Health & Beauty

Disa këshilla të thjeshta për të mbajtur kockat dhe nyjet tuaja të shëndetshme gjatë dimrit!

Ngurtësia në nyje është shumë e zakonshme në dimër, pasi fleksibiliteti zvogëlohet me uljen e temperaturës. Pavarësisht nëse vuani nga artriti apo jo, mund të përjetoni dhimbje të cilat mund t’i atribuohen disa arsyeve, duke përfshirë mungesën e lëvizjes. Në muajt e ftohtë, ka një reduktim të ndjeshëm të lëvizjeve të trupit dhe në këtë mënyrë, rrit dhimbjen dhe ngurtësimin para-ekzistues në nyje.

Ekspertët shëndetësorë atribuojnë disa arsye pse moti i dimrit mund të shkaktojë dhimbje të kyçeve, pasi muskujt fillojnë të tensionohen dhe të shtrëngohen. Tensioni më pas çon në më pak lëvizshmëri dhe fleksibilitet. Ftohja, thonë mjekët, është përgjithësisht e pakëndshme dhe sikleti ju bën të vetëdijshëm me dhimbje për çdo goditje dhe dhimbje. Pra, nëse jeni gati për të luftuar dhimbjet e kyçeve të dimrit, këtu janë disa këshilla të thjeshta për t’ju bërë të ndiheni më mirë:

Vazhdo të lëvizësh

Është e rëndësishme të mos bëheni të pasivë vetëm sepse është ftohtë. Mjekët rekomandojnë ta mbani veten aktiv dhe të motivuar mjaftueshëm për të lëvizur, për të bërë shëtitje të shpejta ose për të ushtruar rregullisht, për të mbajtur nyjet në punë. Një aktivitet me ndikim të ulët do t’i mbajë nyjet tuaja të shëndetshme. Nëse nuk dëshironi të lëvizni shumë jashtë, ka shumë ushtrime të brendshme si noti në një pishinë të ngrohtë, shtrirje me joga ose Pilates, ecje në një rutine dhe stërvitje me peshë për të mbajtur trupin tuaj aktiv dhe në formë.

Shmangni shtimin në peshë

Është shumë e lehtë të shtosh peshë në muajt e dimrit, pasi gjatë pushimeve, zakonet e shëndetshme kanë tendencë të rrëshqasin pak, me shumë ushqime jo të shëndetshme që janë një normë. Edhe nëse shtimi mesatar i peshës është rreth vetëm një kilogram, edhe një sasi e vogël e peshës së tepërt do të fillojë të prekë gjunjët dhe nyjet e tjera. Ekspertët shëndetësorë thonë se rregulli më i mirë për të parë peshën tuaj është të kuptoni kontrollin e kalorive dhe të porcioneve gjatë ngrënies, gjë që ju ndihmon të kufizoni sasinë që hani.

Merrni mjaftueshëm vitaminë D

Dimër do të thotë të thithësh diellin. Bërja e diellit konsiderohet si një nga mënyrat më të mira për të rritur marrjen e vitaminës D, një nga lëndët ushqyese më të rëndësishme për kocka dhe nyje të shëndetshme. Megjithatë, ekspozimi i zgjatur në diell gjithashtu mund të shkaktojë më shumë dëm sesa dobi, prandaj, sigurohuni që të lani diellin vetëm për 10-20 minuta në ditë dhe jo për orë të tëra.

Qëndroni ngrohtë kur jeni brenda

Kur jeni brenda, mbajeni veten ngrohtë dhe komod, pasi do t’ju ndihmojë të vazhdoni të lëvizni shpesh. Bëni rregullime adekuate për të mbajtur trupin të ngrohtë qoftë duke vendosur shtresa apo duke vendosur disa pajisje elektronike për të ngrohur shtëpinë, është e rëndësishme të jeni në një temperaturë të rehatshme të trupit. Megjithatë, ekspertët e shëndetit rekomandojnë, nëse jeni diabetik, shmangni përdorimin e zgjatur të ngrohësve dhe shisheve të ujit të nxehtë.

Pini shumë ujë

Është shumë e rëndësishme të hidratoni trupin në mënyrë që të gjitha organet vitale të funksionojnë mirë, veçanërisht kur është ftohtë. Njerëzit pinë më shumë ujë kur është e ngrohtë dhe me diell, por dimri na bën të harrojmë rëndësinë e hidratimit. Mos e neglizhoni marrjen e ujit! Nëse nuk jeni adhurues i ujit të thjeshtë, pirja e një filxhani çaji të ngrohtë është një mënyrë e shkëlqyer për të marrë më shumë hidratim në dimër. Lëngu i kockave dhe supa janë gjithashtu opsione të tjera.