Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Design Travel

Disa nga hotelet e reja mbresëlënëse në New York…

Ishulli 13.5 kilometra i gjatë i njohur si Manhattan është një nga qytetet më të mëdhenj në botë. Thjesht pyesni çdo njujorkez. Në fund të fundit, ajo ka gjithçka: një mori prodhimesh që shkaktojnë emocione në Broadway, restorante me yje, vizitorët e Javës së Modës që shërbejnë me pamje në rrugë dhe hotele të klasit botëror që i bëjnë njujorkezët të braktisin ndërtesat e tyre të larta dhe gurë kafe për një qëndrim shumë të nevojshëm.

Përkundër asaj që mendojnë disa njerëz, Nju Jorku nuk është kurrë i “vdekur” edhe pas më shumë se një viti distancimi shoqëror dhe mbylljes së bizneseve, qyteti nuk “fle” kurrë. Dhe këto hotele krejt të rinj të shpërndarë nëpër Manhattan dhe Brooklyn (dhe madje edhe ishullin Roosevelt) janë dëshmi e gjallë. Nga një pikë referimi historike e konvertuar e vitit 1907 në Fiveth Avenue në një ish-terminal tragetesh të stilit Beaux Arts, në qendër të qytetit, këto hotele të larta festojnë kulturën shumëngjyrëshe të Nju Jorkut.

“Arlo Midtown”

E vendosur midis teatrit dhe lagjes së ardhshme Hudson Yards, Arlo Midtown i ri, i cili u hap në fund të majit, është si një oaz 26-katësh i mbuluar me gri të kaltër dhe blu të zbehtë. Një përpjekje bashkëpunuese midis firmës së arkitekturës Marvel, firmës së njohur Meyer Davis dhe pronarit të hotelit Quadrum, Arlo Midtown ka detaje të hijshme të dizajnit që i referohen me mjeshtëri lagjeve përreth hotelit. Nga dalja e sipërme e hyrjes, pjesa e poshtme e së cilës përbëhet nga llamba të ekspozuara deri tek instalimi i artit prej druri tetëkatëshe që zbukuron gjatësinë e një muri betoni, Arlo Midtown është mahnitëse për studim rasti në dizajnin historik. Përzierja e qetë e drurit, mermerit, qelqit, bollëku i gjelbërimit në të gjithë hapësirën thekson ndjenjën e një oazi.

Pikërisht jashtë dyerve të xhamit është një aranzhim me kuadrat i myshkut të ruajtur, i cili gjithashtu varet nga instalimet çuditëse, të frymëzuara nga Dr.Seuss, me shumë shtresa në formë ombrellë, në anën tjetër të tre tavolinave të kontrollit me ton të gjelbër të pyllit. “Ne e projektuam hollin për të qenë destinacioni brenda hotelit. Këtu duam që mysafirët të kalojnë pjesën më të madhe të kohës, sepse ka shumë për të bërë dhe parë.”-shprehet projektuesi Grey Davis i cili i referohet hollit të madh që mburret me tavane nëntë-katëshe dhe me një numër të madh të hapësirave të konvertueshme të sallës.

Një korridor i gjatë dhe i ngushtë qëndron midis instalimit të artit të mrekullueshëm nga Mesh (i cili gjithashtu përfundoi të gjithë punimet e hotelit) dhe dy salla konferencash. Për këtë hapësirë, Meyer Davis rreshtoi murin kundër instalacionit të artit me vinjeta të ndenjësve që përfshinin ulëse të personalizuara të frymëzuara nga mesi i shekullit nën dritat e krahut prej bronzi të fortë. “Dritat janë të vendosura pak më poshtë se zakonisht për të ofruar një ndjenjë më intime me një tavan kaq shumë të lartë”-vëren Davis. Përballë zonës të ndenjëseve janë dhoma konferencash që nuk duken aspak si ato që do të gjenit në një zyrë.

Ato janë të mbushura me tapiceri duke përfshirë një divan prej kadifeje blu të zbehtë, një qilim të modeluar me butësi dhe një mur galerie, arti i çuditshëm i të cilit është pezulluar nga shiritat metalikë. “Asgjë nuk është shumë e çmuar këtu. Ne donim të shtonim një ndjenjë lozonjare për t’i bërë njerëzit të ndihen rehat, të rrijnë dhe të punojnë.

Duke folur për hapësirat shoqërore, holli është plotësisht i hapur për publikun dhe përfshin një bar me shërbime të plota. Në katet e sipërme, dhomat e mysafirëve blu dhe të bardhë, të cilave u mungon ndriçimi, janë një festë e elementeve më qetësues të natyrës. Për shembull, mbi shtretër është një shirit prej pëlhure e trashë që imiton një gur agati dhe nën shtrat është një qilim i krijuar me porosi që, në shikim të parë, duket si një kopsht me rërë japoneze. Disa nga dhomat madje kanë tarraca me tapiceri prej pelushi, hamakë.

“Casa Cipriani”

Çdokush që preferon qëndrime më ekskluzive, përgatituni të shkoni në Casa Cipriani, një klub privat vetëm për anëtarët, që hapet në fund të verës. Disa ndërmarrje përfaqësojnë shkëlqimin e New York -ut të Vjetër, si Cipriani, i cili ka pesë vende dhe poste në Manhattan në nëntë qytete ndërkombëtare, përfshirë Ibiza, Moskë, Monte Carlo dhe Mexico City, për të përmendur disa.

Për strehën e re në qendër të qytetit, e projektuar nga Thierry Despont, Casa Cipriani po merr një nga terminalet e fundit të trageteve të stilit Beaux Arts të mbetur të shekullit të 20-të, Battery Maritime Building, e cila u ngrit në vitin 1906 dhe u rinovua nga firma e arkitekturës me bazë në Nju Jork Marvel. Klubi ka 47 dhoma dhe suita, restorante të shumta dhe pije dhe në çatinë e rregulluar, një pishinë, restorant dhe bar të cilat do të hapen më vonë gjatë vitit.

“Six Senses New York”

“Six Senses New York”, e cila hapet në gjysmën e parë të 2022, mban premtimin e saj për luks të shtuar fjalë për fjalë. E vendosur në 10 katet e para të dy kullave të lakuara të godinës The XI në West Chelsea, ambientet e brendshme të Six Senses përfshijnë skajin artistik dhe bashkëkohor falë firmës parisiene Gilles & Boissier, e cila dekoroi hapësirën. Për më tepër, të 136 dhomat e mysafirëve kanë dyshekë të punuar me dorë të miratuar nga diplomati i Bordit Amerikan të Mjekësisë së Gjumit Michael Breus, pajisje të qëndrueshme të banjës dhe dyshekët e jogës për të siguruar një gjumë të mirë. Sikur rrobat me gëzof të gjatë në dysheme dhe menutë e shërbimit të dhomës me pesë yje të mos mjaftonin.

“Pendry Manhattan West”

Pendry ka hotele në të gjithë vendin, por prona më e re e grupit është në Midtown West, duke bashkuar energjinë e Nju Jorkut dhe lehtësinë e Kalifornisë. Duke u hapur këtë verë, Pendry Manhattan West do të ketë164 dhoma, i cili përfshin 30 suita, do të ketë një restorant të njohur, sallë pritjeje të bukur dhe bar me tarracë të hapur.

Brendësitë e mbuluara me diell, puna e firmës së dizajnit të brendshëm të Nju Jorkut Gachot Studios, rrezatojnë një komoditet të pashembullt të sofistikuar me një paletë të ngrohtë neutrale dhe një fokus të veçantë në art. Bashkëthemeluesja dhe drejtoresha Christine Gachot thotë se: “Në hartimin e Pendry Manhattan West, ne kërkuam të krijonim një mjedis të qetë të përcaktuar nga materiale luksoze të harlisura që do të qëndronin në kontrast me zhurmën e ashpër të New York City. Pendry është një markë e lindur në Kaliforni, por gjithnjë i kushton respekt të madh vendndodhjes së saj të veçantë, kështu që kishte shumë frymëzim për të gjetur në tensionet e erës së Bregut Perëndimor dhe vitalitetin e pafund të Manhattanit. Hoteli ka pesë koncepte ushqimi dhe pije, duke përfshirë barin e tavanit me pamje gjithëpërfshirëse.

“ModernHaus SoHo”

Vetëm disa blloqe nga lumi Hudson në Rrugën e Madhe të SoHo, ModernHaus SoHo, hapi dyert e tij në fillim të majit. Një studim rasti me ngjyra dhe një homazh për lëvizjen e pasluftës Bauhaus, hoteli përmban pjesë të njohura menjëherë nga personazhet si Alexander Calder, George Condo, Harland Miller, Jean Dubuffet dhe KAWS, ndër të tjera. Dizajneri i brendshëm Melissa Bowers (së bashku me Jack J. Sitt) iu referuan epokës ikonike dhe trashëgimisë artistike të lagjes në çdo detaj të hapësirës, nga vendet e stilit të stolive deri te kornizat e krevateve me tehe të lakuara.

Tema e artit vazhdon deri në çatinë ku mbretëron Jimmy, një klub nate i dashur. Si pjesë e hotelit të ri, megjithatë, pamja e tij është zhvendosur për të pasqyruar Periudhën Blu të Pikasos. Mendoni për monokromatizmin me humor, mobiljet modulare blu dhe dritaret nga dyshemeja në tavan. Nëse fillimi i viteve 1900 do të rimishërohej në formën e një tavani, ata do të ishin Jimmy.

Nëse nuk pini pije të ëmbla, rezervoni një tryezë në restorantin e hotelit të drejtuar nga kuzhinieri, George Mendes. E quajtur Veranda, dhoma e ngrënies përdor mirë çatinë e saj prej qelqi, duke ofruar ngrënie alfresko në një mjedis jashtëzakonisht elegant.