parisien Mory Sacko po shërben një shije të re të kuzhinës franceze…

Imagjinoni kuzhinierin më të përfolur në Paris i vlerësuar me një yll Michelin, duke gatuar…

70-vjetori i mbretërimit të Elizabetës, një libër me anekdota për ushqimin në diplomacinë britanike!

Festimet për mbretërimin 70-vjeçar të Mbretëreshës Elizabeta e Dytë, më 28 prill publikohet “Platinum Jubilee…

Ka vetëm një arsye pse njerëzit refuzojnë të lënë cigaren…

Konsumuesit e rregullt të cigareve janë të shumtë dhe shpesh është shumë e vështirë që…

5 zakonet e të ushqyerit të atletes më të mirë në botë, Serena Williams!

Serena Williams është një nga atletet më të mira në botë dhe përveç kalimit të…

Rita Ora nuk e harron origjinën e saj, këtë herë i prezanton botës gatimet tradicionale!

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Rita Ora është një nga artistet më të njohura në të…

Nesër Pashkët ortodokse, mjekët grekë: Zbatoni këshillat e ekspertëve që të mos e hani darkën në spital!

Besimtarët ortodoksë do të festojnë nesër pashkët, ku gjatë drekës nuk do të mungojnë ushqimet…

Qoftja ‘fluturuese’ dërgohet në hapësirë, por kthehet mbrapsht sepse ‘nuk ishte në shijet e alienëve’…

Turqia mund të jetë shumë larg dërgimit të dikujt në hapësirë, por një restorant kërkoi…

Një hudhër poshtë jastëkut dhe thuajini ‘lamtumirë’ pagjumësisë!

Hudhra, një eliksir i vërtetë për shëndetin e mirë të trupit tonë. Antireumatike, na mbron…

Ekuacioni i darkës ideale nëse doni t’i thoni ‘lamtumirë’ kilogramëve të tepërt!

Do të dish se si mund të të ndihmojë vakti i fundit i ditës për…

Sa ujë duhet të konsumoni në ditë sipas peshës që keni…

Një nga diskutimet më të rëndësishme që kemi rreth problemeve të peshës është se sa…

Efektet fantastike në shëndetin tuaj nëse filloni të pini kafe pa kafeinë!

Kafeja pa kafeinë ndryshon nga kafeja e zakonshme vetëm në sasinë e kafeinës që përmban…

Provoni të pini një muaj rresht një gotë ujë esëll, do të surprizoheni me rezultatet!

Sekreti i bukurisë së grave japoneze qëndron te fakti se ato pijnë çdo ditë një…

Gabimi i madh që po bëni duke konsumuar banane sapo zgjoheni në mëngjes!

Me siguri shpesh ju ndodh që në mëngjes sapo zgjoheni konsumoni një banane për të…

Adhuroni patatet e skuqura?! Epo, ndoshta duhet t’i hidhni një sy studimit më të fundit!

Luigi Fontana, një nga autorët e studimit nga Shkolla e Mjekësisë e Universitetit të Brescias…

Pasi dolën në ankand, “Vezët e diellit” shiten për këtë çmim!

Dy mango nga prefektura Miyazaki në Japoninë jugperëndimore u blenë për 500,000 jen në ankandin…

Zyrtarisht në sezonin e luleshtrydheve, por kujdes! Ja sasia që lejohet të hani në ditë!

Kjo është periudha e luleshtrydheve. Me siguri keni dëgjuar se sa të dobishme janë luleshtrydhet…

Në familjet me fëmijë këto 5 ushqime nuk duhet të mungojnë kurrë!

Fëmijët rriten me shpejtësi dhe njëkohësisht edhe zhvillimi i tyre mendor bën hapa të mëdha….

Disa nga ushqimet që kanë gjasa më së shumti të krijojnë alergji…

Alergjitë ushqimore janë jashtëzakonisht të zakonshme. Në fakt, ato prekin rreth 5% të të rriturve…

Fratenité Negroni/ Një coctail i cili do t’ju mbesë gjatë në mendje!

Kur krijon një coctail mendja të shkon gjithmonë në udhëtime. Në ato udhëtime që të…

Pija që Jennifer Lopez konsumon menjëherë sapo hap sytë në mëngjes!

Edhe pse është 52-vjeçe, diva e muzikës pop Jennifer Lopez ruan ende një trup me…

Thuajini ‘JO’ gotës së qumështit para gjumit!

Para kohës së gjumit mund të hash ushqime të lehta që ndihmojnë gjumin, si ushqimet…

Njihuni me ushqimet që ‘ushqejnë’ dëshirën për seks!

Prej shekujsh, erëzat njihen si afrodiziakë. Të gjithë e dimë se piperi i zi dhe…

Nëse keni këto simptoma jeni duke e tepruar me konsumimin e kafes!

Kur konsumimi i kafes konsiderohet shumë? Mund të habiteni, por në fakt rekomandohet që njerëzit…

Numri i kalorive në menutë e restoranteve, a do të ishte një zgjedhje e mirë?

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do të prezantojë ligjin për ta bërë të detyrueshme që…

E keni pyetur ndonjëherë veten pse disa shishe birre kanë ngjyrë kafe?! Epo, e ka një shpjegim për këtë!

A keni hapur ndonjëherë një shishe birre, e keni hedhur në një gotë transparente dhe…

Pija që do t’ju shpëtojë nga dhimbja e kokës!

Jo të gjithë e dinë se lëngu i turshive është një “thesar” për shëndetin. Një…

40% e ushqimit në restorante hidhet në mbeturina, ja zgjidhja perfekte për këtë problem global!

Sipas Agjencisë të Mbrojtjes së Burimeve Natyrore, 40% e ushqimit që gatuhet në Shtetet e…