Music

Çfarë dëgjuam në 2021: Albumet dhe podcast-et më të mira të vitit!

Nëse ky vit i çuditshëm, i ndërprerë ka pasur një test pozitiv, ka qenë që shumë prej nesh më në fund patën kohë për t’u angazhuar plotësisht me kulturën. Me stacionet tona të rregullta të mbyllura për pjesën më të madhe të vitit dhe shumicën e udhëtimeve në pritje, largimi nga e gjithë kjo shpesh nënkuptonte të dilnim nga kufjet, të uleshim dhe të kënaqeshim me të gjithë muzikën dhe podcastet që normalisht do të ishim shumë të zënë për t’i vlerësuar. Dhe me artistët që krijojnë kulturë të izoluar për një audiencë që kishte dëshpërimisht nevojë për diçka, ky arriti të ishte diçka si një vit i mirë në të gjitha aspektet. Nga klasikët e ardhshëm të rap-it dhe jazz-it deri te hetimet mjeko-ligjore dhe intervistat e gjata, këtu është zgjedhja jonë nga më të mirat e vitit 2021.

MUSIC

01. TYLER, THE CREATOR
Call Me If You Get Lost

Një album prej 16 këngësh i mbushur plot me ide, skica, kolona zanore dhe zbulime të tjera, “Call Me If You Get Lost” parqet Tyler, the Creator me një bashkëpunim me DJ Drama, vendasin Philly përgjegjës edhe për serinë e albumve “Gangsta Grillz”. Afërsisht tre minuta të këtij portreti të një artisti në kulmin e fuqive të tij dhe mjaft të inspiruar.

02. MR ISAIAH RASHAD
The House Is Burning

Pesë vjet pas publikimit të tij të mëparshëm të plotë, reperi nga Tenesi, Mr. Isaiah Rashad, me albumin “The House Is Burning” u zhyt në llojin e produksionit të ritmeve të çuditshme dhe piroteknikës vokale që shënuan edhe punën e hershme të Outkast. Kënga e njohur “Headshots (4r Da Locals)” madje arrin të krijojë diçka të freskët nga ajo e vjetra “Ah Yeah”.

03. SELF ESTEEM
Prioritise Pleasure

Mund të kishte qenë ndjenja e rraskapitur, e shkaktuar nga bllokimi, por “I Do This All The Time” i Self Esteem ishte një goditje e papritur emocionale kur u lançua në muajin prill, me krijime dhe me tekste për dobësinë njerëzore si p.sh. një monolog i përditësuar i zotit Alan Bennett. Albumi e përmbush lehtësisht premtimin e këngës.

04. MR JAMES BLAKE
Friends That Break Your Heart

Më shumë tërheqje e telave të zemrës erdhi nga z. James Blake, koleksioni i fundit i të cilit përbëhet nga këngë të testuara fillimisht gjatë koncerteve të tij në periudhën e izolimit dhe kishin të bënin me problematikat e miqësive të prishura. “Kjo dhemb si fundi i botës,” ai këndon me një piano, elektronikë pulsuese dhe vokale të mbivendosura.

05. DIJON
Absolutely

“Absolutely” i këngëtarit dhe kantautorit që di gjithçka të Los Angeles-it, Dijon, bashkoi një gamë të ndryshme elementesh të “Americana” me mbi 12 këngë të shkurtra. Kënga e Barnstorming “Many Times” arriti të tingëllojë ndryshe ndaj valës së re muzikore, shpirtit të viteve 1980 dhe pa pritur nga z. Bruce Hornsby. Asnjë arritje e madhe, por më shumë në një këngë që arrin në vetëm dy minuta e gjashtë sekonda.

06. LITTLE SIMZ
Sometimes I Might Be Introvert

Me albumin e saj të katërt të jashtëzakonshëm, Simbiatu Ajikawo, e njohur ndryshe si Little Simz, u kthye në statusin e figurës publike emblematike e identitetit të një kombi. Duke punuar me producentin Inflo i njohur për punën e tij me Michael Kiwanuka, Sault dhe tani me Adele. “Sometimes I Might Be Introvert” dha një vizion kinematografik pa u ndjerë i dobët. Ku edhe një nga këngët që është pjesë e albumit me titull “Woman” arriti të merrte goxha vëmendje.

07. BICEP
Isles

Teksa ‘dance music’ hyn në dekadën e saj të katërt, ajo po gërmon të kaluarën e saj në detaje gjithnjë e më shumë mjeko-ligjore. Me ndryshimet e tij euforike, vokalet pa fjalë dhe zbukurimet e ekstazës, albumi i dytë i dyshes muzikore Bicep riimagjinoi stilet e anashkaluara të ngjarjeve “Future Sound of London” dhe “Megadog” nga fillimi i viteve 1990. Dhe me pistat e kërcimit të mbyllura, ishte pikërisht ajo që na duhej.

08. THE WEATHER STATION
Ignorance

“The Weather Station” një grup folklorik kanadez i kryesuar nga këngëtarja Tamara Lindeman u shfaq plotësisht tek të gjithë me albumin “Ignorance”, një vitrinë e gjerë, jazz, thellësisht atmosferike për talentet e jashtëzakonshme vokale të Lindeman. Një nga ato regjistrime të rralla që mund të shfaqen po aq në “Radio 6 Music”, me një miks të specializuar “1Xtra” ose në “Radio 3’s Night Waves”.

09. PARQUET COURTS
Sympathy For Life

“New York Parquet Courts” me katër pjesë i shtriu të gjithë kufijtë e albumit të tyre të shtatë me titull “Sympathy For Life”,me ritme më të mëdha, gati për klube dhe ekskursione, të cilat panë këngë të tilla si “Marathon Of Anger” të enden për të eksploruar. Një pamje e 2021 shumë ‘post-punk’.

10. MS EMMA-JEAN THACKRAY
Yellow

Multi-instrumentistja Emma-Jean Thackray fitoi përvojën në Yorkshire përpara se të bëhej pjesë e një bande muzikore në Kolegjin Mbretëror të Uellsit të Muzikës dhe Dramës, teorisë klasike, hip-hopit të J Dilla dhe jazz-it. Të gjithë këta elementë kombinohen për ta bërë albumin “Yellow” një nga publikimet më ambicioze dhe krijuese të vitit.

PODCASTE

01.
The Town That Knew Too Much

Hetimi qesharak, kurioz dhe zbulues i Nick Hilton për Cheltenham dhe se si një qytet shumë i qetë në fshatin anglez u bë një nga epiqendrat e botës për spiunazhin, inteligjencën dhe anën e errët të krijimit të shtetit nëpërmjet selisë së GCHQ. Një përrallë ku e vërteta është shumë më e çuditshme se trillimi.

02.
Stuff The British Stole

Nga erdhën në të vërtetë të gjitha ato statuja, piktura dhe artefakte që popullojnë institucionet kulturore të Mbretërisë së Bashkuar? Kjo pyetje e thjeshtë përbën bazën e hetimeve të gazetarit dhe autorit Marc Fennell, me marrëdhënien tonë me perandorinë, kombin, racën dhe eksplorimin e zbërthyer çdo javë përmes një artikulli të ndryshëm dhe historisë së tij.

03.
Grounded With Louis Theroux

Pasi lartësoi emrin e tij duke eksploruar shtrirjen e jashtme të shoqërisë njerëzore në mbarë botën, Louis Theroux iu përgjigj izolimit duke intervistuar subjektet e tij nga komoditeti i shtëpisë. Të ftuarit, nga Boy George deri te Michaela Cole, u bën të njohura përmes platformës ‘Zoom’ në një sërë bisedimesh.

04.
The Blindboy Podcast

Kur ‘Rubberbandits’ u shfaqën për herë të parë si dyshja komike dhe muzikore në YouTube, do të kishit shumë gjasa që Blindboy të ishte përfundimisht përgjegjës për një seri bisedash me njohuri të mëdha, duke mbuluar të gjitha bazat nga inteligjenca artificiale dhe komunat e seksit viktoriane deri te ekonomia e Berlinit.

05.
Am I Normal?

Si gazetare e të dhënave, Mona Chalabi është e pajisur mirë për të përballuar pyetjet e mëdha: “a duhet të shkelësh ligjin?”, “sa miq më duhen?”, “a po më mashtron dentisti?” Por kur numrat nuk mund të japin përgjigjet, ajo kërkon ekspertë, të panjohur dhe herë pas here edhe nënën e saj për të mbështetur çështjen e saj.

06.
Things Fell Apart

Si dokumentari kryesor i shoqërisë sonë të çuditshme, postmoderne, gazetari dhe regjisori Jon Ronson ka përvetësuar podcastet e viteve të fundit. Ritmi më i ngadaltë dhe stili diskursiv i përshtaten në mënyrë të përkryer tonit të tij kureshtar. Në pjesën e tij të fundit, ai analizon luftërat kulturore ose, siç i përmbledh ai duke thënë pothuajse gjithçka për të cilën njerëzit i bërtasin njëri-tjetrit në mediat sociale.

07.
Once Upon A Time… At Bennington College

“Once Upon A Time…”fokusohet tek vitet e diplomimit të shkrimtarëve Donna Tartt, Jonathan Lethem dhe Bret Easton Ellis në 1986. Është një histori e jashtëzakonisht e këndshme, e thjeshtë dhe paqësore ku u përplasën disa nga romancierët më me ndikim të Gen X. Në retrospektivë, është sikur po thua, ‘pse ishe kaq i mjerë?, pyet Easton Ellis.

08.
The Line

Në vitin 2018, një grup i Marinës së SHBA-së pretendoi se udhëheqësi i tyre, Eddie Gallagher, kishte vrarë një robër 17-vjeçar në Irak. Rasti i mëpasshëm ishte një dritare në realitetin e zymtë të jetës në luftë. Dëshmitë e siguruara nga prezantuesi Dan Taberski në këtë ritregim të hetimit zgjidh një histori komplekse me një kthesë të madhe.

09.
Maintenance Phase

Zbulimi i shkencës së padëshiruar pas modës së shëndetit, mashtrimeve të shëndetit dhe këshillave të pakuptimta të ushqyerjes.”Maintenance Phase” është një shfaqje që synon t’ju edukojë mbi tema për të cilat nuk i dini dhe jeni kurioz. Aubrey Gordon dhe Michael Hobbes veçojnë gjithçka, nga BMI dhe deri tek historia e vibratorëve.

10.
Resistance

Pas një viti të mbushur me protesta, konflikte dhe trazira sociale, podcast-i i Saidu Tejan-Thomas Jr mbi “refuzimin për të pranuar gjërat ashtu siç janë” është një draft thelbësor i historisë. Çdo episod gjen një rrugë të re për të treguar historinë e kohës sonë.