Design Lifestyle

Disa mënyra si t’i hiqni njollat nga parketi prej druri pa e dëmtuar!

Parketet dhe dyshemetë prej druri të fortë mund të grumbullojnë shumë papastërti, kështu që pastrimi i duhur është i nevojshëm. Sipas Fiona Mills, një eksperte e fushës, parketet duhet të pastrohen të paktën një herë në vit.

Duhet të pastroni parketet tuaj çdo gjashtë muaj nëse ka shumë aktivitet ose kafshë shtëpiake në shtëpi, por minimalisht një herë në vit.

Kripa mund të ndihmojë në heqjen e njollave nga dyshemetë prej druri. Mills tha se kripa dhe një pastë sode buke është një mënyrë për të hequr njollat ​​nga parketet.

Hidhni një sasi të madhe kripe mbi njollën dhe lëreni të qëndrojë për rreth 10 deri në 15 minuta. Kripa do të thithë shumicën e njollës. Hiqni kripën dhe përdorni sodë buke të përzier me vaj limoni si pastë, më pas fërkojeni njollën derisa të zhduket.

Mills tha gjithashtu se njerëzit mund të përdorin uthull të bardhë në një letër për të thithur njollat. Një përqendrim i lartë i peroksidit të hidrogjenit mund të zbardhë parketet në ngjyrë të errët. Gjithashtu, Mills sugjeroi që njerëzit të luftonin njollat ​​e bezdisshme të verës së kuqe duke përdorur verë të bardhë. Ajo shpjegoi se vera e bardhë mund të hollojë përqendrimin e verës së kuqe njësoj si uji i ftohtë.

Një kombinim i sodës së bukës dhe vajit të ullirit gjithashtu mund të bëjë që gërvishtjet e dyshemesë prej druri të zhduken.

Gërvishtjet e thella në dyshemetë prej druri janë diçka me të cilën po përballem personalisht për shkak të qenushit tim gjigant që është jashtë kontrollit.

Ajo sugjeroi që njerëzit të aplikonin sodë buke dhe disa pika vaj ulliri në zonën e gërvishtur.

Prisni rreth 5 minuta dhe hiqeni butësisht duke përdorur një sfungjer, më pas pastroni me një leckë të lagur.

Dyshemeja prej druri ka shumë avantazhe për t’ju ofruar ndryshe nga dyshemeja me linoleum. Ju mund të ‘tronditeni’ pak fillimisht me koston relativisht më të shtrenjtë që ofron, por, kur realizon dyshemenë prej druri në shtëpinë tuaj, mund të prisni përfitimet e shumta.