Art & Kulturë Celebrities Lifestyle

Çfarë të lexoni, shikoni dhe bëni këtë muaj të historisë së zezë në Mbretërinë e Bashkuar…

Jemi në muajin tetor, që do të thotë se është muaji i historisë së zezë. Ose, për të qenë më specifik, është muaji i historisë së zezë në Mbretërinë e Bashkuar. Në SHBA, muaji i historisë së zezë është festuar në shkurt që nga viti 1970. Sipas themeluesve, ishte një zgjedhje strategjike, e nxitur nga dëshira për të qenë në krye të kalendarit akademik në Mbretërinë e Bashkuar (kur fëmijët, ata shpresonin, të ishin më të pranuarit e tyre). Për shumë britanikë të zinj që vazhdojnë të festojnë këtë rast më shumë se 30 vjet më vonë, është një dallim jetik me një rezonancë shumë më të thellë.

Amerika e “zezë” i ka dhënë botës shumë: ikona të të drejtave civile, literatura e Toni Morrison dhe James Baldwin, pothuajse çdo zhanër i muzikës popullore. Si rezultat, ajo shpesh është konsideruar si mbajtëse e standardeve për kulturën e zezë. Në realitet, Britania e Madhe është vetë shtëpia e një diaspure të gjallë afrikane dhe të Karaibeve me historinë e vet të veçantë kulturore, megjithëse asaj që jo gjithmonë i është dhënë merita e saj.

Gjatë dekadës së kaluar apo më shumë, ajo fshirje është rregulluar ngadalë, falë njerëzve të tillë si profesori historian David Olusoga dhe gazetarja Afua Hirsch, të cilët kanë nxjerrë në pah kontributet shekullore të njerëzve të zinj në Britani. Sot, ndihet sikur kultura e zezë britanike është në agimin e një rilindjeje në Mbretërinë e Bashkuar e që po bën valë në shtetin amerikan, një kulture shkrimtarësh të rinj të talentuar po ndjekin gjurmët e Zadie Smith dhe autoreve vendase si Michaela Coel dhe Sir Steve McQueen me tregime të “zeza” britanike në skenën globale.

Një gjerësi dhe pasuri e tillë nuk mund dhe nuk duhet të kufizohet në një dritare katër-javore. Prapa skenave, një sërë fushatash, të nxitura nga protestat e verës së kaluar, po punojnë shumë për të siguruar që historisë së zezë britanike t’i jepet vendi i duhur në kurrikul. Ndërkohë, tetori paraqet një mundësi për ne që të nxjerrim në pah zëra që për kaq gjatë u shtynë në margjina dhe në disa raste u harruan.

Këtu janë librat për të lexuar, ekspozitat për të vizituar dhe shfaqjet për të parë këtë muaj…

A e keni dëgjuar podcast-in e George?

Nëse jo, ne sugjerojmë një “zhytje” të thellë në katalogun e pasëm të kësaj kryevepre fituese të Çmimit Peabody. George në fjalë është artisti i shumë-talentuar i fjalëve të folura, puna e të cilit me vetëdije shoqërore e ka bërë atë një nga mendimtarët kryesorë në Mbretërinë e Bashkuar. Këtu, ai mendon për jetën brenda qytetit dhe kulturën e zezë në të gjithë gjerësinë e saj, seria e fundit mbulon gjithçka nga biografia e Jay-Z deri tek marrëdhënia e Mpanga me shtëpinë e tij stërgjyshore në Uganda përmes një përzierje të muzikës, trillimeve, poezisë dhe më shumë.

“Assembly” nga Natasha Brown

“Assembly” nga Natasha Brown është përshkruar si “shpërthyese”, “virtuoze” dhe “e fuqishme”. Jo keq për një debutim letrar. Kjo novelë prej 100 faqesh, e cila ka jehonë të “Get Out” dhe Dalloway, gjurmon një ditë në jetën e një gruaje britanike të zezë pa emër, e diplomuar së fundmi dhe duke punuar në një bankë të madhe, teksa përgatitet të marrë pjesë në një festë luksoze në kopësht. Një diagnozë shkatërruese sjell arritjet dhe ambiciet e narratorit në një perspektivë të mprehtë, ndërsa ish-financuesi Brown ndërthuret me mjeshtëri në vëzhgime të mprehta mbi kapitalizmin, racën dhe sistemin klasor britanik.

“What White People Can Do Next” nga Emma Dabiri

Protestat e vitit të kaluar “Black Lives Matter” duket se lindën një kanun të ri të letërsisë “antiraciste” pasi shumë kërkonin të edukonin veten mbi këtë temë. Ndër përgjigjet më të fuqishme ndaj asaj vere të paharrueshme është ajo që njerëzit e bardhë mund të bëjnë më tej nga Emma Dabiri, një koleksion esesh në të cilat ajo dekonspiron nocionin e aleatisë dhe përkrah në vend të “koalicionit”. Dabiri është kryesisht një akademike dhe historiane, kështu që prisni kërkime dhe analiza të plota, ndërsa shpalos argumentet e saj dhe hedh poshtë mitet. Për të gjitha gravitacionet e tij intelektuale, është një lexim i arritshëm dhe kompakt, me shumë marrje veprimesh.

 

“Manifesto” nga Bernardine Evaristo

Shumica e lexuesve do të jenë njohur me Bernardine Evaristo kur romani i saj brilant i vitit 2019, “Girl, Woman, Other”, fitoi Çmimin Booker-libri i parë nga një grua me ngjyrë që u nderua me çmimin në historinë e saj 50-vjeçare. Siç ndodh, Evaristo kishte kaluar tashmë më shumë se 25 vjet për të përmirësuar zanatin e saj, me shtatë romane më pak të njohur nën brezin e saj para se të arrinte një vlerësim të gjerë. Ka kuptim, pra, që vepra e saj e parë jo-trilluese, Manifesto, është pjesërisht një odë për këmbënguljen dhe një udhëzues për të shfrytëzuar besimin te vetja. Por është gjithashtu një kujtim intim që gjurmon udhëtimin e saj nga autore aspirante në një nga zërat më të respektuar të letërsisë britanike.

“Uprising”

Filmi i Steve McQueen mund të jetë i shkurtër, por plot projekte indie të patundura, të adhuruara në mënyrë kritike, si “Hunger and Shame”, fituese e Academy Awards, “12 Years A Slave” dhe antologjia seminale e “Small Axe” të vitit të kaluar, e cila përshkruante pesë histori të emigrantëve indianë në MB. Këtë vit, ai vazhdon kërkimin e tij për të nxjerrë në dritë momente të harruara në historinë e zezë britanike me “Uprising”, një dokumentar nxitës, i prodhuar në mënyrë të shkëlqyer që shqyrton tre ngjarje në 1981 që formuan marrëdhëniet racore. Trazirave në Brixton, zjarrit në shtëpinë e Kryqit të Ri dhe protestës për “Black People’s Day of Action” u jepet secili një episod prej një ore.

“Stephen”

Pak raste kanë rënduar aq shumë në psikikën kombëtare sa vrasja e adoleshentit zezak Stephen Lawrence në vitin 1993. Pothuajse 30 vjet më vonë, ITV ofron një ritregim thellësisht prekës të luftës për drejtësi që pasoi dhe racizmit institucional që mbyti përparimin e tij. Mini-seria me tre pjesë bazohet në një libër të ish-detektivit Clive Driscoll, i portretizuar me ndjeshmëri nga Steve Coogan, i cili rihapi çështjen në 2006 dhe përfundimisht zbuloi dy nga vrasësit e Lawrence. Sharlene Whyte luan nënën e Lawrence, Doreen, fushata e palodhur e së cilës për reformën në polici e ka bërë atë një nga figurat më të respektuara në Britani.

“Bold Black British” në Christie’s

Kuratorja e artit dhe shkrimtarja Aindrea Emelife është partnerizuar me shtëpinë e ankandeve Christie’s për të prezantuar një ekspozitë speciale të muajit të historisë së zezë në Londër. Nga 1 deri më 21 tetor, veprat e artistëve pionierë zezakë britanikë nga vitet 1980 do të ulen përkrah pararojës së re. Pjesët e zgjedhura përfshijnë një pikturë të frymëzuar nga Sahara Longe, një video-instalim me FKA Twigs dhe një seri fotografish nga Sonia Boyce, e cila vitin e ardhshëm përfaqëson Britaninë në “Venice Biennale”. Një përzgjedhje e pjesëve do të jetë e disponueshme për tu blerë privatisht nga Christie’s, nëse ndonjë gjë lë një përshtypje të qëndrueshme.

“Curious” në Teatrin Soho

Teatri Soho në Londër pret veprën e fundit nga mrekullia 22-vjeçare e dramaturges Jasmine Lee-Jones. Në vitin 2019, titulli i saj provokues “Seven Methods Of Killing Kylie Jenner” u përball me tema të rëndësishme si kolorizëm dhe përvetësim kulturor me një prekje mbresëlënëse të lehtë, duke fituar vlerësimet e saj pozitive dhe një çmim më premtues për dramaturgen. Tani me shfaqjen e saj të re me një grua, ajo na prezanton me Jaz, një studente me ngjyrë, e çuditshme e dramës, e cila zbulon një vepër të harruar të shekullit të 17-të dhe fillon një udhëtim ndryshues të jetës.

“The Charlie Phillips Archive” në “Southbank Centre”

Charlie Phillips ishte vetëm 12 vjeç kur bëri udhëtimin për në Angli nga Xhamajka në vitet 1950, duke u vendosur në bashkësinë lulëzuese të Notting Hill në Indinë Perëndimore. Jo shumë kohë më vonë, ai mori një aparat fotografik dhe filloi të dokumentonte jetën e përditshme të fqinjëve të tij në Londrën perëndimore si festat, funeralet, protestat, ditët e para të karnavalit tani me famë botërore. Vetëm në jetën e mëvonshme puna e fotografit autodidakt është njohur si një histori vizuale e brezit Windrush, e kapur me shikimin intim të një personi të brendshëm. Arkivat e tij, plus një film i shkurtër i thelluar në historitë pas imazheve të tij më të habitshme, mund të shihen në “Royal Festival Hall” deri më 17 tetor.

“Rockets And Blue Lights” në Teatrin Kombëtar

Shikoni shfaqjet e fundit të shfaqjes të Winsome Pinnock (e vonuar nga pandemia, por e bërë edhe më urgjente nga protestat e BLM), e cila është sjellë në jetë nga regjisorja fituese e çmimit Olivier, Miranda Cromwell. “Rockets And Blue Lights” merr emrin nga një pikturë e zymtë e peizazhit nga JMW Turner, megjithëse është pjesa e tij shoqëruese më sfiduese, “The Slave Ship”, që frymëzon tregimin. Në Londrën e sotme, aktori Lou shfaqet në një film për piktorin Victorian, por e gjen veten të ashpër kundër skenarit. Ndërkohë, në 1840, një udhëtim i imagjinuar i Turner së bashku me një marinar të zi e frymëzon atë në mënyrë krijuese, por e detyron atë të përballet me rolin e tij në tregtinë e skllevërve.