Celebrities Gossip Magazine Showbiz

Celine Dion trondit fansat me një zbulim për trajtimin e sindromës së saj!

Kanë kaluar dy vjet që kur Celine Dion u diagnostikua me sindromën e personit të ngurtë (në anglisht – Stiff Person Syndrome) dhe reduktoi në mënyrë drastike daljet e saj publike, por transmetimi i fundit i specialit të NBC News “Celine’s Story” më në fund i dha legjionit të saj të fansave një bisedë të ulur që hodhi dritë mbi shëndetin e këngëtares me famë botërore.

Vitet e fundit, Dion – i cili ka shitur miliona disqe gjatë një karriere muzikore prej katër dekadash – ka luftuar me SPS, një çrregullim i rrallë neurologjik që shkakton spazma muskulore dhe dhimbje kronike. Për të menaxhuar një sëmundje që përkeqësohet gradualisht me kalimin e kohës, Dion zbuloi një masë që mendonte se duhej të merrte për të luftuar shqetësimin intensiv dhe të panjohur.

Dion po merrte doza të Valiumit potencialisht fatale!

“Celine’s Story” u transmetua më 11 qershor dhe Dion zbuloi në intervistë se asaj i ishte përshkruar qetësuesi Valium përpara diagnozës së saj me SPS në 2022. Ajo i shpjegoi gazetares Hoda Ktob se trupi i saj gradualisht ndërtoi një tolerancë ndaj ilaçeve të varësisë dhe në një moment, Dion po merrte në mënyrë rutinore një dozë potencialisht fatale prej 90 miligramësh të drogës. Celine shtoi:

Nuk e dija sinqerisht se mund të më vriste. Nëntëdhjetë miligramë Valium mund të të vrasin, mund të ndalosh frymëmarrjen. Dhe në një moment, puna është se trupi im u mësua me të në 20 dhe 30 dhe 40 derisa u rrit. Dhe kisha nevojë për këtë, po më relaksonte të gjithën. trupi për çfarë, për dy javë, për një muaj.

Dion shpjegoi se ajo filloi të ndjente efektet e SPS që në vitin 2008, por ajo mbajti një orar rigoroz të turneut në mënyrë që të mos zhgënjejë fansat e saj. Ajo përshkroi se ndjente dhimbje verbuese dhe spazma të rënda rezultuan në brinjë të thyera si pasojë e sëmundjes tepër të rrallë autoimune nga e cila vuan.


Por Dion është zotuar të forcohet dhe të vazhdojë të këndojë për aq kohë sa të jetë e mundur. 56-vjeçarja u largua me sukses nga Valium dhe dëshiron të ndiejë sërish adrenalinën e performancës në skenë — që do të thotë se një koncert rikthimi, apo edhe një turne i vogël, mund të jetë në pritje.