Health & Beauty Lifestyle

Djersisni shumë edhe kur nuk është vapë, ja nga çfarë mund të vuani!

Djersisni shumë? Epo, është normale ta bëni këtë gjatë verës, por kur djersitni edhe kur nuk është nxehtë ose nuk kryeni aktivitete fizike mund të jetë një shenjë e një gjendjeje mjekësore themelore. Sipas ekspertëve të shëndetësisë, djersitja e tepërt, e njohur edhe si diaforezë, është një gjendje mjekësore, ngjarje jetësore ose efekt anësor i një medikamenti, i shkaktuar nga të tjera probleme shëndetësore.

Djersitja e tepërt në diaforezë, e njohur gjithashtu si hiperhidrozë dytësore, zakonisht ndodh në të gjithë trupin tuaj në vend të një ose dy zonave më të vogla si pëllëmbët ose këmbët. Disa kushte mund të shkaktojnë komplikime ose të jenë kërcënuese për jetën. Sipas Harvard Health, diaforeza mund t’ju prekë edhe kur jeni duke fjetur dhe fillon vetëm në moshën madhore.

Disa simptoma të zakonshme të gjendjes janë:

  1. Djersitje e tepërt dhe e pandërprerë
  2. Rrahje të rrahura të zemrës
  3. Shtrëngimi i duarve
  4. Nervozizëm dhe ankth
  5. Humbje peshe e pashpjegueshme
  6. Marramendje
  7. Lodhje ekstreme

Mjekët thonë se ka një gamë të gjerë kushtesh që lidhen me diaforezën, disa prej të cilave përfshijnë:

Menopauza tek femrat

Sipas Fondacionit Sleep, gati 85 për qind e grave përjetojnë djersitje dhe ndezje të nxehta gjatë menopauzës dhe paramenopauzës. Perimenopauza është periudha pas ndërprerjes së menstruacioneve, por para fillimit të menopauzës. Mjekët thonë se hormonet e luhatshme si estrogjeni dërgojnë sinjale të rreme në trurin tuaj se trupi juaj është mbinxehur, duke shkaktuar djersitje të tepërt dhe djersitje gjatë natës.

Diabeti

Për ata që vuajnë nga diabeti, djersitja është një shenjë paralajmëruese e niveleve të ulëta të sheqerit në gjak. Kur kjo ndodh, mjekët thonë se është e rëndësishme të rivendosni shpejt nivelet e sheqerit në gjak, ose përndryshe mund të jetë kërcënuese për jetën.

Hipertiroidizmi

Hipertiroidizmi ose një gjëndër tiroide tepër aktive mund të shkaktojë djersitje të tepërt për shkak të prodhimit të tepërt të tiroksinës. Kur kjo ndodh, metabolizmi juaj përshpejtohet dhe mund të përjetoni edhe shumë simptoma të tjera, të cilat përfshijnë:

  • Nervozizëm dhe ankth
  • Pagjumësi
  • Atak në zemer

Një atak në zemër shkaktohet për shkak të bllokimit të arterieve dhe gjatë asaj gjendje emergjente, mund të djersiteni tepër.

Kanceri

Në disa lloje kanceresh si limfoma, leuçemia, kanceri i kockave dhe kanceri i mëlçisë, diaforeza është një fenomen i zakonshëm. Mjekët thonë se edhe trajtimi i kancerit mund të shkaktojë djersitje të tepërt.

Alergjitë

Alergjia ose anafilaksia është një reaksion i rëndë sistemik që ndodh menjëherë pasi jeni ekspozuar ndaj një substance ndaj së cilës trupi juaj është alergjik. Sipas mjekëve, është një gjendje kërcënuese për jetën dhe duhet kujdes mjekësor.