Aktualitet

COVID-19/ Situata e qëndrueshme, 260 pacientë aktivë në të gjithë vendin!

44 qytetarë janë konfirmuar të infektuar me koronavirus nga 904 testime të kryera gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë.

19 raste të reja rezultojnë në Tiranë, 5 në Fier, 3 në Lushnj ë, nga 2 qytetarë në Kurbin, Vlorë, Delvinë, Sarandë, nga 1 qytetar në Durrës, Krujë, Patos, Mallakastër, Përmet, Tepelenë, Pogradec, Skrapar, Elbasan.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, janë 260 qytetarë aktivë me Covid 19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 8 pacientë, ndërsa në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Ndërkohë, janë shëruar 13 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,975 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet. Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore.

Qytetarët mbi 60 vjeç dhe ata me imunitet të dobët, që kanë kaluar 4-6 muaj nga kryerja e dozës së tretë, mund të marrin dozën e katërt të vaksinës anti-Covid, sipas rekomandimit të mjekut të familjes.

Statistika (18 Maj 2022)
Raste të reja ditore 44
Të shëruar në 24 orë 13
Të shtruar në spitale 8
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 904

Testime totale 1,819,846
Raste pozitive 275,732
Raste të shëruara 271,975
Raste Aktive 260
Humbje jete 3,497

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 148
Fier 33
Korçë 15
Vlorë 14
Shkodër 12
Gjirokastër 10
Elbasan 8
Lezhë 7
Berat 4
Durrës 4
Kukës 3
Dibër 2