Sport

Edhe pse humbi kundrejt Anglisë për ndeshjet kualifikuese, Ukraina përjeton një natë emocionale në stadiumin Wembley!

Pamja e flamujve ukrainas që valëviten përgjatë Wembley Way, rruga që i afrohet stadiumit ikonik Wembley, mori një rëndësi shtesë të dielën, ndërsa Ukraina u përball me Anglinë në ndeshjen e saj kualifikuese për Euro 2024. Ndërsa tmerret e luftës vazhdojnë të hedhin hije mbi vendin e saj, këtu ishte kombëtarja e meshkujve e Ukrainës duke u përballur me një nga skuadrat më të mira në botë në skenën globale. Të fitojnë ose të humbasin, lojtarët ukrainas donin të bënin një shfaqje për tifozët e saj dhe t’u ofronin atyre që ishin kthyer në shtëpi 90 minuta pushim.

Megjithatë, skuadra e dinte se kishte nevojë për një mrekulli për të mposhtur Anglinë në Wembley dhe një e tillë nuk ishte e afërt. E renditur 21 vende më lart se Ukraina, Anglia kishte shumë cilësi në fushë dhe përvoja e saj shkëlqeu. Golat nga golashënuesi i të gjitha kohërave për meshkujt e Anglisë, Harry Kane dhe Bukayo Saka, ishin gjithçka që i nevojitej pasi fitorja 2-0 fitoi tre pikë të tjera në fushatën e saj kualifikuese. Pavarësisht humbjes, tifozët ukrainas vazhduan të dëgjojnë zërat e tyre ndërsa një det verdheblu këndoi dhe kërceu në unison deri në bilbilin e fundit, disa madje mbanin mesazhe duke kërkuar më shumë ndihmë ushtarake në Ukrainë.

Duke folur me gazetarët pas ndeshjes, menaxheri kujdestar i Ukrainës, Ruslan Rotan falënderoi tifozët për valën e tyre të jashtëzakonshme të mbështetjes. Ai gjithashtu falënderoi turmën vendase, duke shtuar:

Ishte një atmosferë ndryshe nga çdo lojë tjetër ndërkombëtare që kam përjetuar. Është mënyra për t’i kujtuar njerëzve Ukrainën. Për t’i treguar botës se ne jemi ende në këmbë.