Lifestyle

Çfarë mund të na mësojnë futbollistët profesionistë për shëndetin mendor…

Në epokën e futbollit të shkollës së vjetër, “man up”, gjuajtjet e penalltive ishin thjesht fat dhe stërvitja kishte të bënte me muskujt, shpejtësinë dhe djersitjen nga një ‘hangover’. Por sot, loja e bukur po bëhet burim frymëzimi për biseda rreth mirëqenies mendore dhe përfitimeve të hetimit psikologjik.

Në vitin 2020, kur u pyet se cili do të ishte ndryshimi i ardhshëm i madh i paradigmës në sport, ish-menaxheri i Arsenalit, Arsène Wenger, tha neuroshkenca – duke përmendur se si forca dhe shpejtësia e yjeve të lojës kishin arritur kulmin. “Çdo lojtar do të ketë [së shpejti] psikologun e vet”, tha Davide Ancelotti, ndihmës menaxher në Real Madrid dhe djali i trajnerit, z. Carlo Ancelotti, dy vjet më vonë. Kohët e fundit, menaxheri i sapo promovuar i Ipswich, z. Kieran McKenna, paralajmëroi avantazhin mendor dhe fokusimin e shtuar që ekipi i tij fitoi nga fikja e ekraneve sa herë që kundërshtarët e tyre luanin.

Ky interes i shfaqur në psikologji për të ndihmuar performancën shkon paralelisht me diskutimet që lojtarët profesionistë – që shpesh shihen si persona të pasur, joreal të atletizmit dhe suksesit – po krijojnë për problemet e tyre të shëndetit mendor. Shih pranimin e famshëm të z. Dele Alli për abuzimin në fëmijëri, rrëfimin e z. Marcus Rashford për betejat e tij në The Players’ Tribune dhe rrëfimin e sinqertë të Richarlison për përvojën e tij me depresionin.

Në këtë sfond dhe me një turne të caktuar evropian të futbollit që po arrin fundin e tij, MR PORTER po punon me shoqatën bamirëse të shëndetit të meshkujve Movember për të mbështetur fushatën e saj Ahead of the Game.

“Movember Ahead of the Game përdor sportin për të mësuar atletët e rinj, prindërit dhe trajnerët se si të flasin për shëndetin mendor,” thotë z. Paul Williams, drejtor i Movember për zbatimin e shëndetit të të rinjve. “Programi i pajis atletët e rinj me mjetet për të njohur problemet e shëndetit mendor, çfarë të bëjnë dhe kur të marrin ndihmë. Këta atletë të rinj mësojnë se si të ndërtojnë elasticitet dhe të kapërcejnë sfidat në sport dhe jetë.”

Williams thotë se, duke u hapur për betejat e tyre, lojtarët elitë po krijojnë një hapësirë ​​për tifozët që t’i drejtohen të tyre. “Duke normalizuar bisedën për shëndetin mendor, ne shpresojmë se kjo mund të vazhdojë të ndryshojë sjelljet, sistemet dhe normat rreth meshkujve”, thotë ai.

Për të shënuar mbështetjen e MR PORTER për Ahead of the Game, ne folëm me disa nga psikologët kryesorë të sportit të vendit për të kuptuar se si teknikat e shëndetit mendor nuk po përmirësojnë vetëm mirëqenien e lojtarëve profesionistë, por u ofrojnë atyre përfitime margjinale në këtë sport. Plus, si mund ta zbatojmë këtë qasje në jetën tonë të përditshme.

01. Krijoni imazhin tuaj të lojës

“Kur isha në West Ham, punoja me Carlton Cole,” thotë zoti Dan Abrahams, një psikolog sportiv që tani punon me Feyenoord FC. “Në gusht 2007, ai po lëngonte në ekipin rezervë. Tetëmbëdhjetë muaj më vonë, ai bëri debutimin e tij për Anglinë. Ai kishte nevojë për ndihmë për të përfituar sa më shumë nga aftësia e tij fizike, aftësia teknike dhe mirëkuptimi taktik.”

Për të arritur potencialin tuaj të plotë, Abrahams sugjeron përdorimin e fjalëve veprimi ose një metafore për të krijuar një “fytyrë loje” – një version i vetes që do t’ju ndihmojë të arrini qëllimet tuaja, të cilat mund të jenë qëllime të botës reale, jo vetëm, ju e dini, qëllime.

“Ne u ulëm dhe pamë një lojë në të cilën ai luajti shumë mirë,” thotë Abrahams. “Një nga fjalët përshkruese që përdori ishte ‘agresive’. Ai tha, ‘Unë jam i gjatë, por ndihem si i shkurtër në fushë. Unë dua të jem një përbindësh.’ Ne morëm ‘agresiv’ dhe ‘përbindësh’ dhe bëmë një personazh konkurrues. Ai u bë një përbindësh agresiv në fushë. Përdorimi i gjuhës së trupit dhe të folurit me veten – ky ishte objektivi i tij i vetëm.”

02. Mendje pozitive, trup pozitiv

Suksesi në gjuajtjet e penalltive varet kryesisht nga gjuha e trupit dhe vizualizimi, thotë zonja Lucy Burdin, një psikologe sportive që punon me akademinë e grave të Arsenalit. “Nëse jeni të kënaqur me rutinën tuaj, përmbajuni asaj,” thotë Burdin. “Mos harroni: nëse është në objektiv, është ende një arritje. Korrigjoni gjuhën e trupit tuaj dhe bëjeni të fuqishme – shpatullat mbrapa, shpina e drejtuar. Dhe afrohuni sikur do të hani drithërat në mëngjes. Është një rutinë e përditshme. Mos e ndërlikoni shumë.”

Nëse jeni në një situatë me presion të lartë si kjo, Burdin sugjeron të kujtoni fitoret e vjetra për të krijuar të reja. “Shikoni përvojat e kaluara dhe shikoni se çfarë keni arritur. Ne gjithmonë shkojmë drejt negativitetit.

Nëse kjo nuk ndodh, ju thjesht mund ta shpikni atë. “Mendja mund të mashtrohet lehtësisht. Imagjinoni veten duke shënuar një gol, ai shkon në këndin e sipërm”, thotë Burdin. “Ti e ndjen menjëherë – topi të godet këmbën, muskujt të lëvizin. Ju mund të dëgjoni turmën. Mendja mendon se e ka bërë tashmë.”

03. Qëllimi juaj nuk është të fitoni

Nëse doni të performoni mirë, harroni qëllimet e arritjeve të mëdha dhe përqendrohuni në gjërat e vogla që mund të kontrolloni. Jo vetëm që do të rrisë përqendrimin, por gjithashtu do t’ju ndihmojë të arrini objektivat që dëshironi të arrini në radhë të parë.

“Njerëzit mund të mendojnë se objektivi [për një futbollist] është të fitojë”, thotë Abrahams. Abrahams në fakt përpiqet të largojë mendimet e lojtarëve nga fitorja ose performanca e mirë. “Asnjëra nuk është në kontrollin e tyre,” thotë ai. “Ka presion mbi ju për të performuar, ju nuk doni të bëni gabime. Kjo fton emocione të padobishme si ankthi dhe shqetësimi. Unë i mësoj lojtarët të përqendrohen në gjërat që mund të kontrollojnë në çdo sekondë, në mënyrë që të qëndrojnë të fokusuar. Pra, në vend që t’i thonë një sulmuesi të shënojë, detyra e tyre mund të jetë të mbrojnë nga përpara, të futen në mes të mbrojtësve dhe të sulmojnë zonën. E lehtë.

04. Merrni një perspektivë të re

“Njerëzit e shohin çmimin dhe mendojnë se [lojtarët] po paguhen me miliona, ata mund ta kapërcejnë atë”, thotë Burdin për përshtypjen e publikut për futbollistët profesionistë. “Në fakt, ata nuk i shohin paratë. Ata nuk kanë kontroll mbi këtë. Ata thjesht janë shumë të aftë në një sport. Ka shumë refuzime në futboll. Jeni vazhdimisht duke ikur nga emocionet.”

Për t’i ndihmuar lojtarët të kapërcejnë ndikimin e rënies, Burdin sugjeron ripërshtatjen e perspektivës. Kjo është diçka me të cilën mund të lidhemi të gjithë.

“Unë i bëj ata të zvogëlojnë situatën,” thotë ajo. “Kur ndihemi të dobët, ndihemi të nënvlerësuar. Është e rëndësishme të mbani mend se nuk është personale. Shihni pamjen më të madhe.”

Ka edhe mënyra të tjera për të marrë një pamje të re. “Mendoni se si i rregulloni emocionet tuaja,” thotë Burdin. “Është e rëndësishme të dilni në natyrë dhe të mblidhni mendimet tuaja. Përgjigja fizike e të qenit i refuzuar është vërtet e dhimbshme. Njerëzit nuk dinë si ta përballojnë atë. Lëreni trupin tuaj të lëvizë.”

05. Vazhdoni të ndani me të tjerët

Abrahams thotë se është e rëndësishme të kujtojmë se edhe futbollistët janë qenie njerëzore. “Ata mund të kenë sfida për shkak të lojërave ose në shtëpi me partnerët,” thotë ai. “Sfidat e shokëve të skuadrës ose të mirëqenies personale. Ankthi social, humor i ulët, depresion kronik.”

Dhe, pavarësisht nëse jeni futbollist apo tifoz, sa më shumë të flasim dhe të ndajmë informacione, aq më shumë do të përmirësohet shëndeti ynë mendor kolektiv.

“Njerëzit flasin për shëndetin mendor në mediat sociale tani, madje edhe ish-futbollistët”, thotë Abrahams. Ai vë në dukje sporte të tjera, si NFL dhe NBA, ku 12 orë mbështetje në javë për lojtarët janë të mandatuara. “Të gjithë i kanë të gjitha këto informacione në telefonat e tyre gjithashtu. Njerëzit nuk e kanë pasur gjithmonë këtë në futboll. Këto ditë, ju mund të shkoni në një video në YouTube dhe të merrni diçka – ka kaq shumë informacione falas atje.”