Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Food & Drink

Disa nga restorantet më të mira në Londër!

Londra është një nga kryeqytetet e restoranteve më emocionues dhe të larmishëm në botë. Nga klasikët te modernët e super luksozët këtu poshtë gjeni disa nga restorantet më të mirë në Londër:

1.SACHI, BELGRAVIA

Në katin e poshtëm të Pantechnicon të Belgravia, një emporium nordik-japonez i vendosur në një magazinë 200-vjeçare, është ndërmarrja më e fundit ushqimore e ndërtesës. Sachi përzien shije të forta të Azisë Lindore me dizajn të hijshëm danez. Këtu mobiljet janë nga Karimoku Case Study, një bashkëpunim midis prodhuesit japonez të mobiljeve Karimoku dhe Norm Architects me bazë në Kopenhagen, ndërsa qeramika, takëmet dhe shkopinjtë shkoporë janë punuar me dorë në të gjithë Japoninë. Është rodukt i bashkëpronarit Barry Hirst, i cili themeloi baret e Cubitt House. Në Pantechnicon, qëllimi i tij është të eksplorojë dy kulturat dhe t’i sjellë ato në një hapësirë ​​pesë-katëshe me një restorant nordik dhe bar në tavanë, kafenenë e parë në Mbretërinë e Bashkuar Café Kitsuné, dyqane artizanale të stilit të jetës, një dyqan shishesh dhe tani restoranti më i fundit japonez dhe sushi bar.

Në qendër të vëmendjes shkëlqejnë teksturat dhe shijet nga Hokkaido, Osaka dhe Fukuoka, me disa pjata që shfaqin një prekje të ndikimit nordik. Ju mund të zgjidhni të ndiqni menunë ose, për më guximtarët, të shkoni me atë që rekomandojnë kuzhinierët. Raundi i parë fillon me sushi, nigiri me fiston me lëng dhe maki ton yndyror. Nuk ka shpërndarës të salcës së sojës këtu. Tjetra: peshk, mish dhe perime. Kuzhinierët Golding dhe Hudson me qëllim kanë shmangur vendosjen e salmonit në menu, për t’i shtyrë njerëzit të porosisin peshk që mund të mos e kishin provuar më parë. Ne sugjerojmë të porosisni peshkun e kuq të skuqur të freskët që vjen me një salcë yuzu kremoze. Menuja gjithashtu tregon përbërësit sezonalë, lokalë: zarzavatet japoneze të rritura në Sussex, mish nga fermat britanike, trofta e rritur organikisht në Skoci dhe wasabi të prodhuara në MB. Nuk do të ishte përvoja e plotë pa parë se çfarë mund të bëjnë kuzhinierët edhe me perimet. Gjysma e patëllxhanit vjen e lyer me miso ndërsa sallata gomae përzien spinaqin e Zelandës së Re, myoga (xhenxhefilin japonez) dhe susamin. Sa për ëmbëlsirat, një tortë me çokollatë të bardhë, delikate e ëmbël.

Filloni me një koktej para sushit. Kërkojini kamerierit të sugjerojë diçka. Kozue, një përzierje e xhinit Kew, vermutit të Sachi, Suze dhe grejpfrut është fantastike, ndërsa më aventurierët mund të jenë të interesuar të provojnë Shochu Manhattan të bërë me aokage shochu, vermouth, susam dhe salcë soje. Lista e gjerë e pijeve përfshin gjithashtu uiski dhe ëmbëlsira të rralla japoneze nga dyqani i shisheve të Pantechnicon, Sakaya. Gjatë darkës suaj, flisni me ekspertin, Natsuki Kikuyai. Si një nga pak samuraisët e Mbretërisë së Bashkuar, ajo do t’ju udhëheqë me pjatat që keni porositur, nga ato të thata dhe të mprehta deri tek ato me lule dhe barishtore dhe nuk do t’ju çojë në rrugë të gabuar. Nëse një natë me kokteje japoneze është ajo që ju dëshironi, aty është gjithmonë strofka e fshehur e frymëzuar nga spekulimet sekrete të Tokios.

2. SALON, BRIXTON

Një restorant i mirë i lagjes është një gjë e mrekullueshme. Salon-i, i cili gëzon një pozitë të shkëlqyeshme për shikimin e njerëzve lart në Brixton Market. Brixton ka evoluar gjatë pesë viteve dhe në shumë mënyra, Salon ofron një pamje të gjithçkaje që është shkëlqyese në skenën aktuale të ushqimit në Londër. Menuja e saj krijuese, me bazë bimore përdor furnizuesit vendas. Dhe këtë shtator, Salon-i zbuloi një dhomë ngrënieje të ridizajnuar (blu-detare me lëndë druri të rikuperuar dhe pëlhurë gri) me një menu të shijshme e cila gjithashtu shet shurupe dhe konserva për ta marrë në shtëpi.

Një lëvizje e kohëve të fundit për t’i bërë perimet yjet kryesore dhe mishin një lojtar të rastësishëm ka mbirë dy menu shijuese me shumë cilësi, nga tempura kale të skuqura lehtë deri tek pesto me farë kungulli, aioli shafran e deri tek salca e bajames së tymosur nga druri dhe bukë të trashë. Mund të ketë kunguj të njomë në tre mënyra, ose qengj të lyer me patëllxhan të ëmbël dhe të thartë dhe kos. Për ëmbëlsirë kemi puding me çokollatë të bardhë dhe bukë bananeje, bukë misri me tre djathë me proshutë dhe vezë të rosës së zier. Menuja e barit përfshin kroketa nduja dhe ragu lepuri.

Lista e verës ka disa zgjedhje interesante nga Mount Etna, Hungari, Oregon, Liban dhe Swartland dhe një shishe verë shtëpie. Ekipi sapo ka hapur Salon Wine Store në vendin fqinj, që do të thotë se mund të blini një shishe këtu dhe ta pini në restorant. Salon është një model për restorantet e lagjes kudo.

3.SORELLA, CLAPHAM

Një klithmë u përhap në jug të Londrës kur kuzhinieri i qumështit Robin Gill njoftoi se po mbyllte Claphamin në fund të vitit 2017 pasi duhej të zëvendësohej, me Sorella. Nga ana estetike, nuk ka shumë ndryshime: të njëjtat mure me tulla të ekspozuara, drita varëse industriale, kokë dreri me spango dhe gozhdë; megjithëse tenda gri më parë e zymtë është zëvendësuar me një blu të freskët.

‘Sorella’ do të thotë motër dhe sigurisht ka një ndjenjë familjare. Lëkurat e preferuara të pulës të skuqura shfaqen këtu, ëmbëlsirat (panna cotta dhe ftua; Pump Street çokollatë dhe kopër xhelato) nuk janë veçanërisht të ëmbla dhe dashuria e Gillit për mishin e zier, fermentimi, turshia dhe pirja e duhanit janë gjithnjë të pranishme. E gjitha është e krijuar tradicionalisht, në stilin italian: cicchetti – thërrime nga ullinjtë e skuqur Nocellara dhe arancini tartufi të paharrueshëm, e ndjekur nga antipasta. Antipasta mund të përfshijë proshutë 20-muajshe Marchigiano dhe piper të zi, të servuar me “turshi të fermës sonë”. Ose ka pjata pak më të mëdha të ricotës me qumësht të përzier me ullinj të zi të grimcuar dhe parmixhan, të marra me copa të thara bollgur, ose crudo delikate skumbri.

Natyrisht, lista e verës është tërësisht italiane: tre të bardha dhe tre të kuqe, duke përfshirë një Sauvignon të vogël sicilian dhe një përzierje Primitivo dhe Negroamaro. Ekziston një përbërje e shkurtër e koktejeve. Ekipi gjithashtu bën limonçelon e tyre, një botë larg shisheve të ëmbla.

Ekziston një stallë e madhe e restoranteve italiane të Londrës tani. Luca, Padella, Palatino -me kuzhinierë britanikë (Isaac McHale, Jordan Frieda dhe Tim Siadatan, Stevie Parle) që luajnë me traditën.

4.LEVAN, PECKHAM

Nicholas Balfe ka hapur restorantin e tij të dytë, duke marrë hapësirën e zënë më parë nga Peckham, The Refreshment Rooms, në një magazinë të konvertuar pas stacionit Peckham Rye. Me fjalë të tjera, është zhurmë në qendër të pikës më të nxehtë ushqimore të Londrës së Jugut. Ashtu si Salon-i, menuja këtu i kushtohet të qenit sa më e qëndrueshme. Por ndryshe nga Salon-i është një operacion gjithëditor: duke filluar nga ora 8 e mëngjesit me simite të ngrohta. Hapësira është rikonfiguruar plotësisht, me një kuzhinë të madhe të hapur në vendin që më parë ishte dhoma kryesore e ngrënies dhe mure të pikturuar në kontrast me ngjyrë blu të ndritshme.

Menyja është krijuese dhe kryesisht me bazë bimore, por me dhunti serioze franceze. Ka më shumë djath Comte në menunë kryesore për të filluar. Fillimet e tjera përfshijnë një fetë suxhuk me një të verdhë veze. Një ravioli i karamelizuar-selino qëndron në një pellg me gjalpë dhe vaj lovage. Pjatat më të mëdha, të bëra për t’u ndarë, përfshijnë një gjysmë byrek të bukur të shtresuar me patate ‘dauphinoise’, kërpudha të zeza trompette. Ka shumë djathë në menu. Ekziston gjithashtu një copë derri Gloucester Old Spot e shërbyer me patate të ëmbël. Ka shumë në listë, për t’i provuar të gjitha, kështu që nëse nuk mund të vendosni, zgjidhni Menunë e Kuzhinierit, një përzgjedhje me çmim të arsyeshëm prej pesë pjatash. Për puding, tartina e fryrë gjysmë hëne ose kungulli i mbushur me krem ​​ekspres dhe i mbushur me lajthi të karamelizuara janë të shkëlqyera.

Të gjitha verërat në listë janë organike dhe kryesisht biodinamike-të furnizuara nga disa verëbërës të cilët kujdesen aq shumë për mjedisin sa ajo që përfundon në gotë. Na pëlqen zgjedhja e thjeshtë e koktejeve për të filluar: zgjidhni midis të bardhës (vermut Riesling dhe Tanqueray), ose të kuq (vodka Croc, Belsazar e kuqe dhe vermut të bardhë të thatë me portokalli). Nëse Salon është një nga restorantet më të mirë në jug të Londrës, atëherë Levan është ‘vëllai’ i tij pak lakmitar dhe ne e duam atë.

5.LARRY’S, PECKHAM

Pasi u hap për gjysmë dite para bllokimit, ky restorant i ndritshëm i stilit të Nju Jorkut më në fund u hap gjatë verës. Një menu ditore shkruhet në një kuti dritash mbi banak dhe ambientet e brendshme janë hapur retro me tavolina ngjyrë portokalli të ndritshme dhe karrige të gjelbërta që nuk do të ndiheshin si të papërshtatshme në një qendër argëtimi të së njëjtës epokë. Projektuar të jetë pak më pak i rafinuar se vëllezërit e motrat e tij më të mëdhenj, është po aq joshëse për një mëngjes të gjatë sa një drekë për të ngrënë i qetë.

Menuja është e shkurtër dhe e larmishme dhe padyshim që nuk ndjek asnjë rregull. Filloni me turshi gjigante dhe patate të spërkatura në një majonezë të thartuar. Mëlçia e pulës ose eskalopi i derrit i freskët me një sallatë të thartë të njomë shoqëruar me sallatën me domate dhe shalqi me nenexhik djegës është perfete. Puding-u përfshin një djathë të bardhë të pjekur me kripë të bardhë ose sherbet çokollate të bërë në shtëpi me një ngjyrë portokalli që shërbehet në një gotë akullore. Mezi presim të kthehemi për një mëngjes me vezë të ziera të buta ose sanduiç me mish viçi të kripur dhe mustardë në drekë.

Zgjedhjet e verës së Mark Gurney ndryshojnë çdo javë, ndonjëherë çdo ditë, me dy verëra të secilit lloj (të bardhë, të kuq, portokalli, rozë dhe të gazuar)-të gjitha nga prodhues interesantë. Lista e birrave është gjithashtu më krijuese me një përzgjedhje nga fabrika e re e birrës Malt Bregu.

6.MARU, MAYFAIR

Ju mund të ecni pranë Maru disa herë dhe të mos e kuptoni që është atje, në Shepherd Market që të çon në pijetoren Ye Grapes. Kjo ndihet si një xhep i Londrës sekrete. Në fakt është restoranti i ri nga kuzhinieri Taiji Maruyama i cili punoi si kuzhinier sushi në Nobu dhe është prapa restorantit Taka. Kjo adresë ishte gjithashtu një Taka, por është rilindur si projekti personal i Taiji, një omakase e përbashkët që shërben deri në 10 mysafirë. Omakase është një vakt surprizë në të cilin kuzhinieri zgjedh secilën pjesë për ju.

Ashtu si Santiago Lastra në Kol, ku janë bashkuar recetat autentike meksikane me sa më shumë prodhime britanike, kuzhinieri Taiji ka bërë të njëjtën gjë për pjatat japoneze. Ka skumbri, brila dhe gaforre nga Cornwall, fiston nga Orkney, peshk monk nga Devon dhe kopër të egër të ushqyer nga fushat. Një tas me rrepë, i ngjashëm me fiston në bardhësinë e tij, i zhytur në një salcë. Ky është ushqim si teatër, por edhe ushqim që përcjell një ndjenjë të vërtetë të vendit.

Kaq joshëse për të zgjedhur çajin e preferuar dhe shumëllojshmëria e madhe e verërave të orizit duke demonstruar se sa të lehta dhe me lule mund të jenë. Hiri i kumbullës me pudingun ishte një zgjedhje perfekte. Verërat e bardha, ndërkohë, ishin në gjendje të merreshin me elementët e kripur të disa pjatave.

7.MR JI, SOHO

Kjo hapësirë e ngushtë Soho ka qenë e hapur  dhe pastaj e mbyllur, e hapur përsëri, e mbyllur përsëri, dhe kështu me radhë që nga viti 2019. Por pas përfundimit të bllokimit restoranti Samuel Haim bashkëpunoi me njerëzit në TĀ TĀ Eatery për të rifilluar me një menu të rishikuar. Ushqimi shërbehet në pjata plastike të kuqe ose në kartona letre; nuk ka një mbulesë tavoline në dukje. Ekipi i restorantit ka vendosur tavolina plus një tendë nëse bie shi. Nuk është e zbukuruar, ose veçanërisht e bukur. Ky është një vend për t’u ‘mbërthyer’ në një vakt të këndshëm me një linjë të guximshme të pjatave.

Tani menuja përfshin produktet si patate të skuqura. Filloni me zemrat e pulës të lyer me salcë kerri dhe të ëmbël. Ka briosh të mbushur me beshamel të trashë, karkaleca deti dhe misër. Viçi i freskët të skuqu dhe hamburgeri Sichuan, i shërbyer në një ananas me sallatë freskuese me kastravec. Për pudingun, ekziston një mundësi, akullorja mochi japoneze.

Menuja e koktejit është e shkurtër por interesante: tequila, Campari dhe verë kumbulle, ndërsa çaji agrume Oh Ji Iced përzier me uiski irlandez çaj limoni dhe mandarin. Filloni me një koktej por përfundoni me një birrë. Tsingtao kinez shërbehet akull i ftohtë.

8.AVE MARIO, COVENT GARDEN

Kur u hap në vitin 2019, Gloria, posta e parë në Londër për grupin e fuqisë pariziane tërhoqi vëmendjen e qytetit për të gjitha arsyet e duhura. Pas vitesh restorante serioze, minimaliste me menutë e zellshme që shfaqeshin në të gjithë kryeqytetin e Mbretërisë së Bashkuar, kjo tratori retro me theks Amalfi në Shoreditch ishte një trazirë e pafalshme e pjatave gjigande të ushqimit dhe shërbimit të bollshëm. Një post i dytë, Circolo Popolare në Fitzrovia, u ndoq më vonë atë vit, këtë herë duke marrë frymëzimin nga Sicilia. Ekipi rreshtoi muret e dhomës së ngrënies në 20,000 shishe me pije alkoolike dhe mbuloi tavanet. Një vend i tretë motër, Ave Mario, ishte planifikuar të mbërrinte në Covent Garden në vitin 2020, por pandemia vazhdoi t’i kthente gjërat prapa. Tani, më në fund është këtu. Më e madhja nga kjo treshe me pika bombastike, është e ndarë në tre kate në rrugën Henrietta. Ndërsa Gloria është e verdhë me diell dhe Circolo e mbuluar me lule, Ave Mario është një sulm gjeometrik i shiritave bardh e zi (që synon të imitojë Duomo -n e Firences), stendat prej kadifeje të kuqe dhe shenja neoni. Ekziston një bar i madh i nevojshëm në një skaj të dhomës kryesore të ngrënies, me tunele ylberi në çdo dhomë që na bënin të ndiheshim sikur ishim në një klub.

Menuja këtu është krejtësisht e ndryshme. Kuzhina drejtohet nga 23-vjeçari Andrea Zambrano. Ashtu si dekori, pjatat janë frymëzuar nga Toskana, si dhe gjetkë në Itali. Ky nuk është vendi për një vakt të lehtë. Enët janë të pangopura, të pasura. Filloni me burrata kremoze të tartufit ose proshutës Parma me fokaci, megjithëse ne do t’ju këshillonim të mos e teproni me bukën nëse keni ndërmend të keni vend të mjaftueshëm për puding. Pjatat kryesore shkojnë në pica të dizajnuara. Porosia e domosdoshme është ravioli gjigant i mbushur me karbonara, i kombinuar me të verdhë veze të tymosur. Të gjithë restorantet kanë një puding kryesor. Këtu, është torta e akullores stracciatella 60 cm e gjatë që pritet në tryezë. Eja i uritur!

Koktejet janë po aq të tepërta sa pjatat. Spritz on the Beach është bërë me vodka, boronicë, portokall, pjeshkë ndërsa i përzier me rum, luleshtrydhe dhe nenexhik.

9.IMAD’S SYRIAN KITCHEN

Kuzhinieri sirian Imad Alarnab u largua nga vendlindja në vitin 2015 pas ‘bombardimit’ të tre restoranteve të tij, bareve të shumta me lëngje dhe kafeneve. Duke u nisur nga Libani përmes Evropës, Imad ndau aftësitë e tij, duke gatuar për refugjatë të tjerë, ndonjëherë deri në 400 pjata në të njëjtën kohë. Dhe pasi gjeti strehim në Mbretërinë e Bashkuar me motrën e tij, nuk vonoi shumë dhe ai mbajti klubin e tij të parë të darkës në Londrën Lindore për të mbledhur para për Sirinë. Kutitë e tij të falafelit prej 5 paundësh, të shërbyera nga një dritare që ‘bërtiste’ muzikën siriane në Rrugën Great Marlborough, tërhoqën radhë që arritën deri poshtë në rrugën Carnaby. Ai ka mbështetur refugjatët dhe njerëzit e zhvendosur në të gjithë Evropën. Dhe tani, në këtë kuzhinë të parë të përhershme siriane, larnab ka marrë vendin e kufizuar të Asma Khan Darjeeling Express në krye të Kingly Court me pamje nga çatitë e Soho. Atmosfera është po aq argëtuese sa të gjitha dritaret e tij.

Falafel, padyshim. Humusi sirian është bërë pa hudhër, dhe kështu versioni i Alarnab është më delikat, por jo më pak aromatik, në krye me qiqra dhe za’atar. Pitta i tymosur me një shije frutash nga farat e shegës dhe melasës. Një sallatë me shalqi, një kombinim i shijshëm dhe i freskët. Nëse porosisni një pjatë mishi, porosisni mish qengji të grirë dhe patëllxhanë të vegjël, pak nachos me një salcë tahini. Për puding, shkoni për akulloren siriane i mbuluar me fije karamele ose bakllava me arra të karamelizuar.

Një listë e përzier e verës mesdhetare dhe një miks interesant i birrave nga Hoxton Hill Fin Lager. Ju jeni këtu për ushqimin, por menuja e pijeve bën gjithçka që duhet.

10.CIRCOLO POPOLARE, FITZROVIA

Kur Gloria, tratoria e parë italiane e Grupit Big Mamma jashtë Francës, u hap në Shoreditch në fillim të këtij viti, u bë një hit i menjëhershëm. Pjesët e brendshme elegante u shfaqën në burime të panumërta të mediave social  dhe radhët për një tryezë filluan të ‘godisnin’ kufirin prej dy orësh, madje edhe në mes të javës. Hyni në Circolo Popolare, motra e Glorisë e sapo hapur për verën. Në sheshin paqësor Rathbone të Fitzrovia, muret me lartësi të dyfishtë janë të mbuluara nga lart poshtë në shishe me pije alkoolike të çdo varieteti të mundshëm dhe mbulojnë të gjithë restorantin. Duke kapur maksimalizmin e Gloria -s dhe duke e ngritur atë në një nivel tjetër, tavani është mezi i dukshëm nën rrathë të varur. Çdo hapësirë ​​muri e mbetur është e suvatuar me postera italianë të shkollës së vjetër. Përmes dhomës së dytë në anën e pasme do të gjeni tarracën, që hapet në Sheshin Rathbone, me vend për 60 persona  duke e bërë këtë një nga vendet më të mira të Londrës.

Menuja ekstravagante e Circolo është një largim nga Gloria e frymëzuar nga Amalfi. Filloni me disa antipasta. burrata me pesto është kremoze dhe e trashë, duke u ndarë për të zbuluar një pesto të bërë fllad, jeshilisht të gjelbër që rrjedh. Porositni disa pjata të tjera për t’i ndarë: ne kishim lulet e kungullit të skuqur thellë, të freskët dhe të lehtë, të servuar me një shafran të artë. Këtu gjeni edhe picat më të mira në Londër. Carbonara dhe linguini me gaforre është po aq e shijshme.  Për pudingun, duhet të jetë byreku me limon.

Lista e koktejeve është e mbushur me prodhime mjaft klasike italiane, por limoncello spritz është një ide e shkëlqyer, italiane jugore Disa kokteje mund të porositen në tasa gjigandë për tu ndarë. Punch Drunk Love vjen në një enë të madhe në formë luleshtrydheje me xhin xhel, raki kajsi dhe Lambrusco. Lista e verës është, si çdo gjë tjetër këtu, mjaft masive.