Design Fashion

Çfarë nuk duhet të mungojë në garderobën e burrave gjatë stinës së dimrit?

Pak gjëra janë të sigurta në botën moderne, por diçka në të cilën mund të mbështetemi gjithmonë është se kur ndryshon moti, ndryshojnë edhe rrobat tona. Tani jemi në sezonin e dimrit dhe kjo do të thotë se fillojmë dhe shtojmë shtresat e rrobave, duke veshur çizme të përshtatshme apo duke investuar në një pulovër të re kashmiri. Në të vërtetë, ka shumë gjëra që një burrë me stil mund t’i konsiderojë esenciale gjatë dimrit dhe në këtë artikull nga Mr. Porter janë të listuara vetëm 20 prej tyre.

1.Triko me jakë në formë shalli

Ditët ku ndezim vatrat mund të jenë pas nesh, por ka shumë pak gjëra që mund të të ofrojnë komoditetin e një triko me jakë në formë shalli në një natë të ftohtë dimri. Kjo triko nga Gabriela Hearst është krijuar në Itali nga leshi i kashmirit.

2.Çorapet për të cilat këmba juaj do t’ju “falenderojë”

“The Elder Statesman” mund të jetë në të vërtetë si një fillim, duke ardhur zyrtarisht në 2007. Por marka kult kashmiri kaliforniane nënkupton diçka që shumicës prej nesh i duhen shumë e shumë vite për ta vlerësuar. Kjo ndodh pasi ka disa lukse në Tokë që krahasohen me të paturit një palë çorape jashtëzakonisht të rehatshme.

3.Xhaketë me material leshi dhe jakë

Duket me vend që materiali ikonik i leshit në Patagoni, i cili është bërë nga 100 për qind poliestër i ricikluar, filloi përdorimin si një mbulesë tualeti. Në vitet 1970, themeluesi Yvon Chouinard po kërkonte një material sintetik me ngrohtësinë dhe forcën e leshit, por që ishte më i lehtë dhe thahej më shpejt. Gruaja e tij, Malinda, gjeti rastësisht një mostër që ishte e dizajnuar për dhoma më të vogla, por ai pa potencialin e tyre për t’u përdorur në një xhaketë dhe pjesa tjetër është histori.

4.Xhaketa që të mbron nga bora

E krijuar në bashkëpunim me skiatorin e sporteve ekstreme z. Scot Schmidt, koleksioni Steep Tech i The North Face ju përshtatet edhe në kushtet më të vështira. Kjo xhaketë është e krijuar nga panelet e pëlhurës DryVent të markës kundër ujit, me një sistem fiksimi asimetrik me zinxhir dhe shumë xhepa.

5.Çizmet dimërore

Nëse Easton i Grenson-it nuk ju duket në pamje të parë si një çizme dimërore, kjo mund të jetë për shkak të detajeve të qepjeve me fije që janë të vendosura anash, një detaj i huazuar nga këpucët verore. Por mos u mashtroni: materiali i lëkurës e bën këtë çizme më shumë se të aftë për të përballuar edhe rrugët më të ngarkuara me borë.

6.Trikoja Irlandeze

E thurur në ishullin e largët irlandez të Inis Meáin (shqiptohet “Inishmaan”) që i jep markës emrin e saj, kjo mund të etiketohet si një “xhaketë për përditshmëri” në MR PORTER, por le të jemi të sinqertë: është një triko. Dhe çfarë triko është? Komoditeti i mishëruar, është krijuar nga një fije leshi me ngjyrë jeshile të errët dhe përzierje lesh kashmiri.

7.Golf i gjerë

Një pulovër me jakë të hollë është një element esencial për çdo gardërobë dimërore. Por, nëse dëshironi diçka me pak më shumë detaje? Nanushka e zonjës Sandra Sandor ju vjen në ndihmë me thurjen Yana tepër të butë (falë përzierjes së alpakës prej 52 për qind).

8.Këmisha me material fanellate

Këmishat me material fanellate kanë sezonin e tyre gjatë dimrit, kur ato mund të vishen si një shtresë e mesme mes bluzës dhe xhaketës suaj. Por mos u kënaqni me asnjë fanellatë të vjetër, sepse jo të gjithë janë krijuar njësoj. Ky model, nga Los Angeles, i dizajnuar nga z. Reese Cooper është i krijuar nga një material i trashë dhe si detaj ka dy xhepa ekstra.

9.Pantofla me material kashmiri

Siç është kuptuar, pantoflat janë trendi i momentit në veshjet e burrave. Janë jashtëzakonisht të rehatshme dhe të lehta për t’u veshur dhe ky model nga Yuketen janë si një përqafim për këmbët.

10.Batanija e kashmirit

Rehati para televizorit ndërsa mbështilleni me këtë batanije Loro Piana Twelve, të emërtuar sipas kashmirit të tjerrur me kujdes nga dhitë e rralla para se të mbushin 12 muajshe është me të vërtetë e vetmja gjë që ia vlen të bësh këtë dimër. Jo shaka, vetëm një fakt.

11.Hidratuesi i fytyrës

Për të shmangur thatësirën e lëkurës që shpesh ndodh në dimër, do t’ju duhet të investoni në një hidratues të denjë për fytyrën. Tata Harper’s Crème Riche është i mbushur plot me përbërës ushqyes (43 prej tyre për të qenë të saktë).

12.Pantallonat kadife

L.E.J, i themeluar nga stilisti i veshjeve për burra, Luke Walker, është një nga markat më të sofistikuara britanike për momentin. Pantallonat e kadifes të label-it janë një zgjedhje e besueshme plot stil për dimër dhe kombinohen me pothuajse çdo gjë.

13.Xhup i fryrë

Kur bëhet fjalë për kompletin prej pelushi për motin e ftohtë, shumë pak e bëjnë më mirë se Yves Salomon. Ky koleksion sportiv është zbukuruar me detajin e zinxhirit prej lëkure të butë. Duke shtuar dhe nuancën e pasur të ngjyrës jeshile smeraldi që do të ndriçojë gardërobën tuaj dimërore.

14.Xhaketa me teksturë të pasur

Fillimi i sezonit të dimrit mund të jetë një fatkeqësi për adhuruesit e diellit, por ky është një shans për të qenë më krijues me teksturat tuaja. Është një koncept i njohur për Auralee, siç dëshmohet nga ky stil i lezetshëm nga linja e tij AW21. Fabrikimi i prekshëm me përzierje leshi është po aq komod sa duket.

15.Pallto retro-modern

Shtëpia e retrospeksionit modern, Gucci ka qenë një sukses që kur drejtori i saj krijues z. Alessandro Michele mori drejtimin. Kjo pardesy prej leshi është frymëzuar nga batanijet e kalërimit dhe kombinon aftësinë e markës për nuancat vintage me origjinën e saj të kalërimit.

16.Çizmet 

Çizmet e shëtitjes janë larguar zyrtarisht nga sprova malore për në rrugët e qytetit dhe kur ato janë aq të rehatshme sa këto palë nga Diemme, do të zbuloni se rrallë do t’i hiqni nga këmbët në dimër. Të lehta por të qëndrueshme dhe të krijuara në dizajnin e nivelit të lartë.

17. Pantallonat e gjera

Këto pantallona me tegela nga Hiroshi Nozawa janë një shembull i denjë, jo vetëm që janë bërë për të qenë rezistente ndaj motit, por ato janë të mbushura me peshë të lehtë për t’i mbajtur këmbët tuaja të thekura sa busti juaj.

18.Kapuçi

Një kapuç me material leshi e punuar mirë është i domosdoshëm gjatë muajve të ftohtë; kjo nga Acne Studios do të jetë një shtesë e denjë në sirtarin tuaj të aksesorëve.

19.Shalli

Dimri mund të duket krejtësisht i zymtë, por Missoni e di që veshjet tuaja nuk kanë përse të jenë të tilla. Marka italiane ka shfrytëzuar aftësinë e saj për ngjyrën dhe modelin për të krijuar këtë shall leshi për ta mbështjellë atë rreth shpatullave tuaja.

20.Dorashkat

Dorashkat humbasin shumë lehtë, por kur ato janë aq të ndritshme sa kjo palë, ka të ngjarë t’i ruani shumë më mirë. Ato kanë një cilësi me një material të gërshetuar që i bën ato një blerje të konsiderueshme.