Aktualitet

Diell dhe temperatura deri në 30 gradë! Si parashikohet moti ditën e sotme?

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak njofton se këtë të martë vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të qëndrueshme, për shkak të masave ajrore të lagështa me origjinë jugperëndimore.

Moti parashikohet i kthjellët si dhe vranësira mesatare kalimtare të larta transparente nga orët e mesditës përgjatë Ultësirës Perëndimore në relievet kodrinore të saj.

Mjegullinë në zonat luginore në orët e mëngjesit.

Era do të fryjë me drejtim perëndim – veriperëndim me shpejtësi mesatare 2-8 m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare kryesisht në atë jugor e lugina era fiton shpejtësi 10-12 m/sek, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 1-2 ballë.

Temperaturat pritet të arrijnë deri në 30 gradë