Aktualitet

“City Magazine”: Shqipëria, zgjedhja e shkëlqyer për pushime të lira!

“Pushime të lira në vitin 2024? Jeni duke menduar për pushime verore në plazh, por jeni të shqetësuar se nuk mund t’i përballoni dot? Mos u shqetësoni më! Ne kemi hulumtuar dhe zbuluar dy destinacione ku mund të kaloni pushime të shkëlqyera pa shpenzuar shumë para”. Kështu shkruan Katja Ferenga në një artikull të botuar në revistën sllovene “City Magazine”.

Do të habiteni kur të mësoni se sa të përballueshme janë Shqipëria dhe Greqia në krahasim me Kroacinë, Italinë e Spanjën! Kur flasim për pushime në plazh, shumica e njerëzve fillimisht mendojnë për destinacione të njohura si Kroacia, Italia dhe Spanja. A e dini se mund të kaloni pushime të paharrueshme në Shqipëri me çmime shumë më të lira?!

Shqipëria

Akomodimi: apartamente të lira dhe hotele të përballueshme Shqipëria ofron një përzgjedhje të gjerë akomodimesh, nga hotelet dhe apartamentet deri te vilat luksoze, të gjitha me çmime jashtëzakonisht të përballueshme. Çmimi mesatar javor i qirasë së një apartamenti për katër persona në Shqipëri është rreth 400 euro.

Nëse bëni një krahasim, i njëjti apartament në Kroaci do t’ju kushtojë rreth 1000 euro, në Itali 1200 euro, ndërsa në Spanjë rreth 1300 euro. Ushqimi dhe pijet: madje deri në 70% më lirë se në Kroaci

Gjithashtu, kur bëhet fjalë për të ngrënë jashtë, Shqipëria është zgjedhja e shkëlqyer. Çmimi mesatar për një drekë për katër persona në Shqipëri është rreth 30 euro. Për të ngrënë jashtë, ju do të paguani rreth 90 euro në Kroaci, 80 euro në Itali e madje 120 euro në Spanjë. Përveç kësaj, cilësia e ushqimit në Shqipëri është edhe më e mirë, pasi vendi njihet për përbërësit e freskët dhe gatimet e shijshme tradicionale.

Transporti dhe ekskursionet: Aktivitete ditore të lira

Transporti në Shqipëri është më i përballueshëm. Marrja me qira e një makine në Shqipëri kushton rreth 150 euro në javë. Ndërsa marrja me qira e një makine në Kroaci kushton rreth 300 euro, në Itali 350 euro dhe në Spanjë 400 euro. Për më tepër, udhëtimet dhe tarifat e hyrjes në atraksionet turistike në Shqipëri janë shpesh më të lira.

Për shembull, një udhëtim njëditor me varkë në Shqipëri kushton rreth 25 euro, ndërsa për të njëjtin udhëtim në Kroaci, Itali ose Spanjë do të paguani nga 50 deri në 70 euro.

Statistikat nuk gënjejnë

Sipas agjencive të ndryshme turistike është e qartë se kostoja e pushimeve në Shqipëri është dukshëm më e ulët. Për shembull, sipas hulumtimit të faqes së internetit “Numbeo”, indeksi mesatar i kostos së jetesës në Shqipëri është 37.45, ndërsa ky indeks është 52.51 në Kroaci, 74.32 në Itali e 63.47 në Spanjë. Kjo do të thotë se kostoja e jetesës, përfshirë akomodimin, ushqimin dhe transportin, është dukshëm më e ulët në Shqipëri.

Shqipëria e lirë 

Shqipëria është e lirë edhe në qendrat turistike. Vendi mesdhetar është plot me destinacione të bukura që ende nuk janë prekur nga turizmi masiv. Nëse dëshironi të përjetoni kulturën e vërtetë shqiptare dhe të shmangni turmat, atëherë peizazhet më pak të njohura janë zgjidhja e duhur për ju.

Rajone të favorshme bregdetare në Shqipëri

1. Riviera Shqiptare: Himara dhe Dhërmiu

Himara: Ky fshat i vogël bregdetar njihet për plazhet e tij të bukura dhe çmimet e përballueshme.

Dhërmiu: I njohur për ujërat e tij të kristalta dhe plazhet e bukura, ai ofron mundësi akomodimi të përballueshme.

2. Saranda dhe Ksamili

Saranda: Ky qytet i njohur turistik ofron mundësi akomodimi të përballueshme dhe është një pikënisje e shkëlqyer për të eksploruar zonën përreth. A

Ksamili: Ky fshat i vogël pranë kufirit me Greqinë njihet për plazhet e tij mahnitëse dhe hotelet e përballueshme.

3. Vlora dhe Radhima

Vlora: Një qytet port i rëndësishëm me një histori të pasur dhe çmime të lira.

Radhima: Një fshat i vogël bregdetar pranë Vlorës, i njohur për plazhet e pastra dhe çmimet e përballueshme të akomodimit.