Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Lifestyle

Çfarë është fenomeni i të famshmëve dhe pse njerëzit po bëhen të famshëm për asgjë…

Zakonisht, kur shqiptojmë fjalën “njeri i famshëm” ose “yll” nënkuptojmë një person që ka pasur sukses në një fushë të caktuar si kinematografi, sport, këndim, etj. Megjithatë, ndonjëherë, të gjithë duket se e njohin një person, por askush nuk mund të thotë se për çfarë personi është i famshëm.

Ky fenomen madje ka një term të veçantë, i famshëm për të qenë i famshëm. Duket si pak përçmuese pasi përdoret në lidhje me yjet që kanë fituar popullaritet jo për shkak të talentit të tyre, por thjesht për shkak të paraqitjes së tyre të shpeshtë në media.

Njihuni me arsyet e shfaqjes së këtij fenomeni…

Me çfarë filloi gjithçka dhe kush ishte njeriu i famshëm i parë.

Termi “i famshëm” u krijua nga historiani dhe teoricieni amerikan Daniel J.Boorstin në vitin 1961. Ai tha se “revolucioni grafik në gazetari dhe forma të tjera të komunikimit e kishte ndarë famën nga madhështia dhe se kjo ndarje shpejtoi prishjen e famës në një famë të thjeshtë. ” Ideja e “personazhit të famshëm” pasqyroi fenomenin e ri që befasoi shumë njerëz. “Në të kaluarën, nëse dikush ishte i famshëm ose famëkeq, ishte për diçka, si shkrimtar, aktor, kriminel, për ndonjë talent. Sot dikush është i famshëm për të qenë i famshëm.

Një balerin franceze e shekullit të 19-të Cléo de Mérode mund të konsiderohet si një nga personazhet e parë të famshëm, imazhi i të cilëve u njoh gjerësisht. Ajo u quajt “fama e parë e vërtetë”. Ajo ishte gjithashtu gruaja e parë, fotografitë e së cilës u përhapën në të gjithë botën në formën e kartolinave. Mund të themi se ishte një lloj analogu i Instagramit të sotëm.

Cléo ishte vajza e paligjshme e një baroneze vjeneze dhe ajo u bë e njohur jo vetëm falë vallëzimit të saj, por më shumë falë pamjes së saj të ndritshme, pamjes joshëse dhe thashethemeve të ndryshme. Gjithashtu, ajo solli në modë një ‘hairstyle’ që mbulon të dy veshët dhe shumë njerëz filluan të supozojnë se asaj i mungonin një ose të dy veshët e saj. Për më tepër, shoqëria po diskutonte në mënyrë aktive jetën e saj personale, në veçanti, romancën e saj të supozuar me mbretin e Belgjikës. Për më tepër, sapo ajo u shfaq në skenë e cila krijoi iluzionin e një trupi të zhveshur, kjo është kur të gjithë filluan të flasin për Cléo edhe më shumë. Ajo ishte një nga gratë më të njohura në Francë në fund të shekullit të 19-të dhe fillimit të shekullit të 20-të dhe mori titullin e gruas më të bukur në Paris në 1898.

Aktorja e cila u bë e famshme për numrin e burrave që kishte në vitet ’50 të shekullit të kaluar

Zsa Zsa Gabor, një aktore amerikane e cila ishte në qendër të vëmendjes në vitet ’50 të shekullit të kaluar, mund të quhet një shembull tjetër i ndritshëm i këtij fenomeni. Një herë, historiani dhe kritiku, Neal Gabler, prezantoi termin “Zsa Zsa Factor” për të përshkruar fenomenin e famës që erdhi nga origjina e panjohur. Edhe pse ajo është e shënuar si aktore në të gjitha burimet, duhet theksuar se filmografia e saj është shumë më pak mbresëlënëse sesa sjellja e saj ekstravagante dhe lista e burrave të saj. Zsa Zsa kishte 9 burra përfshirë manjatin e hotelit “Conrad Hilton” dhe aktorin e famshëm George Sanders.

Historia e suksesit të Gabor është mjaft demonstruese: pas disa paraqitjeve në filma, ajo nuk u largua nga ekranet e TV dhe u shfaq rregullisht në shfaqje të ndryshme televizive. Si rezultat, ajo krijoi një imazh të shoqërisë së kudogjendur për veten e saj. Sigurisht, detajet e jetës së saj personale dhe të gjitha llojet e skandaleve dhe ndjesive, hynin vazhdimisht në media.

Zsa Zsa kishte 2 motra të cilat gjithashtu u bënë aktore dhe përsëritën fatin e saj deri diku. Prezantuesi televiziv Merv Griffin shkroi në autobiografinë e tij:

“Të gjitha këto vite më vonë, është e vështirë të përshkruash fenomenin e 3 vajzave magjepsëse Gabor dhe nënës së tyre të kudogjendur. Ata shpërthyen në faqet e mediave dhe në kolonat e thashethemeve kaq papritur dhe me një forcë të tillë, ishte sikur të ishin rrëzuar nga qielli.” Zsa Zsa jetoi 99-vjeçe dhe ishte dëshmitare e lulëzimit të një shoqërie tjetër me të cilën ishte e lidhur Paris Hilton.

Rishfaqja e fenomenit të Paris Hilton falë një gjyshi të talentuar.

Conrad Hilton ishte një biznesmen i suksesshëm që mbetet në histori si një person që krijoi një revolucion në biznesin e hotelerisë dhe si themeluesi i zinxhirit të hoteleve “Hilton”. Ishte ai që i bëri hotelet ashtu siç i shohim tani. Conrad i bashkoi ata me restorante dhe argëtim, duke i kthyer hotelet nga vendet për të fjetur në vende ku dikush mund të kalojë mirë.

Ishte stërmbesa e tij e cila u bë një nga të famshmet më të njohura në vitet ’90. Ajo ishte e njohur në të gjithë botën, emri Paris Hilton ishte gjithmonë atje në kopertinat e revistave, por në të njëjtën kohë, askush nuk mund të shpjegonte se për çfarë ishte e famshme. Sipas versionit zyrtar, Paris Hilton është një modele, aktore, këngëtare dhe stiliste, por në asnjë nga këto fusha ajo nuk ka lënë një shenjë të rëndësishme që të krahasohet me famën e saj. Fama erdhi pasi ajo mori pjesë në reality show “The Simple Life” ku filmoi së bashku me shoqen e saj Nicole Richie.

Hilton u bë vetë gruaja që ringjalli fenomenin “e famshme për të qenë e famshme” dhe pati një ndikim të madh në masat e viteve 2000. Ajo u shfaq në Librin e Rekordeve Guinness në 2007 si e famshmja më e mbivlerësuar që pati sukses vetëm përmes pasurisë së trashëguar dhe një stili jetese luksoze. Sidoqoftë, Paris shkoi më tej dhe arriti të fitojë para nga popullariteti i saj duke krijuar një markë me të njëjtin emër. Sot, vetëm linja e saj e parfumeve solli të ardhura prej më shumë se 2.5 miliardë dollarësh. Në vitin 2011, revista “Variety” e quajti Hilton një “Sipërmarrëse Miliarda dollarësh”.

Fenomeni i familjes Kardashian

Në vitin 2011, prezantuesja televizive Barbara Walters, ftoi Kris Jenner dhe vajzat e saj, Kim, Khloé dhe Kourtney në programin e saj vjetor për njerëzit më të shquar të vitit. Prezantuesja i pyeti: “Ju nuk aktroni vërtet, nuk këndoni, nuk vallëzoni. Nuk keni, më fal, asnjë talent.” Dhe Khloé u përgjigj: “Por ne ende po argëtojmë njerëz.” Dhe Kim shtoi” “Unë mendoj se është më shumë një sfidë për ju të jeni në një reality show dhe t’i bëni njerëzit të bien në dashuri me ju sepse jeni ju. Pra, definitivisht ka shumë më tepër presion mendoj. ” Sado kureshtare të duket, Kim dikur punonte si asistente personale e Paris Hilton.

Sot familja Kardashian-Jenner madje quhet një “fenomen kulturor”. Shumë njerëz ende po pyesin se si arritën të bëhen të famshme në të gjithë botën dhe të krijojnë një perandori të tërë biznesi që bazohet vetëm në popullaritetin e motrave dhe nënës së tyre. Në fund të fundit, gjithçka filloi me pjesëmarrjen në një reality show, por më pas, si me magji, gjithçka që preku familja Kardashian filloi të kthehej në ar. Sot, motrat e famshme prodhojnë rroba, të brendshme, kozmetikë, bizhuteri, punojnë si modele dhe janë bërë një nga figurat kryesore në kulturën moderne pop. Në të njëjtën kohë, talenti i tyre më i rëndësishëm është aftësia e tyre për të ngrohur vazhdimisht interesin për personalitetet e tyre dhe të mos bien jashtë fushës së vizionit të mediave.

Cilat janë arsyet e këtij fenomeni dhe çfarë po ndodh me të sot?

Ekspertët përshkruajnë 2 versione që shpjegojnë pamjen e të famshmëve. Sipas të parës, njeriu i famshëm është një koncept universal që ka ekzistuar dhe do të ekzistojë në çdo shoqëri dhe në çdo kohë. Versioni tjetër thotë se fenomeni i famshëm është i lidhur me rritjen e kulturës popullore kur video dhe media audio filluan të dominojnë në shoqëri. Kjo do të thotë, se gjithmonë ka pasur njerëz të famshëm, por popullariteti i tyre ishte për shkak të talentit të vërtetë, ndërsa yjet e sotëm janë të famshëm sepse jeta e tyre mbulohet në mënyrë aktive nga media. Në të njëjtën kohë, shoqëria tregon qartë interesin e saj për të. Shikoni numrin e ndjekësve në rrjetet sociale të yjeve. Kjo ndodh për disa arsye.

Sipas një psikologu: “Ndoshta disa njerëz që nuk ndihen mirë me veten dhe nuk janë në gjendje të marrin atë që duan nga një marrëdhënie e vërtetë për shkak të frikës së refuzimit, mund të ndiejnë një lidhje me një personazh të famshëm dhe të marrin diçka pozitive nga atë “. Me fjalë të tjera, është një mënyrë për të përballuar vështirësitë e jetës së përditshme.

Gjithashtu, ekziston një mendim, sipas të cilit, shoqëria ka një dëshirë të adhurojë të gjithë idhujt. Ne ndjekim me obsesion jetën e përditshme të të famshmëve, ne jemi të interesuar për gjithçka: nga dramat e dashurisë tek gjërat e përditshme, si lloji i kafesë që ata pinë. Aspektet personale të jetës bëhen më të rëndësishme sesa arritjet profesionale. Në këtë kuptim, kufiri midis një ylli dhe një personi të zakonshëm është i paqartë, sepse sot ne gjithashtu tregojmë vullnetarisht jetën tonë në rrjetet sociale. Dhe dikush mund të mendojë, “Ajo është si unë dhe ka pasur shumë suksese në jetë. Ndoshta, edhe unë do të jem në gjendje ta bëj këtë.”

Nuk është për t’u habitur që në këto kushte, fenomeni i personit të famshëm ka zgjeruar shumë kufijtë e tij gjatë 20 viteve të fundit. Me përhapjen e internetit, mediave sociale dhe YouTube, numri i njerëzve “të famshëm për të qenë të famshëm” po rritet dhe do të vazhdojë të rritet. Sot të gjithë kanë të drejtën e momentit të tyre të famës.