Fashion

Dembelizëm apo mungesë imagjinate?! Ju prezantojmë burrat që nuk e ndryshuan kurrë stilin e tyre!

Ju mund ta quani atë dembelizëm ose mungesë imagjinate, por për disa burra, zakoni i zgjedhjes së një pamjeje për të veshur ditë pas dite, është ngritur në një formë arti. Kjo qasje e përsëritur ndaj gardërobës së dikujt është ndonjëherë një zgjedhje aktive: një deklaratë qëllimi, duke e paraqitur veten para botës pikërisht ashtu siç dëshironi të shiheni.

Shpesh, këta burra nuk kanë kohë të zgjedhin një veshje të ndryshme çdo ditë. Ata kanë gjëra shumë më të rëndësishme për të bërë, të tilla si shpikja e botës, shpëtimi i planetit ose kultivimi i të dhënave tona. Pra, në vend të kësaj, ata zgjedhin një veshje të mirë, diçka që i përcakton disi dhe i përmbahen asaj. Ish-presidenti Barack Obama, i cili, ndërsa ishte në detyrë, i tha “Vanity Fair” se:

Do të shihni që unë vesh vetëm kostume blu ose gri. Po përpiqem të pakësoj vendimet për atë që ha ose vesh sepse kam shumë vendime të tjera për të marrë. 

Por për disa, nevoja për të miratuar një uniformë të veçantë buron nga një impuls më sartorial. Disa grupe burrash përqafojnë një kod specifik të veshjes për të nënkuptuar se ata janë pjesë e një grupi ose nënkulture. Shikoni rregullat e ndërlikuara që diktojnë modën, për shembull, e cila shpesh merr shenjat e saj nga mënyrat ushtarake të veshjes. Kjo është diçka që magjeps Dr Jane Tynan, një profesore e historisë dhe teorisë së dizajnit dhe bashkautore e “Uniform: Clothing And Disipline In The Modern World” (Bloomsbury).

Miratimi i një uniforme zbulon një ngurrim për të lëvizur përtej formave institucionale të pushtetit, siç është ushtria: uniformat zakonisht hartohen rreth një ideali mashkullor. Të qenit pjesë e një nënkulture shpesh ka të bëjë me individualitetin dhe kundërshtimin, por, përmes veshjeve uniforme, ka promovuar konformitetin në mënyra interesante.

Qoftë përmes ndjenjës së përkatësisë, nevojës për të projektuar një imazh të idealizuar për veten e tyre, ose thjesht duke qenë shumë të zënë, këtu janë burrat e veshur më mirë me “një vështrim”.

1.Kraftwerk

Nëse e prezantoni veten si një grup robotësh elektro-gjermanikë, është e arsyeshme që ju të visheni në mënyrë identike. Për albumin e tyre të vitit 1978 Die Mensch-Maschine (The Man Machine), Kraftwerk me qendër në Düsseldorf krijoi një pamje për të pasqyruar stilin e tyre mekanik, minimalist muzikor (të cilin ata e përshkruanin me dredhi tipike si “Përgjigja e Gjermanisë ndaj Beach Boys”). Me këmisha me ngjyrë të kuqe të ndezua, kravata të zeza të ngushta, pantallona gri dhe flokë me ngjyrë të zezë, ata u identifikuan.

2.Le Corbusier

Stili Le Corbusier identifikohet me kostumin e tij, kravatë me hark dhe syze me skelet të trashë ku për shumë njerëz është bërë stil stenografi për “arkitektin gjenial”. Polimati franko-zviceran (ai ishte gjithashtu një shkrimtar, piktor, planifikues urban dhe projektues produktesh) konsiderohet si kumbari i arkitekturës moderne. Ndërsa stili i tij personal mund të ketë qenë shumë më tradicional, ai zbulon përkushtimin e tij ndaj thjeshtësisë dhe elegancës së përjetshme.

Të jesh modern nuk është modë, është një gjendje. Ai që e kupton historinë di të gjejë vazhdimësi midis asaj që ishte, asaj që është dhe asaj që do të jetë.

3.Ramones

Proto-punkët e Nju Jorkut nuk u panë kurrë të veshur me asgjë tjetër përveç uniformës së tyre të xhinseve të grisura, xhaketa lëkure, bluza të ngushta, atlete dhe syze dielli: një vështrim i kudondodhur sot në mbarë botën, por atë që ata bënë më shumë se kushdo për ta popullarizuar. Kjo frymë e individualizmit, lirisë duke mbrojtur të huajt dhe mëkatarët  u dha formë në rrobat e tyre. Duke përqafuar termin nënçmues “punk” dhe duke e zotëruar atë, zgjedhja e veshjes së tyre pasqyronte fëmijët e rrugës, të klasës punëtore, të cilëve u jepnin zë.

4.Thelonious Monk

Një nga pionierët e xhazit modern, Thelonious Monk nuk ishte asnjëherë për konventën. Pamja e tij e nënshkruar është një kostum me tre butona dhe kravatë e hollë, e veshur gjithmonë me një kapelë të veçantë. Zgjedhja e tij e kapeleve evoluoi nga beretat në kapele leshi. Kjo karakterizonte qasjen e tij ekscentrike ndaj artit të tij: improvizimi dhe thyerja e rregullave të pranuara në bazë të humorit. Ai dikur tha:

Një dozë e klasës është një kapelë.

5.Bill Cunningham

Bill Cunningham ishte një prani e pagabueshme dhe shumëvjeçare në shfaqjet e pasarelave në kryeqytetet e modës në botë, i veshur gjithmonë me xhaketën e tij të artizanatit francez të markës së tij indigo-blu. Çiftëzuar me një këmishë, xhaketa e Cunningham ishte një zbulim nga një dyqan francez (thuhet se i kushtoi 20 dollarë). Me katër xhepa ishte një zgjedhje praktike, e guximshme për punën e tij dhe që frymëzoi një prirje globale midis hipsterëve të nënvlerësuar. Cunningham e përshkroi  modën si “forca të blinduara për t’i mbijetuar realitetit të jetës së përditshme” për disa, kjo do të thotë të fshihesh pas një personi, për të kjo thjesht nënkuptonte diçka për ta ndihmuar atë të bëjë punën e tij më mirë.

6.Steve Jobs

Ashtu si Obama, Steve Jobs zgjodhi të vishte të njëjtën veshje çdo ditë: një triko të zezë Issey Miyake, xhinse Levi’s 501 dhe atlete New Balance 991. Ishte një rast efikasiteti mbi estetikën. Bashkëthemeluesi dhe CEO i Apple e dinte më mirë se kushdo tjetër për mbingarkesën e informacionit, kjo është arsyeja pse ai zgjodhi të thjeshtojë vendimet e tij të garderobës në mënyrë që të përqëndrohet në zgjidhjen e problemeve. Jobs i tha biografit të tij Walter Isaacson se zgjedhja e tij e veshjes bazohej në “komoditetin e përditshëm” si dhe “aftësinë e tij për të përcjellë një stil të nënshkruar”.

7.Yohji Yamamoto

Stilistëst e modës kanë një dilemë unike: si të kënaqin nevojën e vazhdueshme përmes orarit të pafund të stinëve dhe koleksioneve, duke ruajtur një qëndrueshmëri qasjeje. Askush nuk e merr ekuilibrin aq mirë sa Yohji Yamamoto, veshja e rafinuar dhe elegante e të cilit nuk heq dorë kurrë: një siluetë dalluese me pallto treçerekëshe, kapele të gjerë dhe këpucë të trasha.

E zeza është modeste dhe arrogante në të njëjtën kohë. E zeza është dembele dhe e lehtë, por misterioze.

8.Gilbert & George

Për disa, mënyra se si ata zgjedhin të vishen është një art. Për të tjerët, arti i tyre është në mënyrën se si vishen. Kjo nuk është kurrë më e vërtetë se në rastin e Gilbert Prousch dhe George Passmore, artistë dhe partnerë të performancës. Të martuar që nga viti 2008 (pasi u takuan ndërsa ishin në Shkollën e Artit të Shën Martinit në 1967), çifti jo vetëm që shfaqen imazhet e tyre multimediale, por ekzistojnë si skulptura të gjalla dhe janë veshur gjithmonë në mënyrë të ‘patëmetë’. George thotë se:

Kostumet janë shumë të mira sepse janë të çuditshme.

9.Cornel West

Kostum i mprehtë? Kravatë e zezë? Flokë profesori? Filozofi, aktivisti dhe kritiku social Cornel West është një akademik jashtëzakonisht i respektuar, duke u përqëndruar në temat shpesh të diskutueshme të racës, gjinisë dhe klasës. Si i tillë, ai ka një linjë të shkëlqyer në drejtim të projektimit të një imazhi publik (i cili përfshin paraqitjet në filmat Matrix dhe në albume të ndryshme). Veshja e tij përcjell një zë autoriteti ndërsa sfidon autoritetin.

Pjesë është se unë kam një imagjinatë të kufizuar sartorial. Një pjesë e saj është se më bën të ndihem mirë … uniforma ime.

10.John Cooper Clarke

“Unë jam veshur në të njëjtën mënyrë që nga viti 1965,” thotë poeti i shfaqjes në Lancastrian, John Cooper Clarke. Ndërsa ai pranon ndikime të tjera, të gjitha ato vijnë nga epoka klasike e rock ‘n’ roll dhe zbulojnë një maksimë të stilit klasik: nëse dyshoni, zgjidhni pamjen më të mirë të dikujt tjetër dhe “përqafojeni” atë. Por ajo që Cooper Clarke e quan “pamja e tij e paracaktuar”, si flokët kaçurrela të shoqëruar me një këmishë të bardhë, xhaketë të zezë të hollë, xhinse të holla dhe çizme Chelsea identifikojnë padyshim stilin e veçantë të Clarke.