Tech
Çfarë pritet të ndodhë pasi Facebook të dalë në pension sipas “The Economist”?!

“White hot ”, një dokumentar i ri, gjurmon ngritjen dhe rënien e Abercrombie & Fitch,…

Ju njohim me ndryshimet më të fundit në WhatsApp!

Mark Zuckerberg ka lajmëruar së fundmi për ndryshimet e reja që pritet të ndodhin në…

Ju njohim me shqiptaren që Apple ka punësuar për projektin e rradhës!

Korporata amerikane Apple Inc. ka rekrutuar një drejtuese shqiptare nga Ulqini që prej kohësh ka…

Zbuloni misionin e NASA-s për të “joshur” alienët!

NASA po planifikon që të dërgojë foto të njerëzve të zhveshur në hapësirë për të…

Twitter nga tani e tutje do të ketë kosto për bizneset dhe qeveritë!

Shefi i Tesla-s, Elon Musk ka bërë me dije se përdoruesit e biznesit dhe qeverisë…

Duhet t’i provoni, 10 parfumet më të famshme në TikTok!

Dëshironi të zbuloni aroma të reja? Jepuni 10 parfumeve të famshme në TikTok një shans…

Japonezi që u martua me hologramin gjendet në një problem të madh!

Një burrë japonez, i cili në vitin 2018 u martua me një hologram, aktualisht ka…

Kina nis një ekspeditë të re shkencore në majën më të lartë në botë!

Kina ka nisur një ekspeditë të re gjithëpërfshirëse shkencore në malin Qomolangma, maja më e…

Kujdes llogaria juaj në Facebook mund të jetë në rrezik! Mashtrimi i ri kërcënon të mbyllë llogarinë nëse…

Përdoruesit e rrjetit social Facebook po paralajmërohen për një mashtrim të ri të keq, i…

Tremujori i parë fiskal i vitit mbyllet me rritje, Apple kalon pritshmëritë!

Apple nuk zhgënjen me pritshmëritë. Cupertino mbyll tremujorin e parë fiskal të vitit me të…

Çfarë do të ndodhë në fundjavë?! Ne ju themi të mbani sytë nga qielli!

Miliona persona do të kenë mundësinë të shohin eklipsin e parë diellor të vitit 2022…

TikTok, aplikacioni më i shkarkuar në botë deri më tani!

Së fundmi, ‘Sensor Tower’ ka publikuar raportin e “Q1 2022: Store Intelligence Data Digest”, ku…

Ju prezantojmë nëndetësen luksoze që mund të transportojë 9 pasagjerë deri në 200 metra nën ujë!

Nga makinat fluturuese te superjahtet, shumë mënyra inovative të transportit janë zbuluar vitet e fundit….

Një mesazh i rrezikshëm po qarkullon në WhatsApp, kini kujdes!

Të gjithë përdoruesit e WhatsApp kanë marrë një paralajmërim për të pasur kujdes pasi në…

Moska sekuestron asetet ruse të kompanisë Google!

Një gjykatë në Moskë ka sekuestruar pronën dhe ka ngrirë llogaritë bankare të nëndegës ruse…

Superkompjuteri më i fuqishëm në Evropë arrin në Barcelonë!

Barcelona me superkompjuterin e ri Mare Nostrum 5, instalimi i të cilit pritet të përfundojë…

Aty ku ëndrrat bëhen realitet, risia e fundit nga “Hawaiian Airlines”!

“Hawaiian Airlines” së shpejti do të jetë kompania e parë e madhe, që pasagjerëve të…

Pronari i Teslas “zgjeron” hartën e interesit, Elon Musk blen rrjetin social “Twitter”

Miliarderi, Elon Musk, ka arritur marrëveshje për të blerë rrjetin social, Twitter për gati 44…

Time: Musk një hap larg blerjes së Twitter, po diskutohen kushtet e fundit!

Pavarësisht rezistencës së mëhershme, Twitteri duket se po i afrohet marrëveshjes për një shitje prej…

Ju prezantojmë me miun robot, i përgatitur për misione shumë specifike!

Shkencëtarët kinezë kanë krijuar për herë të parë një mi-robot, që sillet fiks si një…

A ndiqni njerëz që nuk ju pëlqejnë në rrjetet sociale?! Ka një arsye pse e bëni këtë!

Me siguri që në rrjetet tuaja sociale ndiqni njerëz të padëshiruar, nuk ju pëlqejnë aspak…

10 teknologjitë që premtojnë të bëjnë mrekullira!

Instituti i Teknologjisë i Masaçusets (MIT) në Boston, SHBA ka përpiluar një listë me 10…

Twitter ndalon reklamat “mashtruese” që kanë lidhje me ndryshimet kimatike!

Twitter po ndalon reklamat mashtruese që janë kundër konsensusit shkencor të ndryshimeve klimatike. Këtë e…

BE miraton rregullat e reja, platformat e rrjeteve sociale të menaxhojnë përmbajtjet e papërshtatshme!

Negociatorët nga Parlamenti Evropian dhe 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë arritur një marrëveshje…

Çfarë po planifikon Elon Musk? Tesla, Space X dhe Twitter në një super-kompani të vetme!

Elon Musk mund të jetë duke hedhur themelet në drejtim të “kombinimit” të Tesla, SpaceX…

Elon Musk: “Çipi i trurit ‘Neuralink’ mund të ndihmojë në trajtimin e obezitetit…”

Miliarderi i teknologjisë, Elon Musk beson se çipi i trurit Neuralink mund të ndihmojë në…

BE ka gati projektligjin që lufton abuzimet në internet

Negociatorët nga Parlamenti Evropian dhe 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë arritur një marrëveshje…

Fitimet e Tesla rriten pasi klientët paguajnë më shumë!

Tesla ka rritur çmimet, por kjo nuk duket se ka ulur kërkesën për makinat e…

Video spektakolare realizuar nga NASA, eklipsi i diellit i parë nga Marsi!

Shikimi i pamjeve më të fundit të një eklipsi diellor në Mars i jep një…

“OnlyFans” ndërpret përkohësisht aktivitetin e profileve ruse!

“OnlyFans” ka ndërprerë përkohësisht aktivitetin e profileve ruse dhe ka deklaruar se nuk do i…

Tani do të kemi mundësinë që t’i editojmë ‘tweet’-et tona në Twitter?!

Pas shumë vitesh një veçori e re është rregulluar, Twitter njoftoi në fillim të këtij…

Larg fotove perfekte me filtra dhe modifikime, ju njohim me “konkurrentin” e Facebook dhe Instagram!

Facebook dhe Instagram tashmë kanë një konkurrent të fortë. Ekziston një aplikacion më i ri…

Sondazhi befasues, gjenerata e re e ka të lehtë të heqë dorë nga rrjetet sociale!

Të njohur për faktin se janë shumë të lidhur pas telefonave inteligjentë, shumë të rinj…

Ju njohim me rrjetin social kryesor të përdorur nga qytetarët rusë!

Telegram është aktualisht rrjeti social kryesor i përdorur nga qytetarët rusë pasi autoritetet atje ndaluan…

Çfarë na pret 5 vitet e ardhshme, harta botërore e dimensionit të ri virtual, “Metaverse”…

Metaverse ka ndryshuar realitetin e botës së teknologjisë por në të njejtën kohë ka shkaktuar…

Ju prezantojmë me TikTok-eren e parë e cila së shpejti do të shkojë në hapësirë!

Samantha Cristoforetti po përgatitet të bëhet TikToker-ja e parë ‘jashtëtokësore’. Astronautja italiane e Agjencisë Evropiane…

NASA na ofron pamjet mahnitëse të “Hënës Rozë”!

Së fundmi NASA ka publikuar një imazh mbresëlënës të hënës së plotë. Në pamjet e…

Panele diellore “vetë-shëruese”, shkencëtarët: Mund të jenë e ardhmja e energjisë së pastër

Një material i përdorur zakonisht në panelet diellore është gjetur për të riparuar veten kur…

Twitter prezanton planin e rradhës për t’u mbrojtur nga Elon Musk!

Kompania gjigante Twitter njoftoi së fundmi se bordi i saj i drejtorëve miratoi njëzëri mbrojtjen…