Sport

Dëmtimet në Euro 2024, Varga me kocka të thyera të fytyrës/Mbappe kërkon maskën ideale!

Sulmuesi hungarez Barnabas Varga theu disa kocka të fytyrës dhe pësoi një tronditje gjatë fitores 1-0 të vendit të tij ndaj Skocisë, në “Euro 2024”. Sulmuesi i “Ferencvaros”-it kërkoi trajtim të gjatë në fushë pasi u përplas me portierin skocez, Angus Gunn në pjesën e dytë të ndeshjes së tyre në Shtutgart, dje në mbrëmje.

Lojtarët e Hungarisë patën sinjalizuar me shpejtësi se 29-vjeçari ishte në telashe dhe pas gjashtë minutash trajtimi, Varga u largua nga fusha me barelë, ndërsa çarçafët u mbajtën lart për ta mbrojtur nga ekspozimi.

Në orët e fundit, Federata Hungareze e Futbollit publikoi një përditësim mbi gjendjen e Vargasit. Deklarata në X, theksonte se:

Disa kocka në fytyrën e Barnabas Varga-s u thyen gjatë përplasjes gjatë ndeshjes dhe ai gjithashtu pësoi një tronditje. Ka shumë të ngjarë të pritet operacioni. Ai e kaloi natën në spitalin e Shtutgartit.

Futbollisti hungarez, Kevin Csoboth shënoi një fitore dramatike me kohë shtesë për Hungarinë për të eliminuar Skocinë nga “Euro 2024”. Skocia përfundoi në fund të Grupit A, me vetëm një pikë.

E duke mbetur te dëmtimet, kapiteni i Francës, Kylian Mbappé duket se nuk e ka gjetur maskën ideale të fytyrës përpara ndeshjes së fundit në grup kundër Polonisë, po në “Euro 2024”. Media franceze po raporton se ai provoi disa maska ​​të reja në stërvitje, një ditë më parë.

Gazeta sportive “L’Equipe” u shpreh se një maskë karboni e bërë me porosi kishte një përshtatje më të mirë dhe i dha atij më pak probleme. Mbappe ka nevojë për një maskë mbrojtëse pasi theu hundën javën e kaluar në fitoren e ndeshjes së hapjes 1-0 kundër Austrisë.

Me katër pikë, Franca është e barabartë me holandezët, të cilët përballen me Austrinë në vendin e tretë me një pikë pas. Polonia ka zero pikë.

Rikthimi i Mbappe-së, padyshim që do të ishte i mirëpritur pasi “Les Bleus”, ende nuk kanë mundur të shënojnë një gol të tyre në Europianin e Gjermanisë. Kujtojmë se fitorja ndaj Austrisë erdhi nga një autogol.