Travel
Avioni hipersonik në filmin e Tom Cruise së shpejti në flotën amerikane!

Avioni luftarak hipersonik, që shfaqet në filmin “Top Gun: Maverick”, me protagonist Tom Cruise, mund…

Strategjia e Turqisë për të tërhequr turistët rusë!

Turqia po përpiqet të tërheqë më shumë turistë rusë duke zgjeruar përdorimin e “Mir”, sistemi…

Arsyet pse Irlanda është një destinacion mbresëlënës në çdo stinë!

Peisazhe mbresëlënëse, mikpritje mesdhetare me atmosferat e magjishme të veriut të Europës. Këto dhe shumë…

Atraksioni ikonik i Parisit, ‘Moulin Rouge’ kthehet në Airbnb!

I ulur në majë të një prej klubeve të natës më të famshme në botë…

Shqipëria e parë nga sytë e turistëve izraelitë, për këtë na tregon më shumë në TAR Ana Çili!

Sot në emisionin “Live from Tirana” ishte e ftuar në studio Ana Çili, guidë e…

Vietnam, përurohet ura prej xhami më e madhe në botë!

Periudha e pandemisë ka qenë vërtetë e vështirë për një vend që më së shumti…

Kina nis një ekspeditë të re shkencore në majën më të lartë në botë!

Kina ka nisur një ekspeditë të re gjithëpërfshirëse shkencore në malin Qomolangma, maja më e…

Në këtë vend mund të kërceni tango kudo ku ndodheni pa u shqetësuar nga sytë e njerëzve përreth!

Buenos Aires është kryeqyteti i Amerikës së Jugut që bie në sy. Nuk e quajnë…

Jeni mërzitur nga miqtë?! Këto janë 5 destinacionet ideale për një udhëtim vetëm!

Tani që më në fund mund të udhëtojmë lirisht nëpër botë, nisja e një udhëtimi…

Ja cili është qyteti më i mirë në botë, sipas ‘The Telegraph”!

“The Telegraph” mendon se qyteti më i mirë në botë ndodhet në Spanjë. Gazeta britanike,…

Një dhe i vetëm në të gjithë botën! Njihuni me Muzeun më të madh të Çokollatës në Turqi!

Ju kishte shkuar ndonjëherë në mendje se do të kishte një muze çokollate, ose më…

Preferoni të konsumoni alkool gjatë kohës kur jeni në fluturim?! Ja si ndikon kjo në trupin tuaj!

Të porosisësh birrë, verë ose një koktej gjatë fluturimit është një veprim i zakonshëm. Për…

Ju prezantojmë nëndetësen luksoze që mund të transportojë 9 pasagjerë deri në 200 metra nën ujë!

Nga makinat fluturuese te superjahtet, shumë mënyra inovative të transportit janë zbuluar vitet e fundit….

Aty ku ëndrrat bëhen realitet, risia e fundit nga “Hawaiian Airlines”!

“Hawaiian Airlines” së shpejti do të jetë kompania e parë e madhe, që pasagjerëve të…

Nuk është iluzion, ju njohim me 3 linjat më të pazakonta ajrore!

Në fund të viteve 1970, qeveria amerikane çrregulloi industrinë e linjave ajrore, duke hequr kontrollin…

Qoftja ‘fluturuese’ dërgohet në hapësirë, por kthehet mbrapsht sepse ‘nuk ishte në shijet e alienëve’…

Turqia mund të jetë shumë larg dërgimit të dikujt në hapësirë, por një restorant kërkoi…

Vendi që ju bën të mundur të jetoni dhe të punoni atje deri në 3 vjet!

Spanja po planifikon të mundësojë një ‘vizë nomade digjitale’, për shumë njerëz që mund të…

Ju njohim me destinacionet ideale për të punuar online nëpër botë!

Me ardhjen e pandemisë, më shumë se dy vjet më parë, bota jonë ka ndryshuar…

Tanimë bota e ka urën më të gjatë, ‘Skybridge’ thyen rekord!

Një urë e varur do të hapet në verilindje të Republikës Çeke, midis kreshtave të…

Ju prezantojmë me TikTok-eren e parë e cila së shpejti do të shkojë në hapësirë!

Samantha Cristoforetti po përgatitet të bëhet TikToker-ja e parë ‘jashtëtokësore’. Astronautja italiane e Agjencisë Evropiane…

Rikthehet “magjia” në Belgjikë, turistët nga e gjithë bota mblidhen në “Pyllin Blu”!

Ashtu siç do vit, magjia rikthehet në Belgjikë, me tapetin e luleve shumëngjyrëshe, ku mbizotërojnë…

Turizmi hapësiror nuk është më një ëndërr, por realitet! Ju njohim me balonën kozmike!

Ideja e turizmit hapësinor gjithnjë e më shumë po largohet nga filmat fantastiko-shkencorë dhe po…

Duhet t’i vizitoni të paktën një herë në jetë, 10 kopshtet me lule me një bukuri të paharrueshme!

Pranvera sapo ka nisur dhe është pikërisht në këtë periudhë, që miliona fusha dhe kopshte…

Jo pa arsye, CNN promovon Shqipërinë dhe Kosovën për sezonin veror 2022!

Shqipëria dhe Kosova janë dy nga gjashtë destinacionet që CNN sugjeron për turistët për sezonin…

Ju njohim me 10 udhëtimet më të bukura me tren në Europë!

Europa është shtëpia e një rrjeti të madh hekurudhor, që mundësojnë udhëtime vërtet spektakolare, të…

Përse vikingët ikën nga Groenlanda? Zbulohet një nga misteret më të mëdha të mesjetës!

Një nga misteret e mëdha të historisë së mesjetës së vonë ka të bëjë me…

Linja ajrore “Condor” vjen me një strategji të re, avionët duken si të ishin karamele!

Pjesa më e madhe e avionëve duken pak a shumë njësoj nga jashtë, të bardhë,…

5 udhëtimet më të rëndësishme të aktores së njohur të humorit Albana Perhati!

Sot në emisionin “Live from Tirana” ishte e ftuar në studio aktorja e njohur e…

“Corriere della sera”, shkrim për Shqipërinë e thesareve të fshehura për t’u zbuluar!

Gazeta e njohur italiane “Corriere della sera” i kushton një shkrim vendit tonë, me fokus,…

Avioni gjigant përfundon me sukses fluturimin e mundësuar nga vaji i gatimit!

Një avion gjigant Airbus A380 ka kryer me sukses një fluturim test ku në vend…

Kush është gati të udhëtojë me pilotin John Travolta?! Aktori më krenar se kurrë bën lajmërimin surprizues!

Aktori i njohur John Travolta është duke festuar së fundmi një moment historik në jetën…

Si të ekploroni botën pa e shkatërruar atë…

Nëse ka diçka që na kanë dhënë vitet e fundit, është koha për të menduar….

Cilat janë mrekullitë arkitekturore të Ukrainës që kërcënohen nga bombardimet ruse?

Që prej datës 24 shkurt kur forcat ruse sulmuan Ukrainës dhe vazhdojnë ende sot rreziku…

Tirana by night!

Tirana është kryeqyteti i Shqipërisë, një shteti të vogël por me një domethënie shumë të…

Dubai përuron Muzeun e së Ardhmes, një ‘udhëtim’ në vitin 2071!

Emiratet e Bashkuara kanë përuruar Muzeun e të Ardhmes në Dubai, një ndërtesë e vlerësuar…

Ju njohim me 10 plazhet më të mira në botë për vitin 2022!

Pale sa zili do të keni kur të lexoni në këtë artikull për plazhet më…

Ghibli Park, një destinacion i ri për të gjithë fansat e filmave anime, hap dyert në Japoni!

Fansat e “My Neighbor Totoro”, “Kiki’s Delivery Service” dhe filma të tjerë nga regjisori Hayao…

NASA parashikon rritje historike të nivelit të ujit në det, fajtorë është njeriu

Agjencia hapësinore amerikane NASA dhe agjencitë e tjera të qeverisë amerikane, kanë konstatuar se niveli…

Kalaja e Beratit vizitë falas, hiqet bileta për turistët!

Turistët shqiptarë e të huaj, tashmë nuk kanë nevojë për biletë që të shijojnë vizitat…